Bariatrijas operācija – veids, kā atbrīvoties no liekā svara uz visiem laikiem

 
Ķirurgs Egons Liepiņš bariatrijas operācijas Jūrmalas slimnīcā veic jau 10 gadus. Nedēļā notiek vairākas šāda veida operācijas gan vietējiem, gan ārvalstu iedzīvotājiem, kuri operāciju izvēlas veikt Jūrmalā mazāku izmaksu, laba līmeņa ērtību un nepārspīlētas birokrātijas dēļ ©Publicitātes foto

Bariatrijas jeb kuņģa samazināšanas operācijas, kuru rezultātā pacienti atbrīvojas no liekā svara, pasaulē sekmīgi izmanto jau 30 gadus. Jūrmalas slimnīcā šādas operācijas veic jau 10 gadus.

Pieaug vietējo pacientu skaits

Statistika liecina, ka pēdējos gados Latvijā, tostarp Jūrmalas slimnīcā, veikto bariatrijas operāciju skaits pieaug. Skaitliski pozitīva tendence ir Latvijas iedzīvotājiem veiktajām operācijām. Zināmā mērā tas saistās ar sabiedrības izglītošanu par aptaukošanās ietekmi uz cilvēka dzīves kvalitāti un vispārējo veselības stāvokli. Ķirurgs Egons Liepiņš stāsta: «Jūrmalas slimnīcā veic abus pasaulē populārākos bariatrijas operāciju veidus - «kuņģa apiešana» (gatric bypass) un «piedurknes tipa kuņģa rezekcija» (gastric sleeve). Nedēļā veicam vairākas operācijas - gan ārvalstniekiem, gan vietējiem iedzīvotājiem. Ja konvenciālās ārstēšanas metodes nav devušas vēlamo rezultātu aptaukošanās slimības ārstēšanā, pacientus uz operāciju nereti sūta arī endokrinologi, uztura speciālisti un citi ārsti.»

Ne visos gadījumos, kad cilvēks sevi uzskata par korpulentu, viņš atbilst operācijas indikācijām. Bariatrijas operācijas iesaka veikt gadījumos, ja lieko svaru neizdodas samazināt ar diētu vai fiziskām aktivitātēm, un ar šādiem nosacījumiem: ja ķermeņa masas indekss ir 40 un vairāk; savukārt ar blakus slimībām, piemēram, 2. tipa cukura diabēts, hipertonija, kaulu un locītavu slimības un citas, operāciju veic, ja ķermeņa masas indekss 35 un vairāk. Piemēram, augums 165 cm: ķermeņa masas indekss ir 35, ja svars ir 95 kg; savukārt ķermeņa masas indekss ir 40, ja svars ir 108-109 kg.

Noturīgs rezultāts

Otrās un trešās pakāpes aptaukošanās gadījumā vielmaiņas procesi vairs nenorit normāli, tāpēc tradicionālās novājēšanas metodes nesniedz rezultātu vai tas nav noturīgs. Atšķirībā no dažādām diētām un citiem svara samazināšanas veidiem, operāciju rezultāti ir noturīgi - faktiski tā ir vienīgā aptaukošanās slimības ārstēšanas metode, kas sniedz ilgstošu un noturīgu rezultātu. Pirmajā pusgadā ir vislielākais liekā svara zudums - līdz 70%, vēlāk svars samazinās pakāpeniskāk un nostabilizējas apmēram divu gadu laikā. Pirms operācijas parasti pacienti sūdzas par četrām lietām - aizdusa, sāpes ceļgalos, muguras sāpes, kā arī par krākšanu un miega apnoju. Zaudējot lieko svaru, daudzas slimības, piemēram, 2. tipa cukura diabēts, augsts asinsspiediens, augsts holesterīns, muguras sāpes, bezmiegs un hormonālie traucējumi, mazinās vai pat pilnībā izzūd! Toties ievērojami uzlabojas pašapziņa un dzīve iegūst jaunu kvalitāti! Daudzi no mūsu pacientiem ir teikuši, kas tas ir bijis viņu labākais lēmums dzīvē.

Operācija tiek veikta ar laparoskopijas metodi, veicot nelielus, apmēram centimetru garus iegriezumus. Tas nozīmē, ka uz ķermeņa paliks vien dažas nelielas rētiņas, kā arī atveseļošanās laiks būs neilgs - parasti trešajā dienā pēc operācijas pacients var doties mājās.

Svarīgi, ka slimnīcā ir pilns pacientu aprūpes pakalpojumu klāsts - pacientus konsultē uztura speciālists, un pēc novājēšanas, ja rodas «liekās ādas» problēma, to risina plastikas ķirurgs. Visi izmeklējumi, kas nepieciešami pirms operācijas, tiek veikti slimnīcā, kas ir ērti no laika un izmaksu viedokļa. Par bariatrijas pacientiem pirmsoperācijas periodā un pēc operācijas rūpējas pacientu koordinatore, lai nevienā brīdī pacients nejustu informācijas trūkumu par nepieciešamajām darbībām vai pakalpojuma norises kārtību. Tā ir būtiska priekšrocība, kas sniedz papildu drošību un mieru pacientiem.

Pieredzes stāsts

Marta: «Kāpēc es to neizdarīju agrāk?!»

Marta nav bijusi apaļīga meitene kopš bērnības un jaunības gadiem - pirmās liekā svara un aptaukošanās problēmas sākās pēc pirmā bērniņa piedzimšanas. Arī otrās dzemdības situāciju nemainīja. Parādījās arī blakus slimības, kuras izsauc aptaukošanās. Cīņā ar svaru, izmantojot dažādas diētas un klasiskās metodes, tostarp veselīgu ēšanu un sportiskās aktivitātes, svara vērotājus un pat keto diētu, rezultāts bija minimāls un īslaicīgs.

Zaudēti 56 kilogrami

Pirmo informāciju par svara samazināšanu, īstenojot kuņģa rezekcijas vai apiešanas operāciju, Marta ieguva no TV demonstrētas dokumentālās filmas par ASV resnajiem cilvēkiem un viņu centieniem atbrīvoties no liekā svara. Vēlāk jau tika vākta informācija gan interneta dzīlēs, gan sarunās ar domubiedriem, līdz tika pieņemts lēmums veikt kuņģa samazināšanas jeb bariatrijas operāciju. Marta stāsta: «Ja laiks, kamēr pieņēmu galējo lēmumu, bija ilgs, tad no saziņas brīža ar Jūrmalas slimnīcas ārstiem līdz operācijas dienai pagāja vien divas nedēļas.»

Kuņģa apiešanas operāciju Jūrmalas slimnīcā ķirurgi Igors Troickis un Egons Liepiņš Martai veica 2017. gada 1. augustā. Tobrīd viņas svars bija 112 kilogrami. Pusotra gada laikā ir zaudēti 58 kilogrami, un tagad Martas svars stabili turas 54 kilogramu robežās. «Gan es, gan man zināmās sievietes, kurām veikta bariatriskā operācija, ir ļoti priecīgas, ka uzdrošinājušās veikt šādu procedūru. Esam vienisprātis, ka vienīgais, ko varam nožēlot, ir: kāpēc es to neizdarīju agrāk?!»

Porcijas mazas, bet sabalansētas

Vaicāta par ēšanas paradumiem šodien, Marta neslēpj: «Vienmēr ir jāizdara pareizā izvēle, līdzko tiek pārkāpti pareizas ēšanas principi, pati no tā ciešu. Porcijas ir mazas, bet ēdienreizei jābūt sabalansētai tā, lai organismam nekā nepietrūktu. Ir dažas nianses, ko pēc šādas operācijas vajag ievērot, bet katram tās ir individuālas, piemēram, es neēdu olas un nelietoju alkoholu. Taču Facebook domubiedru grupā meitenes, kam arī veiktas šādas operācijas, saka, ka lieto arī manis nosauktos produktus.»

Pareizi uzsākt un turpināt uzņemt pārtiku pēc operācijas Jūrmalas slimnīcā iemāca diētas ārsts. Tāpat pirmo gadu tiek sekots līdzi asins analīzēm, lai pārliecinātos, ka visas organismam nepieciešamās vielas tiek uzņemtas pietiekamā apjomā.

Iedrošina un atbalsta

Saņemties operācijai, it īpaši, ja iepriekš nav pieredzes ar jebkāda veida operācijām, nav viegli. Marta saka: «Es biju ļoti uztraukusies, taču gan ārsti, gan pārējais slimnīcas personāls ir ļoti atsaucīgs - nemaz nebija sajūtas, ka esmu slimnīcā. Gan dr. Troicis, gan dr. Liepiņš ir fantastiski ķirurgi un tikpat lieliski cilvēki. Tāpat arī pacientu koordinatore Elīna, kura mani sagaidīja slimnīcā, visu parādīja, paskaidroja un nomierināja. Gan atrodoties slimnīcā, gan arī ilgi pēc tam jutu gan profesionālu, gan cilvēcisku interesi - slimnīcas personāls uztur kontaktu un vēlas zināt: kā jūtos, kā man klājas?»

Vaicāta par vīra attieksmi, Marta teic: «Arī tad, kad svēru vairāk par 100 kilogramiem, nekad neesmu jutusi vīra nosodījumu vai nepatiku. Taču tagad redzu, ka vīrs uz mani skatās atkal kā jaunībā un ļoti lepojas, ka ir man blakus, it īpaši tad, ja kāds uzslavē manu lielisko izskatu. Protams, ir uzlabojies ne tikai mans izskats, bet arī pašsajūta un vispārējais veselības stāvoklis. Jūtos lieliski!»

*Promo raksts tapis sadarbībā ar Jūrmalas slimnīcu

Par bariatrijas operācijām interesēties pa tālr.+371 26530660 vai www.jurmalasslimnica.lv