VESELĪBA: Rūpes par sausu ādu
 
©Depositphotos.com

Pavasaris rosina vērīgāk ieskatīties spogulī un cita starpā pievērst lielāku uzmanību arī ādas stāvoklim. Viena no izplatītākajām problēmām ir sausa āda, ko dažam devusi daba, bet dažam – nepārdomāti ikdienas paradumi, reizēm vainīga var būt slimība.

Kas to veicina

Daļai cilvēku ir iedzimta nosliece uz sausu ādu, kas nav uzskatāma par patoloģiju. Bet pietiekami bieži sausa āda rodas tāpēc, ka valkājam sintētiskus apģērbus un apavus, kuros āda neelpo. Dažās ķermeņa daļās (uz apakšstilbiem, papēžiem, elkoņiem u.c.) sausa āda ir raksturīgāka nekā citur. Bieži no sausuma cieš plaukstu un apakšdelmu āda, jo tā visbiežāk ir kontaktā ar ārējo vidi, mazgāšanas līdzekļiem, sadzīves ķīmiju utt. Ejot ārā kailām rokām aukstā laikā, izmainās asinsrite, āda nesaņem pietiekami barības vielu, rezultātā tā ir sausāka nekā siltā, patīkamā laikā. Arī sejas ādu sausu un jutīgu padara laika apstākļi - vējš un aukstums ziemā, saule un karstums vasarā. Jo vairāk darbojas šādi nelabvēlīgi faktori, jo vairāk jārūpējas par savu ādu.

Ādas sausumu veicina arī vecuma radītās asinsvadu izmaiņas - tie sklerotizējas, sašaurinās, līdz ar to āda saņem mazāk barības vielu, zaudē elastību un kļūst sausāka, īpaši tas attiecas uz plaukstu un pēdu ādu, jo tās atrodas vistālāk no sirds. Veciem cilvēkiem šā iemesla dēļ bieži ir sausa, bieza, raupja un saplaisājusi pēdu āda, kā arī izmainīti nagi, tie var pat izskatīties kā sēnīšu infekcijas bojāti, jo kļūst biezāki, raupjāki.

Ja ir sausa apakšstilbu āda, tajā rodas mikroplaisiņas, kuras nevar pamanīt ar aci, bet tās kļūst par ieejas vārtiem infekcijām. Lipīdu slānis ir tik plāns, ka ādas normālā flora tajā nevar pilnvērtīgi dzīvot un vairoties, tātad arī nevar aizsargāt organismu no patogēnām baktērijām. Tāda āda ir daudz jutīgāka nekā normāla, vesela.

Vai tā nav slimības pazīme

Sausa āda var liecināt par veselības problēmām, ja cilvēks ievēro visus nepieciešamos kopšanas principus, bet stāvoklis neuzlabojas. Viens no cēloņiem ir A vitamīna trūkums, tāpēc arī ļoti bieži sausa āda ir cilvēkiem, kuri ievēro ļoti stingru, vienveidīgu diētu, bet papildus nelieto vitamīnu kompleksu. Vainīgas var būt dažādas endokrinoloģiskas problēmas, piemēram, vairogdziedzera slimības, arī kuņģa un zarnu trakta kaites, kad ir traucēta barības vielu uzsūkšanās gremošanas traktā, kaut gan cilvēks ēd pilnvērtīgu uzturu. Daudz retāk sausa āda liecina par iedzimtu patoloģiju, piemēram, ihtiozi - slimību, kam raksturīgs pārmērīgs ādas sausums, zvīņošanās, pārragošanās; tā jau vairs nav vienkārši sausa āda, bet vesels problēmu komplekss, kam nepieciešama ārstēšana.

Mazgāties tik, cik nepieciešams

Katram cilvēkam, arī sausas ādas īpašniekam, jāmazgājas tik bieži, lai pašsajūta būtu normāla, bet ir pareizi jāizvēlas ādas mazgāšanas līdzekļi. Mazgājoties, jo sevišķi ar dažādiem sārmainiem mazgāšanās līdzekļiem, mēs nomazgājam ne tikai baktērijas, kuras piešķir sviedriem nepatīkamo smaku, bet iznīcinām arī normālo ādas aizsargslāni, kas sastāv no lipīdiem. Īpaši nesaudzīgas ir ziepes, kas satur antibakteriālas vielas, galvenokārt triklozānu. Tās neiesaka izmantot ikdienā, bet tikai gadījumos, kad nācies darboties patiešām netīrā vidē, piemēram, garāžā vai atkritumu vākšanā. Tauku dziedzeri, kas atrodas ādā, pastāvīgi izdala taukvielas, lai pasargātu ādu no izžūšanas. Lipīdu slānītis ir dabiskā dzīves vide normālajai ādas mikroflorai - mikroorganismiem, kas aizsargā mūsu ādu no patogēnām baktērijām, tādēļ to nevajag iznīcināt.

Sausas ādas īpašniekiem noderēs vannas eļļas, dušas eļļas, dušas krēmi, vārdu sakot, tādi mazgāšanās līdzekļi, kuriem jau pats nosaukums rāda, ka tie satur vairāk vai mazāk taukvielu. Pīlingam izmanto saudzējošus līdzekļus, kas domāti ikdienas lietošanai, piemēram, ar cukura granulām. Pēc tam noteikti jālieto sausai ādai piemēroti ādas kopšanas līdzekļi. Tādus bez pūlēm var atrast gan aptiekās, gan kosmētikas veikalos, un tie ir pa kabatai cilvēkiem ar dažādām materiālām iespējām.

Der zināt:

* Vismaz reizi dienā pēc dušas ir obligāti jāizmanto ādas kopšanas līdzekļi, kas jāizvēlas atkarībā no ādas tipa. Jo sausāka āda, jo treknākam jābūt kopšanas līdzeklim.

* Tā kā rokas mazgājam biežāk nekā pārējo ķermeņa ādu, biežāk ir arī jāizmanto roku krēmi. Tie parasti nav tik trekni kā ķermeņa kopšanas krēmi. Kad dienas darbi padarīti, uz nakti var rokas ieziest arī ar kādu treknāku krēmu.

* Aukstā laikā ieteicams valkāt cimdus - ja to nedara, veidojas sausa āda, rodas mikroplaisas, pa kurām ādā iekļūst infekcija.

* Preparāti, kuri domāti ļoti sausai ādai, satur ne tikai vairāk lipīdu, bet arī aktīvas vielas, piemēram, karbamīdu vai urea, kas nodrošina ūdens transportu ādas dziļumā.

* Āda var būt ne tikai sausa, bet arī jutīga - tā vairāk reaģē uz dažādiem faktoriem, piemēram, nepanes krāsvielas un smaržvielas, tādēļ jāiegādājas kopšanas līdzekļi, kuros šādu sastāvdaļu nav. Ja āda ir tikai sausa, var atļauties smaržīgus kopšanas līdzekļus, tad procedūra ietver sevī arī aromterapijas elementus, kuru labā efektivitāte ir pierādīta.

* Kādus līdzekļus izvēlēties sausas ādas mazgāšanai un kopšanai, tas atkarīgs no pašsajūtas. Mazgāšanai piemēroti dušas krēmi un citi līdzekļi, kas satur taukvielas, taču - jo preparāts satur vairāk lipīdu, jo mazāk puto, un daudzus cilvēkus tas neapmierina. Ja āda pēc mazgāšanās vai krēma lietošanas nejūtas labi, tad tas nozīmē, ka šis līdzeklis jums nav īstais.

* Jutīgai ādai labāk patīk nevis blīvi, bet šķidrākas konsistences kopšanas līdzekļi, jo tos var uzklāt, mehāniski nekairinot ādu. Arī pēc mazgāšanās jutīga āda nav jāberž, labāk to maigi nosusināt ar frotē dvieli un tūlīt lietot atbilstošu ķermeņa kopšanas līdzekli.

* Pēdu kopšanai jālieto speciāli tam paredzēts krēms, parasti tas ir samērā trekns. Pārnākot mājās, ieteicams tūlīt novilkt sintētiskās zeķes vai zeķbikses, nomazgāt kājas un ieziest pēdas ar barojošu krēmu. Mājās der staigāt kokvilnas zeķītēs, jo kokvilna ļauj ādai normāli elpot un atjaunoties. Arī čībām jābūt nevis no gumijas vai porolona, bet no dabīgiem materiāliem.

* Sejas āda vēsā laikā prasa treknākus kopšanas līdzekļus, piemēram, krēmus, bet siltā laikā pavisam vieglus līdzekļus - fluīdus, želejas u.c. Kad ārā ir sals, ādas kopšanas līdzekļi jāuzklāj uz ādas vismaz pusstundu pirms iziešanas no mājas, lai tie paspētu iesūkties ādā un sāktu pildīt savu aizsargfunkciju.

* Atgriežoties vakarā mājās, ja zināms, ka nekur vairs nav jāiet, vajadzētu tūlīt attīrīt sejas ādu un uzklāt nakts krēmu. Kādu brīdi vēl rosoties pa māju nomodā, asinsrite paliek aktīva, tāpēc krēms var iesūkties dziļāk un iedarboties daudz labāk nekā guļot, kad piedevām daļa krēma paliek uz spilvena.

* Dekoratīvās kosmētikas lietošanā cilvēkiem ar sausu ādu nav nekādu īpašu ierobežojumu. Vienīgi jāņem vērā, ka sausa āda parasti zvīņojas, un dekoratīvā kosmētika šo defektu var vēl vairāk izcelt. Āda nav tik glīta un gluda, tāpēc, uzklājot dekoratīvo kosmētiku, tonis nebūs tik skaists un vienmērīgs kā tad, ja āda ir vesela. Tāpēc ieteicams vispirms tikt galā ar sausas ādas problēmu, pareizi to kopjot un vajadzības gadījumā meklējot dermatologa palīdzību.