Prokuratūra atstāj spēkā policijas lēmumu nesākt kriminālprocesu par e-veselības projektu 

© f64

Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra atstājusi spēkā Valsts policijas lēmumu nesākt kriminālprocesu par e-veselības projekta ieviešanu.

Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā tika veikta minētā materiāla pārbaude un policijas lēmums tika atstāts spēkā, aģentūrai LETA atzina prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Jau ziņots, ka Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde, izskatot Veselības ministrijas 2017.gada aprīļa iesniegumu, dienesta pārbaudes materiālus un materiālus, kas iegūti pārbaudes gaitā, 2017.gada septembrī pieņēma lēmumu atteikties sākt kriminālprocesu. Šāds lēmums tika pieņemts, jo policija nesaskatīja noziedzīga nodarījuma sastāvu.

Veselības ministrija lēmumu nebija pārsūdzējusi, taču Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā pēc virsprokurora iniciatīvas notika minētā lēmuma likumības un tiesiskuma pārbaude.

Veselības ministrija 2017.gada marta beigās pabeidza dienesta pārbaudi saistībā ar e-veselības projekta ieviešanu, nosaucot virkni personu, kas kādā konkrētā brīdī bijušas atbildīgās par projekta īstenošanu, tostarp tika nosaukti bijušie Nacionālā veselības dienesta (NVD) vadītāji Māris Taube un Daina Mūrmane-Umbraško. Tāpat toreiz tika norādīts uz nepilnīgu SIA "Lattelecom Technology" darbu.

Komisijas ieskatā, par atbildīgajiem bija uzskatāmi NVD direktors un dienesta attiecīgā departamenta vadītāji, kā arī iepriekšējo finansējuma saņēmēju institūciju vadītāji un to projektu vadības vienību vadītāji.

Neviena no iepriekš ziņojumā nosauktajām personām vairs nav atbildīga par projektu.

No 2018.gada 1.janvāra Latvijā sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredzēja, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite notiks tikai elektroniski. Sistēmas ieviešana ik pa laikam izpelnās plašu kritiku no pacientiem un mediķiem.

Turklāt 16.janvārī Nacionālā veselības dienesta (NVD) informācijas sistēmai un e-veselībai notika uzbrukums, kā rezultātā sistēmas darbs uz pāris stundām vispār tika apturēts. Uzbrukums NVD informācijas sistēmai, tostarp e-veselībai, bija plānots un notika vienlaicīgi no vairāk nekā 20 valstīm, vai vismaz datorsistēmām, kas uzdodas nākam no tādām, pauda atbildīgās veselības nozares amatpersonas.

Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais