Prasību solārijiem daudz, vai ievēro?

 
©SCANPIX

Solāriju darbību Latvijā regulē valdības izdoti noteikumi, uzliekot par pienākumu solāriju darbiniekiem gan informēt apmeklētājus par riskiem veselībai, gan pārliecināties, vai apmeklētājs ir gana pieaudzis, lai drīkstētu sauļoties bez ārsta izziņas. No šā gada aprīļa solārijus vairs nedrīkstēs apmeklēt nepilngadīgie, pat ne ar ārsta zīmi vai vecāku atļauju. Neatkarīgā eksperimentā secina, ka vecumu jaunam cilvēkam pārbauda tikai vienā solārijā, bet par riskiem «aizmirst» pastāstīt praktiski visos solārijos.

Lai arī ir virkne noteikumu un prasību solāriju darbībai, Neatkarīgā, apmeklējot solārijus, pārliecinājās, ka liela daļa solāriju tos neievēro vai ievēro daļēji. Solāriju apmeklētāji pirms pakalpojuma saņemšanas ir jāiepazīstina ar tā lietošanas noteikumiem un ultravioleto staru ietekmi uz veselību, bet visos solārijos šī prasība netiek izpildīta. Tiesa, atsevišķos solārijos darbinieces rūpīgi izskaidro solāriju lietošanas noteikumus, bet ir arī tāds solārijs, kurā darbinieks apgalvo, ka solārijs jāapmeklē, jo tad uzlabosies garastāvoklis. Trijos no pieciem solārijiem to apmeklētajiem bija iespējams iepazīties ar solāriju lietošanas noteiktumiem, kuros tiek minēta arī ultravioleto staru ietekme uz cilvēka veselību. Solāriju darbinieces sniedza arī informāciju, ka, pirmo reizi apmeklējot solāriju, ir nepieciešams izvēlēties īsāko sauļošanās laiku, kas tiek piedāvāts. Apmeklējot vienu no solāriju studijām, bija norādīts tikai cenrādis un kādi pakalpojumi tiek sniegti, bet darbiniece faktiski nekādu informāciju par veselības riskiem nesniedza. Savukārt citā solārijā (solāriju centrā), pirms apmeklētājs pats interesējās vairāk par solārija pakalpojumiem, darbiniece jau uzreiz jautāja, vai ir sasniegta pilngadība. Informācija par solārija lietošanas noteikumiem - gan par veselības riskiem, gan par to, kāpēc apmeklēt solāriju - bija rakstiski. Tomēr, lai arī dermatologi un onkologi daudz stāsta par mākslīgās sauļošanās riskiem ādas veselībai, solāriju darbinieki centās pārliecināt, ka daudzi stereotipi par ultravioleto staru ietekmi uz cilvēka veselību esot maldīgi, proti, ka stari būtu kaut kādā mērā kaitīgi. Par ādas kopšanu solārija darbinieku atbildes katrā vietā atšķīrās.

Interesanti bija uzzināt, ka ziemas laikā solārijus apmeklē ne tikai jauni cilvēki, bet arī seniori, jo «organismā esot kalcija un D vitamīna trūkums un ārsts ir ieteicis doties uz solāriju». Te jāatgādina, ka lielākā daļa ārstu vairs solāriju tomēr neiesaka apmeklēt, jo ir skaidri pierādīts - sauļošanās (īpaši pārmērīga un nelietojot nekādus aizsarglīdzekļus) palielina risku saslimt ar melanomu un var izraisīt citu ādas onkoloģisku saslimšanu. Saistībā ar veselības riskiem visos solārijos darbinieces minēja, ka, pirmo reizi apmeklējot solāriju, ir nepieciešams sākt ar mazāko laiku, jo pirmajā reizē, pavadot ilgu laiku ultravioleto staru ietekmē, āda var apdegt.

Veselības inspekcija informē, ka solārija pakalpojuma sniedzējs ir atbildīgs, lai patērētājs pirms sauļošanās tiktu informēts par riskiem veselībai. Solārija personāla uzdevums ir sniegt konsultāciju par piemērotāko sauļošanās režīmu. Tikai vienā solārijā tika vaicāts vecums, lai gan personām, kas jaunākas par 18 gadiem, ir nepieciešama ģimenes ārsta vai dermatologa izziņa, bet nevienā solārijā nelūdza uzrādīt personu apliecinošus dokumentus, tāpat kā neprasa arī apmeklējuma uzskaites kartes, kurā jānorāda arī informācija par veselības riskiem. Šī karte palīdz klientam ievērot noteikto 48 stundu pārtraukumu starp sauļošanās seansiem un sauļošanās maksimālo limitu gadā (30 reižu gadā saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām).