Politiķi gatavi palielināt pieļaujamo virsstundu skaitu mediķiem
 
©f64

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija plāno līdz 2022.gadam palielināt pieļaujamo virsstundu skaitu mediķiem, liecina šīs dienas komisijas balsojums par periodu, līdz kuram pieļaut mediķiem lielāku virsstundu skaitu nekā paredz Darba likums.

Kā komisijas sēdē sacīja deputāte, veselības ministre Anda Čakša (ZZS), Veselības ministrijas (VM) piedāvājums paredz atļaut mediķiem strādāt 16 virsstundas nedēļā, kas ir divreiz vairāk nekā to paredz Darba likums.

Čakša deputātiem piedāvāja divus iespējamos termiņus, kuru laikā mediķi varētu strādāt vairāk virsstundu, - trīs vai piecu gadu periodu.

Uz sēdi uzaicinātie pārstāvji, tostarp Čakša, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvis Marģers Zeitmanis, kā arī Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece, norādīja, ka labāks un realitātei atbilstošāks būtu piecu gadu periods, tomēr komisijas deputāti vienojās balsot par trīs gadu periodu.

Deputāti gan piebilda, ka gadījumā, ja tik novērots, ka nozare trīs gadu periodā nespēs atrisināt problēmu ar cilvēkresursiem, šis periods varētu tikt pagarināts līdz pieciem gadiem.

Sēdē raisījās arī diskusija par to, vai šāda priekšlikuma apstiprināšana, nemazinās jaunu mediķu nonākšanu nozarē, ņemot vērā, ka nozarē jau strādājošie mediķi vēlēsies strādāt vairāk virsstundu, viņi varētu nebūt ieinteresēti jaunu kolēģu nonākšanai ārstniecības iestādē. Bažas par to izteica deputāte Evita Zālīte-Grosa (JKP).

Čakša viņai norādīja, ka arī viņas bažas saistītas ar šādu situāciju, tomēr viņa atzina nav daudz veidu, kā šo situāciju kontrolēt. Vienlaikus ministre sacīja, ka varētu deleģēt ārstniecības iestādes sekot situācijai līdzi, kā arī uzrunāt Latvijas Slimnīcu biedrību, lai meklētu risinājumus problēmas risināšanai.

Deputāti šodien vēl nebalsoja par konceptuālu priekšlikuma atbalstu, kā arī par likumprojekta steidzamības noteikšanu, jo bija nepieciešams vienoties par periodu, līdz kuram tiks palielināts pieļaujamo virsstundu skaits mediķiem, kā arī redakcionāli precizēt priekšlikumu.

Vienlaikus, runājot par termiņa noteikšanu, Saeimas komisija vienbalsīgi balsoja par trīs gadu periodu.

Saeimas Sociālo un darbu lietu komisijas vadītājs Andris Skride (AP) norādīja, ka par nepieciešamajiem grozījumiem Ārstniecības likumā, lai palielinātu pieļaujamo virsstundu skaitu, kā arī steidzamības noteikšanu likumprojektam, deputāti lems trešdien, 5.decembrī.

Jau ziņots, ka VM strādā pie grozījumiem, ar kuriem, iespējams, varētu palielināt turpmākajos trīs gados mediķiem pieļaujamo virsstundu skaita apmēru. Nozares darba devēji šādu ierosinājumu, kuram atbalstu izteikusi arī ministrija, izteica Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes sēdē 23.novembrī.

Saruna par virsstundu skaita palielināšanu saistīta ar to, ka Latvijas Slimnīcu biedrība nākusi klajā ar brīdinājumu par iespējamu ārkārtas situāciju slimnīcu sektorā no nākamā gada 1.janvāra saistībā ar cilvēkresursu trūkumu un virsstundu skaita ierobežojumu.