ESI VESELA! Sievietes labsajūtai un starojumam – naktssvece
 
©depositphotos.com

Naktssvece (Oenthera biennis) ir savdabīgs divgadīgs lakstaugs, kurš savus dzeltenos ziedus atver tikai tad, kad vakarā sāk krēslot vai arī laukā ir apmācies. Saules gaismā zieds aizveras, sačokurojas un novīst. Poētiski raksturojot, naktssvece ir augs ar laimīgas sievietes starojumu, ar mirdzuma noslēpumu.

Naktssveces dzimtā puse ir Ziemeļamerika un Dienvidamerika, bet uz Eiropu tā atvesta 17. gadsimtā. Pavisam naktssveču dzimtā ir aptuveni 200 sugu. Dārznieki teic, ka tās ir viegli audzējamas, jo neprasa īpašu mēslošanu un laistīšanu, bet auga trauslais skaistums lieliski papildina daiļdārza kompozīciju. Tomēr vislielākā vērtība meklējama naktssveces eļļā.

No Amerikas uz Eiropu

Vēl pirms eiropiešu ierašanās Amerikā indiāņi naktssveci lietojuši uzturā - lapas vārījuši vai ēduši svaigas, saknes vārījuši gluži kā kartupeļus, bet sēkliņas grauzdējuši. Daži naktssveču audzētāji un cienītāji arī šodien grauzdē sēkliņas, pievieno tās salātiem, kaisa uz maizītēm. Otrā pasaules kara laikā, kad trūka dažādu pārtikas produktu, no grauzdētajām naktssveču sēkliņām gatavots dzēriens, kas aizstājis kafiju. Svaigi plūktus ziediņus var pielikt zaļumu salātiem, lai tie izskatītos košāki. Indiāņu sievietes jau kopš seniem laikiem bija ievērojušas, ka naktssveces sēkliņu košļāšana atvieglo pašsajūtu pirms mēnešreizēm, mazina nepatīkamo jutīgumu krūtīs, arī aizkaitināmību. Ar lapu, ziedu un sakņu novārījumiem tika ārstēts klepus un vēdera problēmas. Uz Eiropu naktssvece atceļoja tieši ārstniecības auga statusā: jūrasbraucēji, kuri ieveda no Amerikas kokvilnu, lietoja naktssveci, lai ārstētu ģikti, dažādas locītavu vainas, galvassāpes, arī ādas slimības un drudzi. Būdama mazprasīga un spējīga saražot daudz sēklu (vienā gramā ir ap 3000 sīku sēkliņu, kurām turklāt piemīt laba dīgtspēja), naktssvece labi iedzīvojās jaunajā vietā. 17. gadsimtā Eiropā naktssvece tautā bijusi iedēvēta par karaļa zālēm pret visām kaitēm (king’s cure - all).

Atslēgas vārds: gamma linolēnskābe

1917. gadā vācu zinātnieki ieguva naktssveces eļļu un sāka to pētīt. Naktssveces sēklas satur līdz 15% eļļas. 1919. gadā naktssveces sēklās tika atklāta omega6 grupas nepiesātinātā taukskābe - gamma linolēnskābe, ko šodien pazīstam ar saīsinātu apzīmējumu GLA (gammalinoleic acid - angļu val.) Vēlāk GLA konstatēja arī gurķeņu, upeņu un kaņepju sēklu eļļā, bet 1984. gadā - mātes pienā.

GLA ir visvairāk pētītā omega6 taukskābe. Tā ir nepieciešama organismam, lai izstrādātu hormonus un hormonveida vielas - prostaglandīnus. Prostaglandīni veicina dažādu organisma audu funkcijas un piedalās daudzās fizioloģiskās norisēs, cīnās ar sāpēm, kontrolē holesterīna līmeni asinīs, ietekmē asins recēšanu un trombu veidošanos, regulē menstruālo ciklu, kā arī labvēlīgi ietekmē imūnsistēmas un smadzeņu darbību. Dažiem cilvēkiem prostaglandīnu ražošana organismā ir nepietiekama. Tam par iemeslu tam var būt nekvalitatīvs uzturs, alkohola lietošana, vīrusu infekcijas, arī ģenētiski faktori. GLA cilvēka organismā vajadzētu sintezēties no citas taukskābes - linolskābes, taču ne vienmēr tā notiek. Savukārt pati gamma linolēnskābe organismā fermentu ietekmē pārvēršas

dihomogammalinolēnskābē (DGLA). Tās deficīts rada sieviešu veselības problēmas, kuras nākas ārstēt ar pretsāpju vai hormonālu terapiju. Papildinot DGLA ar gamma linolēnskābi, organisms pats spēj sakārtot savus bioķīmiskos procesus un hormonālo regulāciju dabiskā veidā. Tā ir ilgstoša harmonizējoša, sakārtojoša iedarbība.

Naktssveces potenciāls

Vislabāk izpētīta ir nakts sveces eļļas iedarbība uz dažādām ādas problēmām. Tā palīdz novērst ādas iekaisumu, niezi, apsārtumu, raupjumu, lobīšanos, ļauj ātrāk sadzīt ādas ievainojumiem. Ārīgi lietota, šī eļļa palīdz barot un stiprināt nagus, labvēlīgi ietekmē galvas ādas un matu stāvokli. Naktssveces eļļu kā uztura bagātinātāju iesaka arī cilvēkiem, kuri cieš no ekzēmas, atopiskā dermatīta, psoriāzes, neirodermīta.

Vairākos pētījumos apstiprinājies, ka naktssveces eļļas lietošana atvieglo premenstruālā sindroma izpausmes un palīdz pret krūšu sāpēm šajā periodā.

Naktssveces eļļa var veicināt kalcija labāku izmantošanu organismā, tāpēc tā noderīga arī osteoporozes profilaksei.

Pastāv uzskats, ka naktssveces eļļa var palīdzēt mazināt holesterīna līmeni asinīs, normalizēt asinsspiedienu, ka tā varētu nākt par labu arī locītavu veselībai un kustīgumam un, iespējams, būtu ieteicams produkts reimatoīdā artrīta, bronhiālās astmas un diabēta slimniekiem. Tautas medicīnā naktssvece tiek izmantota caurejas, ieilguša klepus un nieru slimību ārstēšanai. Daži nelieli pētījumi liek domāt, ka naktssveces eļļa, kombinējot ar citiem līdzekļiem, varētu sekmēt arī cīņu ar lieko svaru un nākt par labu tiem, kuri cenšas atbrīvoties no alkohola atkarības. Pagaidām pētījumu dati par šiem aspektiem nav pietiekami.

***

Uzticams zīmols Futura®

Futura® ir Dānijā radīts zīmols, kas pazīstams jau vairāk nekā 20 gadus un ir iemantojis patērētāju uzticību. Futura® produkti ir radīti, balstoties gan uz jaunu, gan uz jau labi zināmu informāciju par dabas veltēm. Dažkārt pat sabalansēts, ar mīlestību gatavots ēdiens organismam nevar dot to, ko sniedz kvalitatīvs uztura bagātinātājs.

Futura® Naktssveces eļļa ir iegūta no naktssveces (Oenothera biennis) savvaļas ziedu sēklām. Tā ražota stingrā farmaceitiskā kontrolē, kas nodrošina augstu kvalitāti.

***

Naktssveces eļļa:

palīdz uzturēt ādas veselību;

palīdz uzturēt veselus saistaudus;

palīdz uzturēt hormonālo līdzsvaru, tā pozitīvi ietekmējot sievietes pašsajūtu menstruāciju periodā un menopauzes laikā

*

Promo raksts tapis sadarbībā ar SIA Orkla Care