Latvijā pirmo reizi veikta kuņģa audzēja operācija "caur atslēgas caurumi"

© Pixabay

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā aizvadītajā nedēļā veikta pirmā laparoskopiskā operācija pacientam ar onkoloģisku patoloģiju – kuņģa vēzi. Līdz šim šādos gadījumos tika veiktas plašas ķirurģiskas operācijas, atverot vēdera dobumu ar lielu griezienu, kas ir ievērojami traumatiskākas un prasa ilgāku atlabšanas laiku.

Operācija, kas ilga 8 stundas, tika veikta Latvijas Onkoloģijas centrā kādam 66 gadus vecam pacientam, kuram saslimšana tika diagnosticēta 2. stadijā - pie lokāli izplatīta audzēja, kas bija nosprostojis kuņģa izejas daļu, un pacients praktiski vairs nespēja normāli uzņemt barību.

Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš: „Pacients 5. pēcoperācijas dienā ir devies mājās. Operācija noritēja veiksmīgi, pilnībā izdevās izņemt primāro audzēju ar apkārtējiem limfmezgliem, kā arī tika izdalīti limfmezgli gar lielajiem asinsvadiem (tā sauktā paplašinātā izdalīšana), kas mūsdienās pasaulē ir zelta standarts kuņģa vēža ķirurģiskajā ārstēšanā. Un tas viss caur nelieliem iegriezumiem vēdera priekšējā sienā.

Operācijā bez dr. A. Sīviņa piedalījās 3 ķirurģijas rezidenti: Aleksandrs Malašonoks, Timurs Salimbajevs, Viktors Novikovs un operāciju māsas Ilona Miksone un Ludmila Petkeviča. Anestēziju operācijas laikā nodrošināja dr. Ilona Kreice un anestēzijas māsas Anžela Ževaka un Marija Ratkune.

Laparoskopiskās operācijas pasaulē cenšas izmantot ar vien vairāk, jo tās pacientam ir ievērojami saudzīgākas: „Līdz šim tās spējām piedāvāt galvenokārt pacientiem ar resnās zarnas audzējiem, dzemdes un olnīcu audzējiem - te esam uzkrājuši pieredzi jau vairāku simtu operāciju apjomā. Tagad šo pieredzi un iemaņas spējam piedāvāt arī citiem pacientiem onkoloģiskajām saslimšanām un veicam nelielas aknu, aizkuņģa dziedzera, tievo zarnu rezekcijas, limfmezglu izdalīšanu,” norāda dr. Sīviņš.

Laparoskopiskās operācijas dēvē par ķirurģiju caur atslēgas caurumiem, jo tās veic, caur nelieliem iegriezumiem ievadot vēdera dobumā speciālus ķirurģiskos instrumentus un nelielu videokameru (laparoskopu). Ķirurgs strādā, vērojot situāciju vēdera dobumā monitorā.

Laparoskopisko pieeju pasaulē izmanto aizvien vairāk, jo šādas operācijas ir saudzīgākas un mazāk traumatiskas par klasiskajām operācijām, ko veic caur plašu griezumu. Tehniski tās ir sarežģītākas par atvērtām operācijām un prasa vairāk laika. Atlabšanas periods pēc laparoskopiskām operācijām ir ievērojami īsāks (pēc vaļējām operācijām pacients stacionārā pavada 10-14 dienas), un pacients var ātrāk izrakstīties no stacionāra, atgriezties ierastajā dzīves ritmā. Arī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā ar katru gadu pieaug laparoskopisko operāciju īpatsvars.

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca ir vadošā valsts daudzprofilu ārstniecības iestāde, kurā ārstējas 80% no visiem valstī reģistrētajiem onkoloģijas pacientiem. Gada laikā Latvijas Onkoloģijas centrā tiek veiktas vairāk nekā 8000 operācijas, 36 000 ķīmijterapijas procedūras, 52 000 staru terapijas procedūras un sniegtas vairāk nekā 100 000 speciālistu konsultācijas ambulatorajā daļā.

Veselība

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.

Svarīgākais