Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes diennaktī izbrauc uz tūkstoš izsaukumiem visā Latvijā – puse no visiem izsaukumiem nav neatliekami – pacienta veselībai vai dzīvībai briesmas nedraud. Dienesta mediķi cenšas pievērst sabiedrības uzmanību tam, kas īsti ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests, un aicina aizdomāties par to, ka tik daudzos gadījumos brigādēm jābrauc uz izsaukumiem, kur pacientiem būtu bijis jāvēršas pie ģimenes ārsta, jo var kādreiz gadīties situācija, ka uz kritisku izsaukumu iznāk kavēties... Tajā pašā laikā iedzīvotāji ir neapmierināti, ja par nepamatotu brigādes izsaukšanu viņiem ar tiek piestādīts rēķins.
NMP dienests gan nepieļauj situāciju, ka brigāžu aizņemtības un noslodzes dēļ nebūtu neviena mediķa, nevienas brīvas brigādes, kas dotos uz neatliekamu izsaukumu. Taču no dienesta mediķu sociālajos tīklos paustajām atziņām var saprast, ka tā saukto nepamatoto izsaukumu dēļ brigādes ir ļoti noslogotas, kas īpaši ir jūtams pašlaik, jo Latvijā trūkst mediķu. Mediķi aicina sabiedrību iedziļināties un saprast, kas ir neatliekamā palīdzība un ar ko tā atšķiras no ātrās palīdzības, kā bieži dienests tiek saukts.
Tomēr sabiedrībā dažādu iemeslu dēļ NMP dienests tiek uztverts kā pieejamākais līdzeklis gadījumā, ja esi saslimis. To var izskaidrot arī ar ilgstošo krīzes situāciju medicīnā, kas tikai tagad sāk uzlaboties, proti, ārstu, tostarp ģimenes ārstu nepieejamība, rindas slimnīcās - tādā situācijā, protams, ātrā palīdzība ir tā, kas atbrauks un palīdzēs. Viedokli nemaina arī tas, ka ir ieviesta maksa par nepamatotu izsaukumu. Sociālajos tīklos kāds vīrietis asi kritizē dienestu. Krievu valodā viņš raksta: «Oktobrī izsaucu ātro palīdzību sievai; viņai bija augsta temperatūra un bija ļoti slikti, ātro palīdzību izsaucām naktī. Bet šodien es saņēmu rēķinu. Mēs maksājam nodokļus, no tiem daļa iet veselības aizsardzībai, un vēl mums jāmaksā par ātrajiem???? Pirmo reizi dzīvē izsaucām ātro palīdzību. Kas mums raksta likumus?» sašutis vaicā vīrietis. Viņš padalījies arī ar rēķina attēlu, kur redzams, ka jāmaksā 40,14 eiro.
I. Bukša norāda, ka par maksas pakalpojumu un samaksu dispečers brīdina jau sarunas laikā, ja situācijā, kas nav neatliekama, zvanītājs tomēr uzstāj uz brigādes ierašanos.
NMP dienests, reaģējot uz šo kritiku, min vairākus piemērus, kas raksturo neatliekamu medicīnisku palīdzību: «Kādā oktobra dienā vairāki vīrieši guva grieztas, dziļas brūces, zāģējot malku. Palīdzību vajadzēja nekavējoties, lai cilvēki nenoasiņotu. Šajā pašā dienā no vairāku metru augstuma nokrita vairāki strādnieki. Viņi guva smagas traumas. Arī šeit palīdzību vajadzēja neatliekami. Tai pašā laikā kādam kungam, skatoties mājās televīziju, apstājās sirdsdarbība, bet kāda vecmāmiņa, kura dzīvo viena, ilgi nevēra vaļā durvis, bet, kad tās atvēra, pēkšņi saļima, zaudējot samaņu. Viņu dzīvības izšķīra minūtes, un mediķiem šos cilvēkus izdevās atdzīvināt. Visos šajos gadījumos palīdzību vajadzēja neatliekami, jo dzīvība bija briesmās un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi šādos brīžos ir vienīgie, kas var palīdzēt.»
«Šis gadījums, kad cilvēki bija saņēmuši rēķinu par mediķu brigādes izsaukumu uz paaugstinātu temperatūru bez sarežģījumiem, raisījis plašas diskusijas,» atzīst NMP dienesta speciāliste Ilze Bukša. Jā, šādās situācijās ir nepieciešams padoms, bet vai ārkārtas dienesta, uz kura ierašanos uzstāja pacients? Šādi izsaukumi ir katru dienu visā Latvijā. Aptuveni 50 procenti no visiem izsaukumiem diennaktī (to ir ap 1000) ir līdzīgi kā minētais. Lielākoties, protams, cilvēkiem ir kādas veselības problēmas (nereti tās ir pat sociāla rakstura problēmas, kas novedušas pie NMP mediķu izsaukšanas), bet šajos gadījumos būtu vajadzējis izmantot alternatīvas. «Situācijās, kas nav neatliekamas, veselības problēmas ir jārisina ar ģimenes ārstu, dežūrārstu, speciālistu poliklīnikā vai piezvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001,» atgādina I. Bukša. «Ja pacients šādā situācijā tomēr uzstāj uz brigādes ierašanos, tad saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem tas kļūst par maksas pakalpojumu, par ko zvana brīdī informē dispečers.»
NMP dienests diennaktī izraksta vidēji 12 rēķinus par nepamatotu brigādes izsaukumu. Pašlaik joprojām maksa par šādu izsaukumu ir 41,14 eiro. Jāatgādina, ka bija plānots grozīt noteikumus un šo maksu noteikt 56 eiro apmērā, taču pagaidām šis jautājums ir atlikts. I. Bukša norāda, ka par maksas pakalpojumu un samaksu dispečers brīdina jau sarunas laikā, ja situācijā, kas nav neatliekama, zvanītājs tomēr uzstāj uz brigādes ierašanos. Rēķins tiek piestādīts arī tad, ja brigādes mediķi izsaukuma vietā konstatē, ka izsaukums nav bijis neatliekams.