TOP 6 padomi pēdu veselībai vēsajos gadalaikos

© Publicitātes foto

Rudenim sākoties, vasaras kurpes un sandales nomaina slēgtie apavi. Kājas ātrāk gurst, pēdām nepiekļūst gaiss, tās vairāk svīst – visi šie faktori pastiprina risku iedzīvoties pēdu veselības problēmās. Izplatītākās no tām ir sausi, plaisājoši papēži, sabiezējumi uz pēdām, varžacis un sēnīšu infekcijas. Kā parūpēties par pēdu veselību un labsajūtu gada vēsajā sezonā, konsultē sertificētā farmaceite Mārīte Šukele.

Ērti un situācijai atbilstoši apavi

Pirmais nosacījums, lai pēdas būtu veselas, ir ērti, pietiekami plati un gadalaikam piemēroti slēgtie apavi. Pēdas jutīsies labi, ja apavi tiks izvēlēti atbilstoši situācijai - zābaki vilkti atrodoties ārā, bet iekštelpās vilktas maiņas kurpes.

Papildu rūpes par pēdām nepieciešamas augsto papēžu cienītājām Optimālais papēžu augstums ir aptuveni četri centimetri - ja papēži ir augstāki, ejot pirksti atduras pret apavu purngalu, tie tiek grūsti atpakaļ un radīta papildus slodze pēdas priekšējai daļai. Savukārt nesamērīga slodze izraisa dažādus ādas bojājumus. Ja tomēr augstu papēžu kurpju vai zābaku nēsāšana ir nepieciešama, ieteicams lietot ortopēdiskos apavu ieliktnīšus spiediena mazināšanai.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Veselība

Sākot ar 2025. gada augustu, Latvijā valsts apmaksāta cilvēka papilomas vīrusa (CPV) vakcinācija tiks paplašināta. Turpmāk tā būs pieejama arī jauniešiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem, papildinot līdzšinējo vakcināciju bērniem no 12 līdz 17 gadu vecumam. Tas ir nozīmīgs solis mūsu bērnu un jauniešu aizsardzībā pret vairākiem audzējiem, ko izraisa CPV.

Svarīgākais