Senioriem cerības uz valsts apmaksātām zobu protezēm

© F64

Latvijas iedzīvotājiem vecuma grupā no 65 līdz 74 gadiem izņemamās zobu protēzes ir nepieciešamas 60,4 procentos gadījumu. Tomēr, ņemot vērā zobu protezēšanas lielās izmaksas, ne visi seniori var atļauties par to samaksāt. Labklājības ministrija sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtu un Zobārstniecības fakultātes studentiem no nākamā gada sāk izmēģinājuma projektu zobu protezēšanā senioriem.

Pētījumi zobārstniecībā apliecina, ka zobu zaudēšana un mutes dobuma saslimšanas ir nozīmīgas veselības aprūpes problēmas. Zobu stāvoklis var būt tiešs hronisku slimību cēlonis. Pasaules Veselības organizācija pat uzskata, ka cilvēks, kurš zaudējis visus zobus, ir pielīdzināms indivīdam ar pilnībā zaudētu kādu ķermeņa daļu. Pacientiem izveidojas hroniska nespēja izpildīt vienkāršas funkcijas - traucēta košļāšana, runas funkcijas, kā arī radītas vizuāli estētiskas problēmas. Vissmagākā situācijā nonāk pensionāri, jo biežākie šķēršļi gados veciem cilvēkiem ir finansiālās grūtības un nespēja laikus nokļūt pie speciālista.

Pēc Senioru lietu padomes ierosmes, Labklājības ministrija nolēma izveidot valsts atbalsta sistēmu un no nākamā gada īstenot izmēģinājuma projektu Par atbalstu zobu protezēšanas jautājumos, kas ilgs 12 mēnešus. Šā izmēģinājumprojekta ietvaros Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts un Zobārstniecības fakultāte piedalīsies zobārstniecības pakalpojumu sniegšanā senioriem, kurus nodrošinās zobārstniecības studenti. Ņemot vērā, ka, pēc Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta un Zobārstniecības fakultātes zobārstniecības speciālistu sniegtās informācijas, zobārstniecības studiju programmā ir 60 studentu un viens topošais stomatologs vienā mācību semestrī var sniegt protezēšanas pakalpojumus diviem pacientiem, plānotais valsts atbalsta saņēmēju skaits nākamajā gadā būs 120 senioru virs 65 gadu vecuma ar bezzobu mutes dobumu (pilnīgs zobu zaudējums).

Valsts apmaksās 70 procentus no šā pakalpojuma izmaksām, bet ne vairāk kā 150 eiro vienam cilvēkam.

Atlikusī cena būs jālīdzfinansē senioram no savas naudas. Piemēram, ja pakalpojuma summa būs 220 eiro, tad valsts atbalsts būs 150 eiro, bet atlikušo summu - 70 eiro - senioram būs jāpiemaksā no saviem līdzekļiem. Kopējās izmēģinājuma projekta izmaksas ir 18 000 eiro, kas tiks rasti no sociālās rehabilitācijas valsts programmas. Tā kā projektā sniegtais atbalsts plānots nelielam senioru skaitam, tikai 120 cilvēkiem, Labklājības ministrijas speciālists Egils Zariņš norāda, ka tiks veikta atlase, ņemot vērā vairākus faktorus - vecuma ierobežojumu (vecuma pensijas saņēmēji virs 65 gadiem ar pilnīgu zobu zaudējumu); tiks ņemts vērā arī apdrošināšanas stāžs, vecuma pensijas apmērs un reģionālais pārklājums.

Labklājības ministrija aprēķinājusi: ja Latvijā no visiem vecuma pensijas saņēmējiem virs 65 gadiem pilnīgs zobu zaudējums varētu būt trīs procentiem, un, pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2018. gada martā kopējais vecuma pensijas saņēmēju skaits bija 452 734 personas, atbalsts 150 eiro apmērā būtu sniedzams 13 582 senioriem. Tas prasītu divus miljonus eiro papildu finansējuma no valsts budžeta.

Veselība

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.

Svarīgākais