Kas ir skaista smaida nedraugi?

© depositphotos.com

Mēs zinām, ka, rūpējoties par zobu veselību un izskatu, jāiet pie higiēnista un zobārsta, ka ikdienā zobi pareizi un regulāri jātīra, reklāmas rosina lietot dažādas zobu pastas, kas sola žilbinošu baltumu. Bet ar to visu var izrādieties par maz.

Mēs zinām, ka, rūpējoties par zobu veselību un izskatu, jāiet pie higiēnista un zobārsta, ka ikdienā zobi pareizi un regulāri jātīra, reklāmas rosina lietot dažādas zobu pastas, kas sola žilbinošu baltumu. Bet ar to visu var izrādieties par maz.

Ir daudz faktoru, kas iespaido zobu un smaganu stāvokli. Šeit apkopoti dažādi skaista smaida nedraugi - daži no tiem ir labi pazīstami, bet daži, iespējams, pavisam nedzirdēti.

Smēķēšana

Jebkāda veida tabakas smēķēšana padara zobus neglīti dzeltenīgus, bet tā var izraisīt arī nopietnākas problēmas - mutes dobuma, rīkles un plaušu vēzi. Darva, kas ir tabakā, veido uz zobiem lipīgu slānīti, tas piesaista baktērijas, kuras rada kariesu, smaganu iekaisumu un citas problēmas.

Cukuru saturoši gāzēti dzērieni

Cukurs ir laba barotne baktērijām, kas izraisa kariesu, daži dzērieni arī paši par sevi iekrāso zobus. Ieteicams tos sūkt caur salmiņu, pēc tam izskalot muti ar ūdeni vai lietot košļājamo gumiju bez cukura. Zobus tīrīt ar suku vēlams tikai pēc stundas. Īpaši jāizceļ sporta dzērieni - pētniek i atklājuši, ka daudziem no tiem ir tāds pH līmenis, kas veicina zobu emaljas bojājumus, jo šajos dzērienos ir daudz skābes saturošu sastāvdaļu, turklāt arī daudz cukura.

Saldumi

Mammas mums jau bērnībā stāstījušas, ka saldumi bojā zobus. Jāprecizē - to dara nevis saldumi paši, bet gan skābes, ko izdala mutes dobumā mītošās baktērijas, aprijot tur nonākušo cukuru. No šāda viedokļa vissliktākās ir sūkājamās konfektes. Jebkurus saldumus vajadzētu ēst tikai tad, ja ir iespēja tūlīt pēc tam iztīrīt zobus, tad kariesa risks ir jūtami mazāks.

Tēja un kafija

Šo dzērienu cienītājiem zobi kļūst nespodrāki, jo tēja un kafija satur tanīnu, kas nosēžas zobu rieviņās un citur, piesaistot kariesu izraisošās baktērijas, un iekrāso emalju. Dzeriet vairāk ūdens, lejiet pienu pie kafijas vai tējas, iesaka lietpratēji.

Vīns

Regulāra vīna dzeršana var bojāt zobu emalju, jo vīni ir bagāti ar skābēm. Gan sarkanais, gan baltais vīns veicina zobu iekrāsošanos. Tas nenozīmē, ka jāatsakās no vīna glāzes, bet jāraugās, lai vīns ar zobu emalju nebūtu pārāk ilgā tiešā kontaktā. Pēc vīna baudīšanas zobārsti iesaka izskalot muti ar ūdeni.

Citrusaugļi un citi skābi augļi

Šie augļi un to sulas satur skābes, kas var sekmēt zobu emaljas noārdīšanos, kas novājina zobus un rada labvēlīgus apstākļus kariesam. Nevajadzētu pēc šo produktu lietošanas tūlīt tīrīt zobus, bet izskalot muti ar ūdeni un lietot košļeni bez cukura, sevišķi labas šim nolūkam ir košļājamās gumijas ar ksilitolu.

Lipīgi ēdieni

Paliekas no krekeriem, čipsiem, saldajiem batoniņiem un citiem tamlīdzīgiem ogļhidrātus saturošiem produktiem aplīp

ap zobiem un paliek tur vismaz 20 minūšu. Labāk būtu tādus

ēst mazāk, bet pēc tam lietot košļenes.

Vienveidīgs uzturs

Mutes veselībai ir svarīgi, lai organisms saņemtu folskābi, B grupas vitamīnus, C vitamīnu, olbaltumvielas un kalciju - tas vajadzīgs zobiem un smaganām. Nepilnvērtīgs, vienveidīgs uzturs vai nesabalansēta drakoniska diēta turklāt vājina imūnsistēmu, un organismam kļūst grūtāk pretoties infekcijām, tajā skaitā - tām, kas var būt mutes dobumā.

Pubertāte

Pusaudžu hormonu vētras ietekmē ne tikai ādas stāvokli un garastāvokli, bet var radīt problēmas arī smaganām, jo paaugstinās iekaisuma risks, pastiprināti veidojas aplikums, bet, kā par nelaimi, tīņi nav noskaņoti rūpīgi tīrīt zobus. Tas viņiem jāatgādina atkal un atkal.

Grūtniecība

Gaidot bērniņu, sievietes organismā mainās hormonu līmenis, un tas var sekmēt smaganu iekaisumu - gingivītu, kad smaganas kļūst sarkanas, ar tendenci asiņot. Grūtniecības laikā mutes dobumā palielinās anaerobo mikroorganismu daudzums, kam parasti piemīt lielāks iekaisumu izraisīšanas potenciāls. Ja topošā māmiņa cieš no toksikozes, tad vemšanas laikā mutes dobumā nonāk kuņģa skābe, kas negatīvi ietekmē zobu veselību. Turklāt grūtniecības sākumā mēdz būt izteikta miegainība un nogurums, tāpēc dažreiz nav spēka parūpēties par zobu higiēnu. Nereti mutes dobumā paliek daudz ogļhidrātu, kas palīdz mazināt nelabo dūšu, bet ietekmē zobu veselību, radot labvēlīgu vidi zobu aplikumam un kariesu izraisošo baktēriju augšanai.

Hormonālās kontracepcijas tabletes

Tās iedarbojas uz mutes dobuma veselību līdzīgi kā grūtniecība. Turklāt pētījumos ir noskaidrots, ka šo medikamentu lietotājām mēdz būt vairāk sarežģījumu, ja nākas kādu zobu izraut.

Pārmērīga zobu balināšana

Lai gan balinošie līdzekļi ir pārbaudīti un atzīti par drošiem, tie jālieto ar mēru. Ja zobus balina pārāk bieži, tie kļūst jutīgi, jo balinošie līdzekļi satur arī abrazīvus komponentus.

Mutes sausums

Siekalas aizskalo kariesu izraisošās baktērijas un neitralizē to radītās skābes. Ja siekalu ir maz, cilvēks pastāvīgi cieš no mutes sausuma, derētu konsultēties ar ārstu, jo sausums var būt kādas iekšķīgas slimības simptoms. Ieteicams dzert daudz ūdens, lietot košļājamo gumiju bez cukura vai palūgt aptiekā kādu bezrecepšu līdzekli, kas domāti šādiem gadījumiem.

Diabēts

Šī slimība samazina organisma spēju pretoties infekcijām, un līdz ar to palielinās arī smaganu slimību risks, diabēta pacientiem biežāk nekā citiem ir periodontīts - zoba saknes un apkārtējo audu iekaisums. Ļoti rūpīgi jākopj mutes dobums un jākontrolē cukura līmenis asinīs.

Zobu griešana

Dažiem cilvēkiem tā ir tik stipri izteikta un bieža, ka nodeldē zobu emalju, rada zobu jutīgumu un sāpes, izmaina žokli un pat sejas vaibstus. Zobu griešanu veicina spriedze, dusmas un citas negatīvas emocijas. Jācenšas līdzsvarot savas emocijas, taču par šo problēmu noteikti jārunā ar zobārstu, kurš ieteiks, kā pasargāt zobus naktī.

Novecošana

Cilvēkam kļūstot vecākam, kariess aktīvāk uzbrūk tur, kur ir vecas zobu plombas un kur smaganas atkāpušās no zobiem, tomēr tas nenozīmē, ka zobi būs jāzaudē. Zobārsts un higiēnists var ieteikt piemērotākās zobu pastas un kopšanas līdzekļus tieši šādai situācijai. Ir arī piederumi, kas atvieglo zobu kopšanu cilvēkiem, kuri slimo ar artrītu.



Veselība

Veselības ministrija (VM) vērtē iespējas rast finansējumu atalgojuma piemaksām ģimenes ārstiem reģionos, lai tos piesaistītu un noturētu darbā, liecina VM atbilde uz Saeimas sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas vēstulē izteiktajām rekomendācijām neatliekamās medicīniskās palīdzības un primārās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai lauku reģionos.

Svarīgākais