Bērnu slimnīcas neiroķirurgi veic īpašu implantācijas operāciju epilepsijas pacientiem
 
©f64

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas neiroķirurgu komanda veikusi pirmās divas operācijas - VNS implantāciju jeb klejotājnerva stimulatora implantāciju - piecus un 19 gadus veciem pacientiem, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Vita Šteina.

Pēc viņas paustā, abi pacienti ir pirmie Baltijā, kam ar Bērnu slimnīcas fonda finansiālu atbalstu bija iespēja saņemt medicīnisko palīdzību, kas ļaus viņiem turpināt dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Slimnīcā skaidro, ka klejotājnervs ir īpašs nervs, kas nodrošina kontroli pār lielāko daļu iekšējo orgānu. VNS implantācijas procedūras laikā pacienta zemādā tiek ievietots elektrisku impulsu ģenerators, tas tiek piestiprināts klejojošajam nervam un caur atgriezeniskajām šķiedrām veic periodisku elektrisku galvas smadzeņu stimulāciju.

Kā stāsta bērnu neirologs Jurģis Strautmanis, tad šāda ārstēšana samazina lēkmju daudzumu, ilgumu un smagumu pacientiem ar smagām epilepsijas formām, kad ārstēšana ar zālēm ir neefektīva. "Ir pierādīts, ka VNS terapija mazina arī depresijas simptomus," piebilst ārsts.

Epilepsija ir galvas smadzeņu darbības traucējumi, kas rodas pārmērīgu elektrisku izlāžu rezultātā un rada krampju, bezsamaņas vai cita veida lēkmes. Epilepsija sastopama apmēram 1% cilvēku. Apmēram 30% epilepsijas pacientu lēkmes saglabājas, arī lietojot pretepilepsijas medikamentus.

Šteina informēja, ka patlaban notiek dokumentācijas sakārtošanas process, lai VNS implantāciju kā manipulāciju lūgtu iekļaut valsts apmaksāto manipulāciju sarakstā un to varētu saņemt arī citi pacienti ar līdzīgu diagnozi. "Vēlamies teikt lielu paldies Bērnu slimnīcas fondam un ziedotājiem, kuru finansiālais atbalsts ļāva veikt tik nozīmīgās operācijas un deva papildu stimulu neiroķirurgu komandai ieviest ar vien jaunas, pacientu dzīves kvalitāti uzlabojošas inovācijas," skaidro Bērnu slimnīcas Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs un operācijas veicējs Dāvis Ozoliņš.

Viena elektrisko impulsu ģeneratora izmaksas ir apmēra 20 000 eiro.