Pēc Sulu ekspertu padomes iniciatīvas Latvijā veiktais pētījums apliecina, ka glāze sulas būtiski uzlabo uzmanības un koncentrēšanās spējas bērniem un pieaugušajiem - pierādīts, ka pēc izdzertas glāzes sulas 90% pieaugušo un 83% bērnu uzlabojās uzmanības produktivitāte un noturība. Turklāt par 23% palielinājās pieaugušo skaits un par 20% skolēnu skaits ar augstām koncentrēšanās spējām.
63% pieaugušo samazinājās pieļauto kļūdu skaits un paaugstinājās darba precizitāte.
Izdzerot glāzi sulas stundu pirms intelektuāla darba 53% pieaugušo uzmanības produktivitāte un noturība nozīmīgi palielinājās, 37% uzlabojās nedaudz un 10% nedaudz pasliktinājās. 63% pieaugušo samazinājās pieļauto kļūdu skaits un paaugstinājās darba precizitāte.
Savukārt bērnu grupā, 83% respondentiem palielinājās uzmanības produktivitāte un noturība, 7% tā nemainījās un 10% tā nedaudz pasliktinājās.
Mg Psych Anita Skrinda, pētījuma veicēja: "Izdzerot sulu, gan pieaugušo, gan bērnu grupā stundas laikā pieauga koncentrēšanās spējas, uzmanības produktivitāte un noturība, paaugstinājās darba precizitāte un palielinājās darba temps. Svarīgi uzsvērt sulu pozitīvo ietekmi mācību procesā - par 26% kopumā samazinājās skolēnu skaits ar zemu uzmanības noturību."
Lizete Puga, Sulu ekspertu padomes pārstāve: "Šis pētījums ir būtisks, jo apliecina, ka sula var būt labs palīgs, kā uzlabot mūsu koncentrēšanās spējas darbā un mācību procesā. Darot intelektuālu darbu vai mācoties, mēs bieži jūtamies noguruši, uzmanība viegli novirzās un sākam pieļaut neuzmanības kļūdas. Sulas, pateicoties sastāvā esošajiem ogļhidrātiem un bioloģiski aktīvajiem savienojumiem, ir vērtīgs enerģijas avots, kas sniedz enerģiju ilgākam laikam nekā kādi kārumi ar augstu pievienoto cukura daudzumu. Tās uzlabo smadzeņu darbību, ļauj justies možākam, uzlabo darbaspējas un koncentrēšanās spējas. Šis pētījums vēlreiz apliecina, ka glāze sulas palīdz mums atgūt možumu starp ēdienreizēm."
Pētījums notika šī gada pavasarī, un tas tika veikts psihologa uzraudzībā, izmantojot Korektūras proves testu uzmanības diagnostikai. Tajā piedalījās 25 - 50 gadus pieaugušie, kuri ikdienā veic intelektuālu darbu, kā arī 59 septītās klases audzēkņi (13 - 14 gadus veci).
Pētījuma dalībnieki pirmajā dienā izpildīja uzmanības testu, nedzerot sulu. Savukārt otrajā dienā izdzēra glāzi "Cido" apelsīnu vai ābolu sulas un pēc stundas tādos pašos apstākļos izpildīja uzmanības testa citu variantu. Pusaudži sulas dzēra un pildīja testu četras dienas pēc kārtas no rīta.
Lai stiprinātu sulu dzeršanas tradīcijas Latvijā un veicinātu izpratni par veselīgu dzīvesveidu, ir izveidota Sulu ekspertu padome. Padomes galvenais uzdevums ir sekmēt izpratni par veselīgu uzturu un sulām kā tā sastāvdaļu. Viens no pirmajiem Sulu ekspertu padomes soļiem būs izglītojoša projekta par sulu pozitīvajām īpašībām īstenošana, iesaistot sabiedrību plašā, netradicionālā eksperimentā.