Latvijā gada laikā ievērojami pieaudzis HIV inficēto, tostarp bērnu, skaits

© F64

Gada laikā par 5,3% pieaudzis kopējais ar HIV inficēto pacientu skaits Latvijā, liecina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas infektoloģijas centram (LIC) pieejamie dati.

Uz 2017.gada 1.janvāri Latvija bija 6972 HIV inficētie, kas ir par 5,5% vairāk nekā gadu iepriekš, bet uz 2018.gada 1.janvāri bija reģistrēti 7343 HIV inficētie, proti, uzskaitē parādījies 371 jauns HIV pacients. Pērn janvārī LIC nodaļas HIV un AIDS uzskaitē bija 5298 cilvēki, kas ir par 7,6% vairāk nekā gadu iepriekš, bet 2018.gada janvārī par 7,3% vairāk nekā 2017.gada janvārī.

Patlaban Latvijā AIDS stadijā reģistrēts 1921 cilvēks, kas ir par 7,6% vairāk nekā pērn, kad uzskaitē bija 1786 cilvēki. Tāpat pieaudzis AIDS stadijā mirušo cilvēku skaits, proti, šogad AIDS stadijā miruši 892 cilvēki, kas ir par 70 cilvēkiem vairāk nekā pērn. Savukārt pirms AIDS iestāšanās gada laikā miruši 420 cilvēki, kas ir par 25 cilvēkiem vairāk nekā 2017.gadā.

Pēc LIC datiem var secināt, ka palielinājies arī HIV inficēto bērnu skaits. Pērn bija 72 šādi bērni, bet uz šī gada 1.janvāri - jau 79 bērni.

Latvijā antiretrovirālo (ARV) terapiju HIV un AIDS ārstēšanai saņem 2104 cilvēki, kas ir par 23,6% vairāk nekā 2017.gadā. Sarežģīta situācija ar ARV terapiju ir reģionos, jo, kaut arī 34% pacientu dzīvo ārpus Rīgas un Rīgas reģiona, tikai 2,3% no šiem cilvēkiem saņem terapiju pie reģionāla infektologa.

Šī gada janvārī un februārī ARV terapiju sākuši 148 cilvēki, tomēr 42 pacienti terapiju jau pārtraukuši. 18 no šiem pacientiem ir tā sauktie nelīdzestīgie pacienti, proti, pacienti, kuri nepietiekoši iesaistās savā ārstēšanā un raksturojami ar neregulāru zāļu lietošanu, zāļu lietošanas pārtraukumiem, haotisku un neregulāru ārsta apmeklēšanu, kā ar bez pastāvīgas HIV infekcijas kontroles. Vēl 24 pacienti terapiju pārtraukuši, jo izbraukuši no valsts, pārtraukuši terapiju uz laiku, rakstiski atteikušies, nav atsaukušies uz zvaniem vai arī miruši.

LIC norāda, ka svarīgi veicināt līdzestību jeb paša slimnieka līdzdalību savā ārstēšanā, tādējādi nodrošinot ārstēšanās režīma ievērošanu un zāļu lietošanu pēc stingriem ārsta priekšrakstiem. Lai veicinātu līdzestību, speciālisti pacientiem skaidro gan medikamentu pareizas lietošanas nozīmi, gan nepareizas zāļu lietošanas sekas un citus ārstēšanas aspektus.

Paša HIV pacienta līdzdalība savā ārstēšanā ir ļoti nozīmīga, jo tā iespējams uzlabot pacienta veselības stāvokli, dzīves kvalitāti, samazināt HIV inficēšanās risku, kā arī samazināt ar hospitalizēšanu saistītos izdevumus.

Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais