Brīvo radikāļu postošā klātbūtne veicina gan priekšlaicīgu novecošanos, gan novājina organismu, padarot to uzņēmīgu pret vīrusiem un dažādām baktērijām. Labākais ierocis cīņā pret brīvajiem radikāļiem ir antioksidanti. Kas ir antioksidanti un kur tos meklēt, skaidro Euroaptieka farmaceite Ieva Zvagule.
«Brīvie radikāļi ir skābekli saturošas molekulas, taču tās ir nestabilas, jo to ķīmiskajā struktūrā pietrūkst viena elektrona, un var teikt, ka šīs molekulas ir nepilnīgas. Augsta brīvo radikāļu koncentrācija var izraisīt neskaitāmas šīs ķēdes reakcijas, radot augstāku oksidatīvās slodzes līmeni, kas savukārt var būtiski kaitēt organismam,» saka farmaceite, piebilstot, ka brīvie radikāļi ne vienmēr ir tikai «sliktie zēni», jo robežu starp ļauno un labo nosaka to daudzums.
«Ņemot palīgā enzīmus, cilvēka organisms ar brīvajiem radikāļiem daļēji tiek galā pats, tomēr daudz lielāka loma ir antioksidantiem, ko uzņemam ar pārtiku,» norāda Ieva Zvagule, paskaidrojot, ka novājināta organisma gadījumā ķermenis ir uzņēmīgs pret vīrusiem un dažādām baktērijām. Jo īpaši rudens/ziemas sezonā. Bet, lai nodrošinātu ar antioksidantiem bagātinātu uzturu, biežāk jāizvēlas maksimāli svaigu un dabisku, arī krāsainu ēdienu. Sarkanie un zilie, dzeltenie un oranžie augļi un dārzeņi nav tikai mīts - tas ir fantastisks antioksidantu avots, kas palīdz stiprināt imūnsistēmu.
«Vislabākais antioksidantu avots ir pilnvērtīgs, sabalansēts un līdzsvarots uzturs, kas satur augļus un dārzeņus, un tad nav nepieciešams papildus uzņemt antioksidantus ar uztura bagātinātājiem.»
***
DER ZINĀT!
C Vitamīns var darboties organismā kā proksidanti - vielas, kas veicina oksidatīvo stresu, nevis mazina to, tādēļ tas jālieto tikai ieteicamajās devās
***
ANTIOKSIDANTU TOP 9
1.
SVAIGI ZAĻUMI
Tie satur ļoti daudz vitamīnu, īpaši - C vitamīnu, tāpēc svaigus zaļumus ēdienkartē vajadzētu iekļaut no agra pavasara līdz vēlam rudenim.
2.
KALTĒTI ZAĻUMI
Piemēram, kaltēta piparmētra satur ļoti augstu polifenolu koncentrāciju, kas ir ķīmiski aktīvu vielu grupa, pie kuras ir pieskaitāmi arī antioksidanti.
3.
GARŠVIELAS
Visaugstākā polifenolu koncentrācija ir tādās garšvielās kā krustnagliņas un anīss. Tās iesaka samalt un
lietot kopā ar ēdienu. Antioksidantus satur arī ikdienas uzturā bieži lietojamās garšvielas - ingvers, ķimenes, timiāns, kanēlis un lauru lapas.
4.
KAKAO PULVERIS
Kvalitatīvs kakao pulveris ir lielisks antioksidantu avots, un to iesaka lietot uzturā bez piena.
5.
MELNĀ ŠOKOLĀDE
Kvalitatīva melnā šokolāde, lietota saprātīgās devās, ir labs produkts organisma aizsardzībai. Jo tās sastāvā esošais antioksidantu daudzums (tas esot krietni augstāks nekā mellenēs un granātābolos) spēj efektīvi cīnīties ar brīvajiem radikāļiem.
Starp citu, melnā šokolāde aizkavē arī grumbu veidošanās procesu.
6.
OGAS
Visas ogas ir bagātas ar antioksidantiem, bet jo īpaši tās, kas krāso mēli un rokas - plūškoka ogas, mellenes, avenes un smiltsērkšķi.
7.
RIEKSTI
Visaugstākā antioksidantu deva ir lazdu riekstos, valriekstos, mandelēs un pekanriekstos.
8. AUKSTI SPIESTAS EĻĻAS
Kvalitatīvas, auksti spiestas eļļas satur daudz E vitamīna - tas pilda antioksidanta funkcijas cilvēka organismā. Tas ir perfekti strukturēts, lai cīnītos ar brīvajiem radikāļiem.
9.
DĀRZEŅI
Visi košie dārzeņi - sarkanie sīpoli, spināti (arī kaltēti un saldēti), sarkanie kāposti, brokoļi, sarkanā paprika - satur milzīgu daudzumu antioksidantu karotionīdu. Visvairāk pētītie ir spilgti dzeltenais betakarotīns (burkānos, apelsīnos, aprikozēs), likopēns (tomātos) un luteīns (brokoļos, salātos, spinātos).