Pērn 27 skolās bojāta pārtika izraisīja zarnu infekciju uzliesmojumus

© F64

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) pērn 27 izglītības iestādēs konstatējis bojātu pārtikas produktu izraisītus zarnu infekciju uzliesmojuma gadījumus, konferencē par izglītības iestāžu audzēkņu ēdināšanas jautājumiem informēja SPKC pārstāve Rita Korotinska.

SPKC pārstāve skaidroja, ka minētie gadījumi saistīti ar kopumā 11 uzliesmojumiem.

Centra dati liecina, ka 2016.gadā Latvijā kopumā tika reģistrēti 4404 akūto zarnu infekciju gadījumi, kas, salīdzinoši ar 2012.gadu, ir par 7000 pacientu mazāk.

Viņa skaidroja, ka 78% gadījumu zarnu infekciju iemesls ir dažādi zarnu vīrusi, kuru visbiežākie pārnēsātāji ir ūdens, pārtikas produkti, sadzīves priekšmeti, netīras rokas un citi baktēriju izplatības veidi. Tomēr viens no biežākajiem vīrusu izplatības iemesliem ir tieši pārtikas produktu bojājumi.

Korotinska norādīja, ka iemesli infekciju uzliesmojumiem skolās, visticamāk, ir pārtikas produktu uzglabāšanas noteikumu neievērošana, neprofesionāla izglītības iestāžu personāla rīcība, nepietiekošs tehniskā materiāla nodrošinājums, personīgās higiēnas neievērošana un citi aspekti.

Viņa teica, ka tiklīdz kādam izglītības iestādes darbiniekam tiek konstatēti slimības simptomi, viņam nekavējoties jāpārtrauc pildīt darba pienākumi un jāizolējas no bērniem un kolēģiem. Savukārt, ja saslimis ir bērns - viņu audzinātājiem ir tiesības neuzņemt nodarbībās un viņam ir jāārstējas mājās.

F64

Ja izglītības iestādē tiek konstatēti divi un vairāk saslimšanas gadījumi - par to nekavējoties ir jāziņo atbildīgajām institūcijām. Tomēr SPKC pārstāve skaidroja, ka nereti ikdienā skolas par šādām saslimšanām neziņo, lai gan šāds pienākums ir noteikts Ministru kabineta noteikumos.

Eksperte norādīja, ka izvairīties no zarnu trakta saslimšanām var divos veidos - ievērojot pārtikas produktu termiskās apstrādes, uzglabāšanas, lietošanas un gatavošanas noteikumus, ievērojot personīgo higiēnu, kā arī uzturā neizmantojot jēlas vai ieplīsušas olas un nevārītu pienu.

Otrs veids - izmantot valsts apmaksātu vakcināciju pret rota vīrusu, vai vakcināciju pret A-hepatītu, kas gan jāapmaksā pašiem iedzīvotājiem.

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais