Veselības ministrija (VM) Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai iesniegusi priekšlikumus kapitācijas naudas pieaugumam ģimenes ārstiem no nākamā gada 1.janvāra, paredzot pieaugumu no 1,25 līdz 1,60 eiro par vienu praksē reģistrētu pacientu, informē Veselības ministrijas (VM) pārstāve Undīne Šulca.
Tādējādi ģimenes ārsta prakse saņems par 553 eiro vairāk, tostarp ģimenes ārsts patlaban esošo 859 eiro vietā varētu saņemt 1125 eiro, kas ir par 266 eiro jeb 31% vairāk.
Šulca norādīja, ka kapitācijas naudas pieaugumu plānots īstenot palielinot ģimenes ārstu bruto darba samaksu līdz 1125 eiro mēnesī, turklāt, lai kapitācias naudas pieaugums sasniegtu 1,60 eiro par pacientu praksē, iecerēts palielināt kapitācijas naudas finansējumu par 150 eiro mēnesī, pievienojot trīs mērķa kritērijus - nodrošināt ģimenes ārsta praksē reģistrēto pacientu veselības stāvokļa novērtējumu, nodrošināt ģimenes ārsta konsultāciju pieejamību piecu dienu laikā, kā arī nodrošināt ģimenes ārsta prakses darbību gan rīta, gan vakara stundās.
Šurca informēja, ka papildu finansējums paredzēts arī reģistratora darba samaksas palielināšanai līdz 430 eiro mēnesī.
Tāpat iecerēts kapitācijas naudā daļēji integrēt esošo kvalitātes maksājumu 55,10 eiro mēnesī. Papildus kapitācijas naudas pieaugumam plānots pārskatīt esošo kvalitātes sistēmu nosakot astoņus sasniedzamos kvalitātes kritērijus līdzšinējo 13 kritēriju vietā.
No nākamā gada janvāra ģimenes ārstiem būs jāpilda astoņi kvalitātes kritēriji - triju mēnešu laikā no datuma, kad pacients reģistrēts pie ģimenes ārsta, viņam ir veikta apskate un veselības stāvokļa novērtējums, bērnu veselība, organizētā vēža skrīninga datu uzraudzība zarnu audzēju agrīnā diagnostikā, glikohemoglobīna mērījumi otrā tipa cukura diabēta slimniekiem, mikroalbuminūrijas noteikšana kvantitatīvi 2.tipa cukura diabēta pacientiem, zema blīvuma holesterīna līmeņa noteikšana, izelpas maksimuma plūsmas mērīšana bronhiālās astmas pacientiem, ģimenes ārsts savā darbībā izmanto iespējami daudz manipulāciju, kuras ietilpst viņa profesionālajā kompetencē.
Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency
Pēc Šulcas paustā, šīs kvalitātes sistēmas ieviešanai plānotais finansējums ir 4 miljoni eiro gadā.
Vienlaikus VM informē, ka 2018.-2020.gadam primārās veselības aprūpes attīstībai plānots primārās ambulatorās veselības aprūpes ārstniecības personu darba samaksas pieaugums, zobārstniecības pakalpojumu tarifu un apjoma palielinājums, pārējo veselības aprūpes tarifa elementu pieaugums, risinājumi atsaucības veicināšanai skrīningam un ģimenes ārstu iesaistīšana agrīnā HIV diagnostikā.
Jau ziņots, ka Ģimenes ārstu asociācija šodien biedru sapulcē lems par ģimenes ārstu streika turpmāko norisi, aģentūru LETA informēja asociācijas prezidente Sarmīte Veide.
Sapulcē runās par streika norisi, streika procesā iegūtajām atziņām un līdz šim sasniegto, vai un kādā mērā līdz šim izteiktie Veselības ministrijas priekšlikumi ir pieņemami un pietiekami, lai novērstu krīzi ģimenes ārstu darbā un nodrošinātu ģimenes medicīnas attīstības iespējas.
Tāpat sapulcē tiks spriests un lemts par turpmāk nepieciešamo LĢĀA un ģimenes ārstu rīcību, kas jāplāno un jāorganizē, lai panāktu ārstu profesionālo un ekonomisko interešu aizsardzību pietiekamā apmērā.