Nobela prēmiju medicīnā piešķir "bioloģiskā pulksteņa" pētniekiem

© AFP/Scanpix

Šā gada Nobela prēmija medicīnā piešķirta amerikāņu zinātniekiem Džefrijam Hollam, Maiklam Rosbašam un Maiklam Jangam par tā dēvētā iekšējā bioloģiskā pulksteņa pētījumiem, pirmdien paziņojusi Nobela prēmiju komiteja.

Šogad katras Nobela prēmijas vērtība ir deviņi miljoni Zviedrijas kronu (apmēram 930 000 eiro).

Amerikāņu zinātnieki veikuši pētījumus par molekulārajiem mehānismiem, kas kontrolē cirkādu ritmus. Trīs zinātnieki sadarbojušies pētījumos, izvērtējot, kā organismu iekšējie bioloģiskie pulksteņi saskaņo sevi ar dienas un nakts dabīgajiem cikliem.

"Izmantojot augļu mušas kā modeļa organismu, šā gada Nobela laureāti izolējuši gēnu, kas kontrolē normālo bioloģisko ritmu," teikts Nobela komitejas paziņojumā presei. "Mēs tagad atzīstam, ka bioloģiskie pulksteņi funkcionē pēc tādiem pašiem principiem citu daudzšūnu organismu, arī cilvēku, šūnās."

Cilvēku bioloģiskie pulksteņi ir atbildīgi par miega modeļiem, vielmaiņu, hormonu izdalīšanu, asinsspiedienu un asins temperatūru.

Holls, Rosbašs un Jangs veikuši pētījumus par miega modeļiem kopš pagājušā gadsimta 80.gadiem.

Veselība

Dermatologi atgādina, ka kompetenta ādas kopšana sākas ar šo vienkāršo pamatnoteikumu. Ādas jaunību ietekmē daudzi faktori: ģenētika, cik bieži atrodaties saulē bez saules aizsargkrēma, dzīvesveids un uzturs. Protams, arī kompetenta kopšana var mainīt situāciju.