Latvijā nonākuši 32 kilogrami saindētās olu masas

© EPA/Scanpix

Patlaban Eiropas Komisijas (EK) Ātrās brīdināšanas sistēmā pieejamā informācija liecina, ka no Latvijā nonākušajiem 143 kg Vācijas izcelsmes olu produktiem, ar fipronilu piesārņoti bijuši 32 kg - olu masa omletei. Produkta neizlietotais atlikums - 7 kg no tirgus atsaukts.

Testēšanas pārskati liecina, ka atrastais fipronila daudzums jēlproduktā - olu masā ir teju 50 reizes mazāks nekā daudzums, kura gadījumā var iestāties nopietns risks cilvēka veselībai. Turklāt gatavā produktā, pievienojot citas sastāvdaļas, piemēram, pienu, fipronila koncentrācija tiek atšķaidīta.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) atgādina, ka EK Ātrās brīdināšanas sistēmā ir ievietots paziņojums, ka šovasar no Vācijas, caur Igauniju saņēmējam Latvijā ir piegādāta, iespējams, ar fipronilu piesārņota produktu partija -143 kg tādu olu produktu kā olu masa omletei un olu dzeltenumi.

Tie nav plaša patēriņa produkti, kurus cilvēks var iegādāties lielveikalā. Parasti šos produktus ēdienu gatavošanā un konditorejas izstrādājumu ražošanā izmanto sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi.

Neraugoties uz to, PVD uzsāka pārbaudes - noskaidroja olu produktu saņēmēju, uzņēmumus, kam produkti tālāk piegādāti. Tika uzsākta produktu partijas atlikumu izplatīšanas apturēšana.

EPA/Scanpix

Lai pārliecinātos par vietējā tirgū pieejamo olu drošumu, PVD augustā noņēma Igaunijas, Lietuvas un Polijas, kā arī vietējas izcelsmes olu paraugus, lai pārbaudītu tās uz fipronila klātbūtni.

Deviņos olu paraugos fipronils nav konstatēts, liecina laboratorisko izmeklējumu rezultāti. Viens paraugs vēl tiek testēts.

Fipronils ir viela, kuru izmanto kukaiņu apkarošanā neproduktīvajiem dzīvniekiem - suņiem, kaķiem un mājas seskiem. Produktīvajiem dzīvniekiem šo insekticīdu izmantot ir aizliegts, jo tā atliekvielas var nonākt pārtikā, piemēram, olās, pienā.

Veselība

Šā gada 14. aprīlī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (Stradiņa slimnīca) un Rīgas Dzemdību nams ir parakstījuši sadarbības memorandu, kas iezīmē jaunu posmu abu iestāžu sadarbībā. Parakstītais memorands paredz veicināt augstas kvalitātes veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, uzlabojot pacientu aprūpes pēctecību un stiprinot pieredzes un zināšanu apmaiņu abu iestāžu starpā.