Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca uzņēmusi izaugsmes kursu

TAPS PIEBŪVE. «Vislielākos naudas resursus novirzīsim rehabilitācijas attīstībai. Šobrīd šis pakalpojums ir pieejams, taču mums reāli trūkst telpu, tāpēc ir iecerēts celt jaunu piebūvi,» norāda Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas galvenais ārsts Dr. Dainis Gīlis © Ojārs LŪSIS, Neatkarīgā

Jaunajā ES finanšu plānošanas periodā ar Ventspils pašvaldības atbalstu Ziemeļkurzemes reģionālajai slimnīcai ir izdevies piesaistīt 9,8 miljonus eiro. Naudas līdzekļus plānots ieguldīt jaunu iekārtu iegādei, pakalpojumu attīstīšanai, tādējādi slimnīcai ceļot savu kvalitātes latiņu vēl augstāk. Vairāk par tuvākās nākotnes slimnīcas attīstības plāniem un šā brīža aktualitātēm stāsta veselības aprūpes iestādes galvenais ārsts Dr. Dainis Gīlis.

Iepirks daudz jaunu iekārtu

«Finansējums būs labs atspēriena punkts tālākai slimnīcas izaugsmei. Pirmkārt, nomainīsim daudzas iekārtas pret jaunām, jo, kā zināms, tehnoloģijas attīstās un apritē nonāk arvien labākas un jaudīgākas medicīnas iekārtas, kas ļauj precīzāk noteikt diagnozi,» stāsta D. Gīlis. Drīzumā Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca savā īpašumā iegūs magnētiskās rezonanses iekārtu, datortomogrāfu, ultrasonogrāfus, rentgena iekārtas (tās būs digitālas), slimnīcai būs jauns operācijas zāļu aprīkojums, jauna mamogrāfijas iekārta, endoskopijas iekārta un laparaskopijas iekārta. Mūsdienīgu aprīkojumu, piemēram, endoskopijas, rentgena un laparaskopijas iekārtas, saņems arī slimnīcas filiāle Talsos. Papildus tam Talsos ir paredzēts iegādāties mamogrāfijas iekārtu.

Eiropas naudu paredzēts ieguldīt arī vairāku nodaļu rekonstrukcijā. Jaunus, mūsdienīgus vaibstus iegūs Dzemdību, Kardioloģijas, Iekšķīgo slimību, Neiroloģijas nodaļa.

Fokuss uz rehabilitāciju

«Vislielākos naudas resursus novirzīsim rehabilitācijas attīstībai. Šobrīd šis pakalpojums ir pieejams, taču mums reāli trūkst telpu, kur šo virzienu attīstīt vēl vairāk, tāpēc ir iecerēts celt jaunu piebūvi,» norāda slimnīcas galvenais ārsts. Ieplānotais centrs būs aptuveni 800 kvadrātmetru kopplatībā, izvietots divos stāvos un aptvers daudzas rehabilitācijas metodes, tostarp ūdens terapiju, ārstniecisko vingrošanu, masāžas, fizikālo terapiju, ergometriju. «Nenoliedzami, ārstu trūkums ir vērojams visās Latvijas slimnīcās, arī mēs cenšamies piesaistīt arvien jaunus speciālistus. Piemēram, viens no veidiem - stipendiju maksāšana, proti, Ventspils pašvaldība piešķir finansējumu, ko novirzīt rezidentu stipendijām. Patlaban stipendijas saņem 10 jaunie ārsti, un pēc rezidentūras viņi nāks strādāt uz Ventspili,» teic D. Gīlis.

Pašlaik slimnīcā, ieskaitot Talsu filiāli, strādā aptuveni 500 darbinieku. «Darbinieki ir jebkuras slimnīcas balsts. Varam iegādāties iekārtas, labiekārtot telpas, bet bez speciālistiem tam nav vērtības,» akcentē galvenais ārsts. Galvenie mediķu motivācijas instrumenti ir apmaksātas apmācību iespējas un atalgojums, jo darba samaksa Ventspils slimnīcā ir augstāka nekā vidēji Latvijas slimnīcās. Tas panākts, efektīvi saimniekojot.

Pacientu tūkstoši

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca pēdējo gadu laikā ir kļuvusi par vienu no lielākajām un pieprasītākajām veselības aprūpes iestādēm Latvijā - gadā stacionāri šeit ārstējas aptuveni 10 000 pacientu, bet dažādus izmeklējumus un konsultācijas saņem ap 60 000 klientu. Slimnīcai pieejami daudzi jaunākie tehnoloģiskie risinājumi ārstēšanas procesā. Piemēram, slimnīcas Acu slimību nodaļas Kurzemes acu centrs ir viena no nedaudzajām vietām ārpus Rīgas, kur pieejamas acu operācijas. «Šajā centrā var saņemt pilnu acu slimības izmeklējumu spektru.» Tas ir aprīkots ar modernāko tehnoloģiju, kas ļāvis palielināt pacientu apkalpošanas kvalitāti un kvantitāti.

Turpinās nieru aizstājterapijas attīstību

Jau gandrīz gadu sekmīgi darbojas arī Hemodialīzes nodaļā atklātais Kurzemes Nieru aizstājterapijas centrs, lai sniegtu augstākā līmeņa nefroloģisko palīdzību strauji augošajam hronisko nieru slimību pacientu skaitam Kurzemē, kā arī lai nodrošinātu nepārtrauktu neatliekamās palīdzības sniegšanu pacientiem ar akūtu nieru mazspēju. Liela nozīme centra izveidē bijusi ilggadējam hemodialīzes nodaļas vadītājas, nefroloģes Lindas Mičules ieguldījumam. Pirms diviem gadiem veikta rekonstrukcija, nodrošinot pacientiem paplašinātu hemodialīzes nodaļu, kas vienlaikus spēj nodrošināt hemodialīzes seansus 10 pacientiem.

Rūpes par grūtniecēm

Pozitīvas pārmaiņas piedzīvo arī Dzemdību nodaļa, kur katru gadu pasaulē nāk aptuveni 600 mazuļu, piemēram, pērn - 630 bērniņu. Pateicoties Ventspils domes atbalstam, ir iegādāta moderna grūtnieču novērošanas iekārta. «Šāda iekārta ir pieejama tikai Latvijas lielākajās slimnīcās,» uzsver D. Gīlis. Vienā no dzemdību zālēm ir ierīkota arī vanna, kuru topošās māmiņas var izmantot relaksējošām ūdens procedūrām, kas palīdz noņemt spriedzi un mazina sāpes. Pēc grūtnieces vēlēšanās, noslēdzot līgumu ar kādu no apmācītajām vecmātēm, šajā vannā iespējamas arī ūdens dzemdības. Slimnīca organizē topošo vecāku kursus, kuru dalībnieki tiek sagatavoti bērniņa nākšanai pasaulē un laikam, kad pēc dzemdībām jaunā māmiņa ar jaundzimušo atgriezīsies mājās. Slimnīcas plānos ietilpst pilnveidot jaundzimušo aprūpi, kuri piedzimuši ar dažādām veselības problēmām.

Dzemdību nodaļas pakalpojumus izmanto ne tikai Ziemeļkurzemes iedzīvotāji, bet slimnīcu par bērniņa piedzimšanas vietu izvēlas arī ļaudis no citām Latvijas malām. Atbalstot daudzbērnu ģimenes, māmiņām, kuras gaida trešo atvasi, slimnīca bez maksas piedāvā luksusa palātu. Par jauku tradīciju kļuvis arī mazuļu salidojums Esmu dzimis Ventspilī.

Arī slimnīcas laboratorijas pakalpojumu klāsts kļūst arvien daudzveidīgāks. Tagad ir pieejami vairāk nekā 80 izmeklējumu, taču tiek domāts par jaunu pakalpojumu veidu attīstību. Katrā ziņā slimnīca ir uzņēmusi gana strauju un pamanāmu savas izaugsmes tālāku kursu.



Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais