Pētījums: Latvijā vecāki kļūst arvien skeptiskāki par bērnu vakcinēšanu

© F64

"Katru gadu samazinās to vecāku skaits, kuri piekrīt vakcinēt savus bērnus, līdz ar to tiek apdraudēti gan bērni, gan visa sabiedrība. Slimības, kas kādreiz tika kontrolētas, pašlaik piedzīvo atkārtotus uzliesmojumus," par tēmas aktualitāti stāsta pētnieciskā darba "Vecāku attieksme pret bērnu vakcināciju Latvijā" autore, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes 5. kursa studente Denija Piešiņa.

Vakcinēšana ir zinātniski pierādīta metode konkrētu slimību profilaksē. Tā aizsargā gan indivīdu, gan sabiedrību. Vakcinēšana ir droša metode ar salīdzinoši minimāliem riska faktoriem, tomēr pēdējo gadu laikā pieaug maldinoši pētījumu rezultāti, nepatiesas informācijas avoti, kā arī antivakcinētāju kustība, kas vecāku vidū izraisa apjukumu, līdz ar to pieaug to vecāku skaits, kuri atsakās vakcinēt savus bērnus. Ir svarīgi apzināties faktorus, kas izraisa šo problēmu, un veicināt izpratni par to, cik svarīga ir vakcinēšana

Zinātniski pētnieciskā darba rezultāti apliecināja, ka aptuveni 14 % vecāku neatbalsta bērna vakcinēšanu.

Galvenie iemesli atteikumam ir saistīti ar bailēm no vakcīnu izraisītām blaknēm, vakcīnu drošību un to sastāvu, kā arī uzskatu, ka bērni saņem pārāk daudz vakcīnu pavisam agrā vecumā, kas varētu kaitēt veselībai.

Aptuveni 25 % vecāku uzskata, ka nepakļauj savu bērnu riskam, izvēloties viņu nevakcinēt.

"Balstoties uz Pasaules Veselības Organizācijas datiem, vakcinēšana katru gadu novērš aptuveni 2-3 miljonus nāves gadījumu, kas saistīti tieši ar vakcīnkontrolējošām infekciju slimībām. Tomēr šie, kā arī dažādi Latvijā veikto aptauju dati norāda, ka katru gadu samazinās to vecāku skaits, kuri piekrīt vakcinēt savus bērnus, līdz ar to tiek apdraudēti gan bērni, gan visa sabiedrība," skaidro pētījuma autore.

Runājot par informācijas avotiem, no kuriem vecāki iegūst informāciju par vakcinēšanu. Lielākā daļa vecāku norādīja savu ģimenes ārstu, nākamais izplatītākais informācijas avots ir internets. Puse no aptaujātajiem vecākiem gan uzskata, ka ģimenes ārsts nav sniedzis pietiekami daudz informācijas par vakcinēšanās riskiem un ieguvumiem. Ģimenes ārsts ieteicis vakcinēšanos tikai astoņiem procentiem aptaujāto vecāku, bet četriem procentiem tā nav ieteikta.

Darbs ir ieguvis 1. vietu 2017. gada RSU studentu zinātniskās konferences sekcijā Sabiedrības veselība.

Veselība

D vitamīna uzņemšana ir būtiska visos vecuma posmos, bet īpaši svarīga tā kļūst senioru vecumā, jo ir viens no būtiskākajiem osteoporozes profilakses pasākumiem. BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece skaidro, kāpēc senioriem jānodrošina pietiekama D vitamīna uzņemšana, lai saglabātu veselību un mazinātu dažādu veselības problēmu riskus.

Svarīgākais