HIV inficēto tuberkulozes slimnieku īpatsvars Latvijā ir 17,4%

© Mārtiņš ZILGALVIS, F64 Photo Agency

HIV inficēto tuberkulozes slimnieku īpatsvars Latvijā ir 17,4%, un tas ir lielākais ne tikai starp Baltijas valstīm, bet visā Eiropā - tā šodien, 23.martā, diskusijā, kas bija veltīta Pasaules tuberkulozes dienai, informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Ekspertu un speciālistu diskusija, ko rīkoja biedrība "Baltijas HIV asociācija" un "Euroaptieka", tika veltīta tuberkulozes un HIV saistībai jeb tā dēvētajai HIV asociētajai tuberkulozei, jo vismaz trešā daļa ar HIV inficēto cilvēku pasaulē ir inficēti arī ar tuberkulozes baktēriju - HIV inficētiem cilvēkiem ir 30 reizes lielāka iespēja attīstīties tuberkulozes slimībai. Līdz ar to, lai gan saslimšanu skaitam ar tuberkulozi Latvijā jau vairākus gadus ir tendence samazināties, HIV infekcijas gadījumu skaits turpina pieaugt, un tas nopietni apdraud sasniegumus tuberkulozes apkarošanā. Ja tuberkuloze ir saistīta ar HIV, tā progresē ātrāk, un tādējādi HIV epidēmijas pieaugums izraisa radikālas pārmaiņas tuberkulozes epidemioloģijā un padara tās apkarošanu sarežģītu.

Tajā pašā laikā tuberkuloze joprojām ir viens no TOP 10 nāves cēloņiem pasaulē, un, kā norāda speciālisti, kopējie saslimstības rādītāji Latvijā uz Eiropas fona nav glaimojoši. Visvairāk tuberkulozes saslimšanas gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju ES valstu grupā 2015.gadā reģistrēti Rumānijā (76,5) un Lietuvā (51,6), bet Latvijā (36,3) tie ir reģistrēti teju trīs reizes biežāk nekā vidēji Eiropas savienībā (ES) (11,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju).

"Kopš 1999. gada saslimšana ar tuberkulozi samazinās par vidēji 4% gadā, taču diemžēl HIV inficēto tuberkulozes slimnieku īpatsvars Latvijā 2015.gadā ir bijis augstākais Baltijas valstu vidū. Latvijā tie ir 17,4%, Igaunijā 12,4%, Lietuvā 3,6%, kamēr ES valstīs vidēji tie bijuši 4,6%, kas ir ievērojami mazāk nekā pie mums," informēja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs. Tāpat J.Perevoščikovs norādīja, ka vidējais tuberkulozes slimnieks Latvijā ir vīrietis vecumā no 30 līdz 49 gadiem.

Kā uzsvēra Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja Inga Upmace, darbā ar HIV un tuberkulozes slimniekiem būtu vairāk jāiesaista nevalstiskās organizācijas (NVO), kā arī jāpilnveido dažādu ar šiem pacientiem strādājošo dienestu sadarbība. "Ņemot vērā, ka kopš 2005.gada HIV un tuberkulozes koinfekcijas gadījumu skaits Latvijā ir nemainīgi augstākais Baltijas valstīs, ir svarīgi veicināt tuberkulozes slimnieku testēšanu uz HIV un otrādi," mudina Inga Upmace.

Līdz 30. martam daudzviet Rīgā, Ogrē, Jelgavā, Olainē, Bauskā, Jēkabpilī, Liepājā, Talsos, Tukumā, Ventspilī, Kuldīgā, Cēsīs un Balvos notiek Atvērto durvju dienas, kuru laikā var veikt plaušu, krēpu un HIV eksprestestu un saņemt konsultācijas.

Pirmo reizi šādā kampaņā iesaistās arī aptiekas - veikt bezmaksas HIV eksprestestu un saņemt konsultācijas par tuberkulozi un HIV 24. un 30.martā testus varēs veikt "Euroaptiekās" Rīgā, Maskavas ielā 322a, Juglas ielā 45 un Kurzemes prospektā 141a.

"Pie ārsta parasti dodas cilvēki, kuriem jau ir kādas saslimšanas pazīmes un diemžēl nereti jau diezgan ielaista problēma, savukārt dažādās šajā jomā aktīvās organizācijas un medicīnas iestādes tieši uzrunā konkrētas cilvēku grupas. Ir būtiski runāt par tuberkulozi un HIV arī ar tiem, kas nav riska grupā, tādēļ "Euroaptiekas" priecājas iesaistīties un uzrunāt ikvienu, īpaši tos cilvēkus, kuri, iespējams, nav pat aizdomājušies par šiem jautājumiem. Aptiekas jau sen vairs nav vieta, kur cilvēki vēršas tikai pēc zālēm - viņi novērtē to, ka var saņemt nepieciešamo informāciju un veikt pamata pārbaudes vietā, kas ir pieejama un atrodas ierastajās ikdienas gaitās," informē "Euroaptieka" valdes priekšsēdētājs Ivars Nelsons.

Svarīgākais