VESELĪBA: At­mi­ņa iz­spē­lē jo­kus - aizmirstam, neatceramies...

© Shutterstok

Ko da­rām brī­žos, kad at­mi­ņa mūs pie­viļ? To var vien­kār­ši ne­ņemt gal­vā, bet var sākt uz­trauk­ties, ka klāt iz­deg­ša­nas sin­droms, ka esi kļu­vis ga­lī­gi vecs vai – vēl jo tra­kāk – sā­kas kā­da sli­mī­ba. Ja ba­žas ne­liek mie­ru, no­teik­ti ir vērts aiziet pie ār­sta. Ja pro­blē­mām ir me­di­cī­nisks pa­mats, viņš no­zī­mēs te­ra­pi­ju, ja pa­ma­ta nav, pār­bau­de pa­lī­dzēs at­gūt sirds­mie­ru. Bet rei­zēm cil­vē­ki sa­asi­nā­ti re­aģē uz at­mi­ņas iz­strā­dā­ta­jiem jo­kiem, kaut arī tie ir pa­vi­sam pa­ras­ti un tā nu­dien var ga­dī­ties kat­ram.

Pa vie­nu ausi iek­šā, pa ot­ru ār­ā

Ne­ēr­ta si­tu­āci­ja: jūs ie­pa­zīs­ti­na ar kā­du cil­vē­ku, bet jūs tū­līt aiz­mir­stat vi­ņa vār­du vai arī esat pa­lai­du­ši gar ausīm kā­du in­for­mā­ci­ju, kas iz­rā­dās ne­pie­cie­ša­ma. Sma­dze­ņu dar­bī­bas pēt­nie­ki skaid­ro, ka cil­vē­ki bie­ži aiz­mirst in­for­mā­ci­ju, kas nav re­gu­lā­ri va­ja­dzī­ga. Ja tu ar ie­pa­zīs­ti­nā­to cil­vē­ku kā­du lai­ku sa­ru­nā­jies, tad no­teik­ti cen­ties vai­rāk­kārt no­saukt vi­ņu vār­dā - tad ir iz­re­dzes, ka tu tik vieg­li to ne­aiz­mir­sī­si. Da­žiem ir vieg­lāk ie­gau­mēt cil­vē­ku vār­dus, tos sais­tot, pie­mē­ram, ar sla­ve­nī­bām, ku­ras sauc lī­dzī­gi. Var pat iz­tē­lē uz­burt acu priekš­ā tā­du kā bil­di, pie­mē­ram, ie­pa­zīs­to­ties ar kā­du Ol­gu, var iz­tē­lo­ties, kā šī dā­ma nāk tev pre­tī ro­ku ro­kā ar Ol­gu Dre­ģi un Ol­gu Ra­jec­ku.

Cil­vē­kiem ne­re­ti ir grū­tī­bas arī ar da­žā­du ie­rī­ču ap­gū­ša­nu, vai tas bū­tu jauns mo­bi­lais tele­fons, TV de­ko­ders, klēpj­da­tors, ve­ļas ma­šī­na vai mikro­viļ­ņu krāsns. Meis­tars, pār­de­vējs vai kāds cits tev pa­rā­da, kā jā­rī­ko­jas, bet tu vi­su tū­līt aiz­mir­sti. Ir vērts vai­rā­kas rei­zes šīs dar­bī­bas at­kār­tot pat­stā­vī­gi, tad ne­būs at­kal jā­mek­lē lie­to­ša­nas in­struk­ci­ja vai kā­dam jā­pra­sa. At­kār­to­ša­na jo­pro­jām ir zi­nā­ša­nu mā­te.

Kur es li­ku?

Arī tā ir iz­pla­tī­ta pro­blē­ma, kad cil­vēks ne­spēj at­ce­rē­ties, kur tik­ko no­li­cis kā­du lie­tu, ka jā­iz­da­ra kāds dar­biņš vai jā­ie­dzer zā­les. Ja, no­lie­kot pild­spal­vu vai bril­les, esi do­mā­jis par kaut ko pa­vi­sam ci­tu, tad nav brī­nums, ka lie­tas no­klīst. Ja tev rak­stu­rī­gas šā­das si­tu­āci­jas un tu gri­bi no tām iz­vai­rī­ties, tad jā­mē­ģi­na vei­dot pa­ra­du­mu likt kat­ru man­tu tai pa­re­dzē­ta­jā vie­tā. Ja tu, iz­ejot no mā­jām, mēdz aiz­mirst lie­tus­sar­gu, sau­les­bril­les vai cim­dus, tad cen­ties tos no­likt kaut kur ār­dur­vju tu­vu­mā, re­dza­mā vie­tā, lai tie dur­tos acīs un trā­pī­tos tev ce­ļā, kad ie­si lau­kā. Da­žā­dus ob­li­gā­ti pa­vei­ca­mus dar­bi­ņus sa­vā prā­tā var mē­ģi­nāt sa­sais­tīt ar lie­tām, ku­ras tu ne­mēdz aiz­mirst. Pie­mē­ram - vi­ta­mī­nu lie­to­ša­nu ar zo­bu tī­rī­ša­nu, lai ik­reiz, no rī­ta tī­rot zo­bus, tu at­ce­rē­tos arī par vi­ta­mī­niem. Se­nos lai­kos cil­vē­ki mē­dza ie­siet mu­tau­ti­ņā mez­glu un tas bie­ži vien lī­dzē­ja. Šo­dien ie­spē­jas ir pla­šā­kas - at­gā­di­nā­ju­mi tele­fo­nā, lī­mē­ja­mās la­pi­ņas, lai­ka plā­no­tā­ji u. c. Par la­bu var nākt arī at­ce­rē­ša­nās vēr­to lie­tu re­zu­mē­jums va­ka­rā pirms gu­lēt­ie­ša­nas: es uz rīt­die­nu sa­ru­nā­ju tik­ša­nos ar drau­gu, pie­rak­stī­jos pie zob­ār­sta, ie­pa­zi­nos ar jaun­o kai­mi­ņu, ku­ru sauc tā un tā.

Te­pat mē­les ga­lā bi­ja, bet pa­zu­da

Tu zi­ni, ka tu zi­ni tā cil­vē­ka vār­du, iz­rā­des no­sau­ku­mu, vei­ka­la ad­re­si vai vēl kaut ko, at­bil­de ir mē­les ga­lā, bet tu pēk­šņi ne­va­ri to at­ce­rē­ties. In­for­mā­ci­ja ir sma­dze­nēs tik la­bi no­gla­bā­ta, ka tu to ne­spēj da­būt ār­ā. Ne­re­ti pir­mais prā­tā nāk kaut kas lī­dzīgs, bet ne­vis tie­ši tas, ko tu cen­ties at­ce­rē­ties - ti­pisks pie­mērs ir vec­mā­mi­ņa, ku­ra mēdz no­saukt vie­nu maz­dē­lu ot­ra maz­dē­la vār­dā. Kad cil­vēks cen­šas at­saukt at­mi­ņā kon­krē­tu in­for­mā­ci­ju, da­ži sma­dze­ņu ap­vi­di ak­ti­vi­zē­jas, ci­ti kļūst ma­zāk ak­tī­vi. Pa­stāv te­ori­ja, ka ar ga­diem mū­su sma­dze­nes kļūst lī­dzī­gas da­to­ram, kas pie­lā­dēts ar mil­zī­gu fai­lu dau­dzu­mu, un tā­pēc kļūst grū­tāk sa­mek­lēt un at­vērt va­ja­dzī­go. Nav dro­ši zi­nāms, vai tā pa­tie­šām ir vai arī ne­spē­jai kaut ko acu­mir­klī at­ce­rē­ties ir kāds cits cē­lo­nis. Tā vai ci­tā­di, sta­tis­ti­ka lie­ci­na, ka ap­mē­ram pus­ē šā­du ga­dī­ju­mu cil­vēks spēj at­saukt at­mi­ņā va­ja­dzī­go in­for­mā­ci­ju mi­nū­tes lai­kā.

No ku­rie­nes tu to zi­ni

Ga­dās, ka stās­tī­tājs pil­nī­gi pa­rei­zi at­ce­ras kā­du fak­tu, bet kļū­dās par in­for­mā­ci­jas avo­tu. Pie­mē­ram, vi­ņam šķiet, ka šo fak­tu dzir­dē­jis tele­vī­zi­jas zi­ņās, bet pa­tie­sī­bā to pa­stās­tī­jis kai­miņš. Kaut kā­du in­for­mā­ci­jas da­ļu viņš at­ce­ras pre­cī­zi, bet jauc de­ta­ļas - no­ti­ku­ma lai­ku, vie­tu, ie­sais­tī­tos cil­vē­kus. Lī­dzī­gi ir tad, ja cil­vēks kā­du ide­ju, iz­tei­ku­mu vai dar­bu uz­ska­ta par pa­ša iz­do­mā­tu, bet pa­tie­sī­bā ir to kaut kur re­dzē­jis vai dzir­dē­jis, ti­kai šo ap­stāk­li pie­mir­sis. Ja tā ga­dās rakst­nie­kam vai kom­po­nis­tam, vi­ņu ap­sūdz pla­ģi­ātis­mā. Pa­ras­ti šie at­mi­ņas jo­ci­ņi ir ne­kai­tī­gi, bet tie var slik­ti beig­ties, ja kļū­mī­go at­mi­ņu īpaš­nieks kļūst par acu­lie­ci­nie­ku no­zie­gu­mam un uz vi­ņa lie­cī­bas pa­ma­ta kāds tiek so­dīts. Šā­da ti­pa at­mi­ņas pro­blē­mas kļūst bie­žā­kas ar ga­diem.

Trau­cē vē­lā­ki ie­spai­di

Mēdz būt arī tā, ka cil­vēks ir re­dzē­jis kā­du no­ti­ku­mu un pēc tam par to sa­ņē­mis vēl ci­tu in­for­mā­ci­ju, no ku­ras tā ie­spai­do­jies, ka vairs ne­at­šķir, ko re­dzē­jis sa­vām acīm un ko uz­zi­nā­jis pēc tam, jo se­viš­ķi, ja šī in­for­mā­ci­ja nā­ku­si no avo­ta, kam vi­ņa acīs ir au­to­ri­tā­te. Šīs pa­rā­dī­bas ie­spai­dā pie­au­gu­šie rei­zēm stās­ta ga­dī­ju­mus no sa­vas bēr­nī­bas, kā­di pa­tie­sī­bā ne­kad nav bi­ju­ši. Se­viš­ķi bie­ži par pa­tie­sām at­mi­ņām tiek no­tu­rē­ti no­ti­ku­mi, ku­rus cil­vēks ir at­kār­to­ti iz­tē­lo­jies.

At­mi­ņas arī ir sub­jek­tī­vas

Viens no mī­tiem, kas sais­tīts ar at­mi­ņu - ka tā vi­su fik­sē ob­jek­tī­vi, kā no­vē­ro­ša­nas ka­me­ra. Katrs cil­vēks to­mēr fil­trē vi­su caur sa­vas pie­re­dzes, ti­cī­bas, zi­nā­ša­nu un pat acu­mir­kļa ga­ra­stā­vok­ļa fil­tru. Tas ne­kur ne­pa­zūd, arī at­sau­cot no­ti­ku­mus at­mi­ņā. Ami­zants pie­mērs ša­jā zi­ņā ir cil­vē­ku at­mi­ņas par sa­vām ro­man­tis­ka­jām at­tie­cī­bām. Kā­dā pē­tī­ju­mā ie­sais­tī­ja pār­us, kas tik­ko bi­ja uz­sā­ku­ši sa­tik­ties. Kat­ru cil­vē­ku lū­dza no­vēr­tēt se­vi, sa­vu par­tne­ri un abu sav­star­pē­jās at­tie­cī­bas. Pēc di­viem mē­ne­šiem vēr­tē­ju­mu va­ja­dzē­ja at­kār­tot, tur­klāt ot­ra­jā vēr­tē­ša­nas rei­zē pē­tī­ju­ma da­līb­nie­kiem arī lū­dza at­ce­rē­ties, ko vi­ņi bi­ja sa­cī­ju­ši pir­ma­jā. Tie, ku­ru do­mas par par­tne­ri ša­jā lai­kā bi­ja kļu­vu­šas slik­tā­kas un jū­tas at­sa­lu­šas, stās­tī­ja, ka vi­ņu pir­mais vēr­tē­jums ir bi­jis daudz ne­ga­tī­vāks, ne­kā bi­ja pa­tie­sī­bā. Bet tie, ku­ru sim­pā­ti­jas bi­ja pie­ņē­mu­šās spē­kā, uz­ska­tī­ja, ka ir snie­gu­ši par par­tne­ri daudz ro­žai­nā­ku vēr­tē­ju­mu ne­kā īs­te­nī­bā.

Ne­vē­la­mas ļau­nas at­mi­ņas

Mēs vai­rāk rai­zē­ja­mies, ja kaut ko ne­va­ram at­ce­rē­ties, bet ir arī si­tu­āci­jas, kad cil­vēks vi­su lai­ku at­ce­ras to, ko lab­prāt gri­bē­tu aiz­mirst - trau­mē­jo­šus no­ti­ku­mus, ne­ga­tī­vas emo­ci­jas, bai­les. Da­žas at­mi­ņas pre­cī­zi at­spo­gu­ļo re­ālos no­ti­ku­mus, bet da­žas var būt arī sa­gro­zī­tas. Tā­das at­mi­ņas rak­stu­rī­gas cil­vē­kiem ar de­pre­si­ju un pēc­trau­mas stre­su. De­pre­sī­vi cil­vē­ki mēdz at­gre­mot sa­vas dzī­ves ne­ga­tī­vos no­ti­ku­mus un kļū­das, bet tas ti­kai dzen vēl dzi­ļāk de­pre­si­jā. Tie, ku­ri pie­dzī­vo­ju­ši trau­ma­tis­kus no­ti­ku­mus, pie­mē­ram, sek­su­ālu var­dar­bī­bu vai ka­ru, at­ce­ras to at­kal un at­kal. Šiem cil­vē­kiem va­ja­dzī­ga kva­li­fi­cē­tu spe­ci­ālis­tu pa­lī­dzī­ba.

Veselība

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.

Svarīgākais