Ri­si­nā­ju­mi tum­ša­jiem lo­kiem un mai­si­ņiem zem acīm

© F64

Dau­dzi no mums ir sa­skā­ru­šies ar šiem trau­cē­jo­ša­jiem de­fek­ti­ņiem, kas mēdz pār­steigt ne­sa­ga­ta­vo­tus... Pie­mē­ram, no rī­ta, kad jā­do­das uz dar­bu un, pro­tams, ir jā­iz­ska­tās tei­ca­mi! Kā­pēc tā no­tiek, un ko da­rīt lie­tas la­bā?

Tum­ši lo­ki un mai­si­ņi zem acīm jeb pie­tū­kums ro­das da­žā­du ie­mes­lu dēļ - tas var no­tikt se­jas ādas in­di­vi­du­ālo īpat­nī­bu dēļ, kā arī aler­ģi­jas, stre­sa un no­gu­ru­ma re­zul­tā­tā. Tur­klāt mums tik ļo­ti ne­tī­ka­mie tum­šie lo­ki un mai­si­ņi zem acīm var būt arī ģi­me­nē ie­dzim­ta se­jas īpat­nī­ba, kas ne­re­ti tiek no­do­ta no pa­au­dzes pa­au­dzē. Pa­ras­ti pie­tū­kums ap acīm, ku­ra ie­tek­mē iz­vei­do­jas arī mai­si­ņi, no­zī­mē, ka no­tiek pār­mē­rī­ga šķid­ru­ma uz­krā­ša­nās or­ga­nis­mā, tā­pēc ādas audos ro­das edē­ma jeb tūs­ka. Āda ap acīm ir vis­plā­nā­kā, tā­pēc ša­jā ap­vi­dū pie­tū­kums un ādas krā­sas iz­mai­ņas ir vis­pa­ma­nā­mā­kās.

Kā­dēļ zem acīm ro­das mai­si­ņi:

  • Uz­tu­rā lie­tots pār­mē­rīgs sāls dau­dzums, kas iz­rai­sa šķid­ru­ma uz­krā­ša­nos or­ga­nis­mā.
  • Aler­ģi­ja, kas ra­da ie­kai­su­mus un tūs­ku.
  • Or­ga­nisms ir de­hid­ra­tē­jies - ta­jā trūkst šķid­ru­ma.
  • Cil­vēks ir no­gu­ris, ne­iz­gu­lē­jies.
  • Pie­dzī­vots stress.
  • Ne­se­na rau­dā­ša­na.
  • No­ve­co­ša­nas pro­ce­si, ku­ru re­zul­tā­tā no­ve­co arī acs un tās do­bu­mu aiz­sar­gā­jo­šie tauk­au­di no­slīd un pie­pil­da vie­tu zem acs.
  • Ie­dzim­tas se­jas īpat­nī­bas.

Jā­no­skaid­ro cē­lo­nis

Pa­cien­ti bie­ži jau­tā: kā šo de­fek­tu va­ram la­bot pa­šu spē­kiem? Jā­teic, ka tau­tā lie­to­tie lī­dzek­ļi, pie­mē­ram, gur­ķu šķē­lī­tes vai tē­jas mai­si­ņi, ie­spē­jams, pro­blē­mu var ma­zi­nāt, ta­ču ne uz il­gu lai­ku. Tā­dēļ, lai no tum­ša­jiem lo­kiem un mai­si­ņiem ne­bū­tu ne mi­ņas ilg­sto­ši, ir jā­no­skaid­ro ie­mesls, kā­dēļ tie vei­do­jas.

Pēc pa­mo­ša­nās

Kā­pēc mai­si­ņi zem acīm daž­kārt ir ti­kai no rī­ta pa­mos­to­ties? Kad gu­ļam, mū­su ķer­me­nis at­pū­šas... un tā­pat at­pū­šas arī acis, mie­gā tās ne­veic vie­nu no sa­viem gal­ve­na­jiem uz­de­vu­miem - ne­mirk­šķi­na plak­sti­ņus. Līdz ar to, ja ne­no­tiek mirk­šķi­nā­ša­na, cil­vē­ki, ku­riem ir no­slie­ce uz tūs­ku, no rī­ta pa­mos­tas pie­tū­ku­šām acīm. Ta­ču pēc pa­mo­ša­nās acis at­kal tiek mirk­šķi­nā­tas, un pie­tū­kums var pa­zust pat stun­das lai­kā.

Var būt sli­mī­bas pa­zī­me

Acu pie­tū­kums var lie­ci­nāt arī par me­di­cī­nis­ka rak­stu­ra pro­blē­mām, ta­ču šā­dā ga­dī­ju­mā acis pie­tūkst pēk­šņi. Pie­mē­ram, ja ro­das aler­ģis­ka re­ak­ci­ja, cil­vē­ku no­māc vai­rog­dzie­dze­ra pro­blē­mas, ro­das acu in­fek­ci­ja, sau­sās acs sin­droms, nie­ru maz­spē­ja. Nie­ru maz­spē­jas ga­dī­ju­mā var no­vē­rot ne ti­kai pie­tū­ku­mu ap acīm, bet arī vi­sā ķer­me­nī.

Kā at­brī­vo­ties

Kā jau mi­nēts, pirms pil­nī­bā pa­ļau­ties uz tē­jas mai­si­ņiem un at­vē­si­no­šām gur­ķu šķē­lī­tēm, ir vērts pa­do­māt par mai­si­ņu un tum­šo lo­ku ra­ša­nās cē­lo­ni. Ja jums un kā­dam no jū­su ve­cā­kiem tum­ši lo­ki vai mai­si­ņi zem acīm ir ik­die­nā un jūs ne­at­ce­ra­ties, ka ag­rāk ir bi­jis ci­tā­di, tad vis­ti­ca­māk tā ir ie­dzim­ta ģi­me­nei rak­stu­rī­ga se­jas ie­zī­me. At­liek vien sa­mie­ri­nā­ties vai jā­mek­lē kos­mē­tisks ri­si­nā­jums. Lī­dzī­gi ir ga­dī­ju­mā, ja mai­si­ņi zem acīm ro­das no­ve­co­ša­nas re­zul­tā­tā. Jau­tā­ju­mu var ri­si­nāt arī ar plas­ti­kas ķi­rur­ga pa­lī­dzī­bu. Ja vien tum­šie lo­ki vai mai­si­ņi ap acīm nav īs­lai­cī­gi un tiem iz­zust pa­līdz gur­ķu šķē­lī­tes, ir ie­tei­cams kon­sul­tē­ties ar spe­ci­ālis­tu, kurš pa­lī­dzēs at­rast pie­tū­ku­ma vai tum­šo lo­ku vei­do­ša­nās ie­mes­lu.

Bie­žāk ie­teik­tie ri­si­nā­ju­mi:

  • Aler­ģi­jas ga­dī­ju­mā - pi­lie­ni, kas ma­zi­na ie­kai­su­ma re­ak­ci­ju (ne­pie­cie­ša­ma kon­sul­tā­ci­ja ar acu ār­stu un/vai aler­go­lo­gu).
  • Ja vai­no­ja­ma de­hid­ra­tā­ci­ja, ne­pie­cie­šams pie­tie­ka­mā dau­dzu­mā uz­ņemt šķid­ru­mu.
  • Ja pro­blē­mu iz­rai­sa no­ve­co­ša­na, jā­lie­to krē­mi vai spe­ci­āli kos­mē­ti­kas lī­dzek­ļi, kas pa­re­dzē­ti lie­to­ša­nai ādas ap­vi­dū ap acīm.
  • Ja vai­nīgs no­gu­rums, ne­pie­cie­šams ne­trau­cēts miegs un at­pū­ta.
  • Ja pro­blē­mu iz­rai­sa lie­kā šķid­ru­ma uz­krā­ša­nās or­ga­nis­mā, uz­tu­rā jā­lie­to pro­duk­ti, kas ba­gā­ti ar kā­li­ju.
  • Pār­mē­rī­giem sāls lie­to­tā­jiem, lai no­vēr­stu mai­si­ņu un tum­šo lo­ku vei­do­ša­nos, ne­pie­cie­šams sa­ma­zi­nāt sāls pa­tē­ri­ņu.
  • Īs­lai­cī­ga pie­tū­ku­ma ga­dī­ju­mā var pa­lī­dzēt gur­ķu šķē­lī­tes vai at­dze­sē­ti tē­jas mai­si­ņi.

Veselība

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.

Svarīgākais