VESELĪBAS APRŪPE: Neapmaksā neko Eiropā, ko neapmaksā tepat

© F64

Nacionālais Veselības dienests informē Latvijas iedzīvotājus par iespējām saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu kādā no Eiropas Savienības valstīm, ja to nav iespējams veikt Latvijā.

Taču ir viena nianse, kas šajā stāstā ir visbūtiskākā, proti, Latvijas valsts Nacionālā Veselības dienesta personā ārstēšanos ārpus Latvijas apmaksā tikai tādā gadījumā, ja nepieciešamā medicīniskā palīdzība ir valsts apmaksājamo pakalpojumu grozā tepat Latvijā. Citādi pacienti tiek nolikti smagas izvēles vai, precīzāk, bezizejas situācijā - ārstu konsilijs ir, ārstēšanu Latvijā saņemt nevar, bet ārzemēs, kur operāciju varētu veikt, to valsts neapmaksā.

Spilgts piemērs ir plaušu un aknu transplantācijas, kuras Latvijā neveic (aknu transplantāciju, iespējams, drīzumā varētu veikt P. Stradiņa slimnīcā), bet pacientiem tā ir nepieciešama. Gadā vairāk nekā desmit pacientiem. Visiem pacientiem ir ārstu konsilija atzinumi par to, ka tikai transplantācija var glābt veselību un dzīvību. Tomēr Nacionālajam Veselības dienestam (NVD) nākas noraidīt lūgumu izsniegt speciālo S2 veidlapu, kas kalpo kā garants tam, ka valsts operāciju apmaksās. Pacientu turpmākais liktenis atkarīgs no tā, vai viņi var savākt ziedojumos naudu operācijai, vai viņiem ir kāds īpašums, ko pārdot, lai iegūtu naudu medicīniskajai palīdzībai ārzemēs. Aknu transplantāciju Latvijā neapmaksās arī nākamgad, ne arī plaušu transplantāciju. Ir vēl vairāki citi pacientiem nepieciešami veselības aprūpes pakalpojumi, kurus neapmaksā, liedzot iespēju ārstēties ārzemēs. Izņēmuma situācija ir bērniem - Latvijā nenotiek aknu pārstādīšana bērniem, bet apmaksā tās veikšanu citā valstī.

NVD infografikā stāsta, ka gadījumos, kad valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšana ir nepieciešama, lai novērstu pacienta dzīvības funkciju vai veselības stāvokļa neatgriezenisku pasliktināšanos, bet nepieciešamo pakalpojumu nav iespējams veikt Latvijā, no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta tā saņemšana citā Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstī vai Šveicē. Pirms pakalpojuma saņemšanas pacientam ir jānoformē speciāla atļauja - S2 veidlapa. Taču tikai pēc tam seko piebilde, saņemt šos pakalpojumus var tikai tad, ja «nepieciešamais pakalpojums ir valsts apmaksāto pakalpojumu grozā», ja pacients ir tiesīgs saņemt valsts apmaksātus pakalpojumus un ja neviena ārstniecības iestāde Latvijā, kura sniedz valsts apmaksātus pakalpojumus, to nevar nodrošināt.

Statistika par to, cik Latvijai ir jāsamaksā par Eiropas Savienībā saņemtiem veselības aprūpes pakalpojumiem, apliecina, ka tomēr virknei pacientu ir tiesības un iespējas šādu ārstēšanos saņemt. NVD dati rāda, ka kopumā 2015. gadā citas dalībvalstis ir iesniegušas rēķinus Latvijai par Latvijas iedzīvotājiem sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, pamatojoties uz S2 veidlapu, vairāk nekā četru miljonu eiro apmērā. Tie ir rēķini, kas attiecas uz veselības aprūpes pakalpojumiem, kas sniegti laika posmā no 2011. gada līdz 2015. gadam, norāda NVD speciāliste Evija Štālberga. Dati par 2016. gadu vēl tiks apkopoti, jo dalībvalstis iesniedz rēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem gada laikā, un tad tos pirms apmaksas pārbauda NVD.

Neraugoties uz to, ka daudzus veselības aprūpes pakalpojumus valsts nemaz neapmaksā, arī apmaksāto pakalpojumu rēķinu segšanai naudas nav pietiekami. Decembrī valdība lēma par finansējuma pārdali par labu Veselības ministrijai, lai daļēji samaksātu institūciju iesniegtos rēķinus par Latvijas iedzīvotājiem Eiropas Savienības sociālā nodrošinājuma sistēmas ietvaros sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Nepieciešamo finansējumu 2,7 miljonus eiro piešķīra no divām Aizsardzības ministrijas programmām - Valsts aizsardzības politikas realizācija un Militārpersonu pensiju fonds. Veselības ministrija rēķinu apmaksai novirzīja vēl arī citus līdzekļus, piemēram, no ietaupītajiem līdzekļiem par laboratoriskajiem izmeklējumiem.

Saskaņā ar Veselības ministrijas valdībai sniegtajiem datiem šāgada decembrī neapmaksāti rēķini par Latvijas iedzīvotājiem Eiropas Savienībā sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem bija 7 283 396 eiro.

***

Uzziņai

Kā saņemt valsts apmaksātu plānotu ārstniecību citā Eiropas Savienības valstī, ja to neveic Latvijā?

Veselības aprūpes pakalpojuma saņemšana citā

Eiropas Savienības valstī, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā vai Šveicē tiek apmaksāta, ja tas nepieciešams, lai novērstu pacienta dzīvības funkciju vai veselības stāvokļa neatgriezenisku pasliktināšanos, un ja:

1. nepieciešamais pakalpojums ir valsts apmaksāto pakalpojumu grozā

2. pacients ir tiesīgs saņemt valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus

3. neviena ārstniecības iestāde Latvijā, kura sniedz valsts apmaksātus pakalpojumus, to nevar nodrošināt

Avots: Nacionālais Veselības dienests



Veselība

Slimību un profilakses kontroles centram (SPKC) epidemioloģiskajā izmeklēšanā apzinot 45 personas, nav izdevies noskaidrot nesen konstatētā difterijas uzliesmojuma infekcijas avotu, liecina Veselības ministrijas sagatavotā paskaidrojuma vēstule Saeimas prezidijam.

Svarīgākais