Deputāti nepamierināti - VM nav izstrādājusi onkoloģijas rīcības plānu

© Mārtiņš Zilgalvis, F64 Photo Agency

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas deputāti šodien bija pikti, jo Veselības ministrija (VM) līdz 1.decembrim nav līdz galam izstrādājusi rīcības plānu onkoloģijas jomā 2017.-2020.gadam.

Deputāti nolēma par šo jautājumu rakstīt vēstuli gan veselības ministrei Andai Čakšai, gan Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS).

Kā komisijas sēdē stāstīja VM pārstāvji, onkoloģijas rīcības plāna projekts 2017.-2020.gadam ir izstrādāts, bet joprojām tiek saņemti priekšlikumi plāna uzlabošanai. Kad plāns tiks pabeigts, tas tiks nodots publiskajai apspriešana, tālāk virzīts izskatīšanai Valsts sekretāru sanāksmē, bet pēc tam tiks virzīts apstiprināšanai valdībā.

VM gan atgādināja, ka no 1.oktobra darbojas tā dēvētais "zaļais koridors", kas paredz, ka aizdomu gadījumā par onkoloģisku saslimšanu, ģimenes ārsts pacientu nosūta uz izmeklējumiem, kurus ir iespējams saņemt 10 darba dienu laikā. Tāpat VM šobrīd strādā pie nākamā sistēmas soļa, kas paredz noteikt, kas ar pacientu notiek jau ārstniecības iestādē, kādi papildu izmeklējumi un konsultācijas viņam tiek nodrošinātas un tamlīdzīgi. Šis papildinājums valdībā varētu tikt skatīts 20.decembrī.

Apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (V) gan norādīja, ka VM rīcības plāns onkoloģijas jomā 2017.-2020.gadam bija jāizstrādā līdz 1.decembrim, kā to paredzēja Saeimas lēmums. Deputāts Vitālijs Orlovs (S) atgādināja, ka šādu termiņu piedāvāja tieši ministrija. VM pārstāvji gan taisnojās, ka rīcības plāns būs gatavs janvāra laikā.

Savukārt deputāte Aija Barča (ZZS) norādīja, ka šis nav viena ierēdņa jautājums un uz sēdi būtu bijis jābūt atbildīgā ministrijas departamenta direktoram, VM parlamentārajam sekretāram un citām amatpersonām. Viņa rosināja jau šodien rakstīt "nopietnu" vēstuli gan Čakšai, gan arī Kučinskim, lai informētu viņus par radušos situāciju ar Saeimas dotā uzdevuma neizpildi.

Apakškomisijas sēdē deputāti un speciālisti arī diskutēja par ieviesto "zaļo koridoru". Speciālisti norādīja, ka sistēma strādā, tomēr viņiem ir bažas par ģimenes ārstu kvalitātes prasībām, proti, vai pacienti uz izmeklējumiem ar aizdomām par onkoloģisku saslimšanu netiek sūtīti nevajadzīgi. Tāpat tika uzsvērts, ka onkoloģijas rīcības plānā izvirzītie mērķi ir ambiciozi, tomēr speciālistiem ir bažas, vai tam visam pietiks finansējums.

Bez jau minētā speciālisti norādīja, ka attīstot vēža pacientu ārstēšanu, aktuāls kļūst arī cilvēkresursu jautājums, jo, lai ārstētu pieaugošu pacientu skaitu, nepieciešami attiecīgi ārsti un medicīnas māsas. Mediķi norādīja, ka šajā gadījumā svarīgi domāt arī par finansējumu pienācīga atalgojuma nodrošināšanai onkoloģijā iesaistīto speciālistu atalgojumam.

Veselība

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (Austrumu slimnīca) saskaņā ar ārstu novērojumiem gada tumšajos mēnešos arvien palielinās smagas un sarežģītas traumas guvušo pacientu skaits, kas nonāk slimnīcas Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikā, jo bez atstarojošiem elementiem savā apģērbā bijuši nepamanāmi citiem satiksmes dalībniekiem.