Valdība: Naudu veselības aprūpei jāmeklē vienlaikus ar nodokļu politikas pārskatīšanu

© Dmitrijs Suļžics, F64 Photo Agency

Finansējuma avoti veselības aprūpes finansējuma palielināšanai jāmeklē vienlaikus ar valsts nodokļu politikas pārskatīšanu, teikts Ministru prezidenta Māra Kučinska (ZZS) ikgadējā ziņojumā Saeimai par paveikto un iecerēto darbību.

Ziņojumā atgādināts, ka valdība ir atbalstījusi to Veselības ministrijas (VM) virzīto veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kas paredz finansējumu veselības aprūpei nodrošināt ar valsts obligāto universālo apdrošināšanu no valsts budžeta līdzekļiem, saglabājot līdzšinējo pakalpojuma grozu un reģionālo pieejamību visiem Latvijas rezidentiem neatkarīgi no veiktajām iemaksām.

"Lai gan pašreizējais valsts budžeta finansējums, kas ir ievērojami zemāks nekā citās Eiropas Savienības valstīs, šobrīd neļauj izvēlēto modeli pilnvērtīgi īstenot, tomēr šis solis uzskatāms par būtisku progresu veselības aprūpes nozares reformas uzsākšanā," teikts ziņojumā.

Uzsverot, ka Latvijā pastāv visaptveroša iedzīvotāju veselības aprūpe un šis sasniegums ir aizsargājams un stiprināms ar uzlabotu finansiālu aizsardzību un paplašinātu pakalpojumu klāstu, ko segtu publiski finansēta sistēma, valdība ir vienojusies, ka, sagatavojot valsts budžetu 2018.gadam, reformas veselības aprūpē būs prioritāras. Turpinot darbu nozares reformu īstenošanā, jāvirzās uz finansējuma palielinājumu līdz 12% no valsts budžeta kopizdevumiem, meklējot modeļa finanšu avotus vienlaikus ar valsts nodokļu politikas pārskatīšanu, pausts premjera ziņojumā Saeimai.

Tāpat tiek atgādināts, ka noris darbs pie veselības sistēmas un veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju struktūras izvērtēšanas, kā arī prioritārā kārtā tiek pārskatīti veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas tarifi.

Vienlaikus tiek norādīts, ka, balstoties uz Pasaules Bankas pētījumu par veselības sistēmas galvenajiem trūkumiem, VM izstrādās un iesniegs izskatīšanai valdībā informatīvu ziņojumu par veselības nozares reformu gaitu un politikas plānošanas dokumentu projektu paketi. Šādi tiks nodrošināts, ka nozares reformā noteiktie veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi, kas paredzēti agrīnās diagnostikas, katra aprūpes līmeņa kompetences, cilvēkresursu attīstības, tehnoloģiskā un infrastruktūras nodrošinājuma, kā arī pakalpojumu sniegšanas un apmaksas sistēmas pilnveidei, būs savstarpēji saskaņoti, plānveidīgi, finansiāli, sociāli un politiski izvērtēti, kā arī izdiskutēti ar ieinteresētajām pusēm un sabiedrību.

Papildus 2017.gadā tiks sākti kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi, izmantojot pieejamās Eiropas Savienības fondu investīcijas. Šie pasākumi tiek plānoti, ņemot vērā Sabiedrības veselības pamatnostādnēs 2014.-2020.gadam noteikto virsmērķi - palielināt Latvijas iedzīvotāju veselīgi nodzīvoto mūža gadu skaitu un novērst priekšlaicīgu nāvi, saglabājot, uzlabojot un atjaunojot veselību. Tāpat pasākumi tiek plānoti, lai sekmētu nozares reformu īstenošanu attiecībā uz vienādu iespēju nodrošināšanu Latvijas iedzīvotājiem veselības veicināšanā un aprūpē.

Veselība

Kāds Latvijas uzņēmums jau ilgstoši izplata brošūras ar stāstiem par brīnumainu izārstēšanos, klātienes izbraukumos arī tirgojot reklamētos uztura bagātinātājus. Lai arī pirms gada Patērētāju tiesību aizsardzības centrs ir brīdinājis iedzīvotājus par šo maldinošo reklāmu, nekādu sodu uzņēmumam tā arī neuzlika un darbību neierobežoja, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.