VESELĪBA: Kustību minimums drūmajam gadalaikam

© www.expertrain.com/

Līdz ar ziemas iestāšanos, kad dienas kļūst īsākas un vakari tumšāki, nereti mazāk uzmanības tiek veltīts fiziskām aktivitātēm. Gribas palikt mājās un ieritināties dīvānā, palutināt sevi ar kaut ko garšīgu un priecāties, ka nekur nav obligāti jādodas. Prāts veikli atrod veselu virkni subjektīvu un reizēm arī objektīvu iemeslu, kāpēc nevingrot šodien un kāpēc nevingrot vispār.

Sporta apģērbu zīmola 4F veiktais pētījums liecina, ka 76 procenti Latvijas iedzīvotāju augstu vērtē savas zināšanas par veselīgu dzīvesveidu, tomēr 72,4 procentiem dažādi iemesli traucē piekopt pilnīgi veselīgu dzīvesveidu, kas ietver arī fiziskās nodarbes. Kā galvenie iemesli minēti finanšu trūkums (40% respondentu) un pārāk intensīvs dzīves ritms, lai varētu atlicināt laiku sporta nodarbībām (34%).

Aizbildināšanās

«Šādus iemeslus es atklāti saucu par aizbildināšanos,» komentē pieredzējušais fitnesa treneris Kristaps Ence. «Nosauciet man vismaz kādu, kurš kaut reizi dzīvē nebūtu teicis citiem vai sev, ka viņam nav laika vai naudas, lai nodarbotos ar sportu! Kad audzēkņi man saka kaut ko tamlīdzīgu, es uzdodu vienu vienkāršu jautājumu: «Vai tu meklē iespēju vai attaisnojumu?» Piemēram, TNS Latvia dati parāda, ka Latvijas iedzīvotāji pavada internetā gandrīz četras stundas dienā. Ja kāds pavada internetā vismaz ceturto daļu no šī vidējā rādītāja, es droši varu teikt, ka viņam ir laiks sportošanai.»

Treneris uzskata, ka visai apšaubāms arguments ir arī naudas trūkums sportošanai, jo ar jogu, skriešanu, vingrošanu vai ielas basketbolu visos gadalaikos var nodarboties pilnīgi par brīvu gan mājās, gan ārā. «Es esmu pārliecināts, ka abi nosauktie iemesli tikai slēpj faktu, ka runātājiem trūkst motivācijas un enerģijas. Ceturtdaļa respondentu apgalvo, ka viņiem trūkst informācijas par bezmaksas nodarbībām, jauniem treniņu veidiem, tuvējām sporta zālēm. Informācija par tiem ir pieejama internetā un tiek aktīvi izplatīta sociālajos tīklos. Lai būtu lietas kursā par visām sporta ziņām, es iesaku katram interesentam sekot pāris sporta grupām un fiziskās sagatavotības treneriem.»

Viltus nogurums

«Protams, visas dienas nav vienlīdz piemērotas treniņiem. Ja jūtat, ka nemaz nav spēka, iespējams, patiešām būs labāk atpūsties mājās. Tomēr pieredze rāda, ka par visbiežāko iemeslu neregulāriem treniņiem un režīma pārkāpumiem kļūst tā dēvētais viltus nogurums,» skaidro K. Ence. «Tas ir stāvoklis, kas ātri pāriet, ja tomēr sāk trenēties. Parasti uzreiz atrodas spēki, un pēc treniņa cilvēks var doties projām vēl enerģiskāks, nekā bija pirms tā. Viltus noguruma lēkmes laikā ir jācenšas atcerēties, ka sporta zāle ir ideāla vieta, kur var atstāt stresu, negatīvas domas un emocijas, bet pretī saņemt spēku un enerģiju. Slikti laikapstākļi, kas traucē nokļūt līdz sporta zālei, arī ir plaši izplatīta, bet ne mazāk aplama atruna. Šajā gadījumā ir jāatceras norvēģu sakāmvārds, kas vēsta, ka nav sliktu laikapstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs.»

Kādēļ nevēlas kompāniju

Sporta apģērbu zīmola 4F veiktais pētījums liecina, ka vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju, kuri nodarbojas ar sportu, labprāt to dara vienatnē. Trenēties kopā ar citiem vai apmeklēt grupu nodarbības izvēlas tikai 35% aptaujāto. Galvenais iemesls sportošanai vienatnē ir iespēja no citiem neatkarīgi, patstāvīgi plānot savu laiku - tā norādījuši 55,1% respondentu. Savukārt piektdaļa vienatni mīlošo sportistu (20,3%) uzskata, ka viņi ir organizētāki, kad neviens nenovērš uzmanību, kā tas notiek grupu nodarbībās. 9% respondentu dod priekšroku patstāvīgiem treniņiem tāpēc, ka kautrējas no citiem cilvēkiem, kaunas par savu pašreizējo fizisko formu. Daudziem, izpildot vingrinājumus grupā, ir neērti kaut ko izdarīt nepareizi. «Kauna un neērtības sajūta sporta zālē ir ļoti bīstama,» apgalvo pieredzējušais treneris. «Sporta zāles apmeklētājam ir droši jāprasa padoms trenerim, lai viņš parāda pareizu vingrinājumu izpildīšanas tehniku. Arī no citiem sportistiem nav jākautrējas, jo arī viņi kādreiz ir bijuši vai pat tagad ir tādi paši iesācēji. Diemžēl iesācēji, kuri saņēmuši drosmi atnākt uz sporta zāli, bet vēl nav pietiekami drosmīgi, lai palūgtu palīdzību, nav nekāds retums. Tā rodas traumas un netiek sasniegti vēlamie rezultāti.»

8,5% pamato savu izvēli sportot vienatnē ar to, ka šādi treniņi ir lētāki. Daudzi no viņiem trenējas mājās vai brīvā dabā, neiegādājoties sporta zāles abonementu. Vēl 7,1% rīkojas gluži pretēji - trenējas ar personīgo treneri, jo ir pārliecināti, ka tas ir visefektīvākais treniņu veids.

Tomēr nedaudz vairāk par trešdaļu Latvijas iedzīvotāju dod priekšroku grupu nodarbību apmeklēšanai sporta zālēs vai aizraujas ar komandu spēlēm. Šādu izvēli veicina komandas gars un līdzgaitnieku pozitīvais piemērs. Vairums grupu nodarbību piekritēju atzīst, ka, iesaistoties grupā, ir neērti izlaist treniņus, turklāt var salīdzināt citu rezultātus ar savējiem, kas motivē cītīgāk trenēties.

***

Daži ieteikumi no Jūrmalas

Kūrortpilsētas Jūrmalas rehabilitācijas centra «Jaunķemeri» Veselīga dzīvesveida nodaļas speciālistes fizioterapeite Iveta Kantiņa un ergoterapeite Zane Liepiņa iesaka recepti kustību minimumam veselībai un labsajūtai rudenī:

• Ik dienas vismaz 20 minūtes pavadīt svaigā gaisā, atrodoties kustībā, piemēram, uz darbu doties kājām vai ar velosipēdu. Ja parasti izmanto sabiedrisko transportu, tad vienu sabiedriskā transporta pieturas attālumu ieteicams iet kājām.

• 2-3 reizes nedēļā doties garākā pastaigā gar jūru, pa mežu vai parku, kur var dziļi ieelpot rudens smaržas un priecēt acis ar neparastām dabas radītām krāsām.

• Cik ilgi iespējams, nevajag ieziemot velosipēdu. Saulainas rudens dienas ir kā radītas, lai dotos izbraukumā ar velosipēdu, tikai jāizvēlas laika apstākļiem atbilstošs apģērbs, kā arī ieteicams ievērot drošības apsvērumus un lietot veloceliņus. Jāņem vērā, ka rudenī vakaros ātrāk satumst, tāpēc neaizmirstiet lietot atstarotājus!

• Nūjošana rudens smaržām bagātā mežā vai pludmalē būs kā oda ķermenim un garam; vienīgi tad, ja gaisa temperatūra noslīd zem 5 °C atzīmes, neaizmirstiet uzvilkt piemērotu apģērbu!

• Apmeklējiet kādu no pēdējiem sezonas sporta pasākumiem - piedalieties vai atbalstiet un iedvesmojieties no citiem. Svaigā gaisā aktīvi pavadīta diena būs kā radīta veselības veicināšanai.

• Ja laika apstākļu dēļ fiziskās aktivitātes ārā tomēr vairs nešķiet saistošas, tad ir vērts izvēlēties kādu no fiziskām aktivitātēm telpās. Vismaz divas reizes nedēļā dodieties uz trenažieru zāli, aerobiku, jogu vai vingrošanu pēc Jozefa Pilatesa sistēmas.

• Baseina apmeklējums atsauks atmiņā vasaras karstumā baudītās peldes; dariet to 2-3 reizes nedēļā vai kombinējiet ar fiziskām aktivitātēm baseinā, piemēram, ūdens aerobiku vai hidrotrenažieru nodarbību. Lielisks papildinājums baseina nodarbībām būs arī saunas vai tvaika pirts apmeklējums.

• Atcerieties, ka pirms fizisko vingrinājumu izpildes obligāts nosacījums ir iesildīt visas locītavas un muskuļu grupas ar vienkāršiem vingrinājumiem, kurus var iemācīt fizioterapeits.

• Minimālā fizisko aktivitāšu recepte nosaka, ka ikvienam kustībā jāpavada vismaz 20 minūtes dienā, 2 - 3 reizes nedēļā fiziskā aktivitāte jāpalielina līdz 45 - 60 minūtēm.

• Ja arī sākumā kaut kas neiet, kā gribētos, nekad neatmetiet ar roku fiziskajām aktivitātēm kopumā! Svarīgākais ir izvēlēties sev tīkamāko un piemērotāko nodarbi - vai tā būtu nūjošana, pastaigas, nodarbības baseinā, vai vingrošana zālē - atrodiet sev piemērotāko un iemīliet aktīvu dzīvesveidu arī rudenī!

• Veselīgam rudenim iesakām ievērot nodarbju līdzsvaru: astoņas stundas miega, astoņas stundas darba, astoņas stundas atpūtas!



Svarīgākais