VESELĪBA: Aknas un alkohols

© Shutterstok

Populāra nodarbe – iedzeršana ar draugiem nedēļas nogalē. Varbūt ne katru nedēļu, tomēr regulāri. Pašam šķiet, ka dzerts nav daudz, taču nākamais rīts liek mocīties paģirās.

«Alkohols bieži vien toksiski iedarbojas uz aknām. Tas neizpaužas kā sāpes, bet gan kā visas tās sūdzības, kas rodas nākamajā dienā pēc dzeršanas, - slikta dūša, vemšana, galvassāpes. Tas liecina, ka aknas netiek galā ar savu darbu, un to provocē alkohola sadalīšanās gala produkti, kam ir toksiska ietekme,» skaidro Veselības centra 4 ģimenes un arodslimību ārste Karīna Vernere.

- Kādas veselības problēmas un slimības var izraisīt regulāra pārmērīga alkohola lietošana?

- Alkohola lietošana ir viens no biežākajiem aknu bojājumu iemesliem. Alkohola ietekmē aknās uzkrājas tauki, veidojas hronisks iekaisums, aknu šūnas iet bojā, veidojas saistaudi, kas saaugot liedz aknām veikt savas funkcijas un var novest līdz aknu cirozei, kas ir neatgriezeniska, turklāt rada aknu audzēja risku. Regulāra un pārmērīga alkohola lietošana var izraisīt hronisku toksisku hepatītu, kad arvien vairāk pasliktinās aknu funkcija, kas ar laiku arī var novest pie aknu cirozes. Alkohola lietošana var būt par iemeslu arī citām aknu slimībām. Ja cilvēkam ir bijis vai ir vēzis, tad ļoti bieži aknās attīstās metastāzes, un alkohola lietošana to var vēl vairāk provocēt. Ja pacientam ar alkohola bojātām aknām ir kāda hroniska slimība, tā norit smagāk, jo aknas nespēj tikt galā ar saviem uzdevumiem vienotajā organisma funkciju ķēdē. Pamatslimību ir grūtāk ārstēt, un medikamentozā terapija ne vienmēr dod gaidīto rezultātu.

- Diezgan bieži robeža starp atslābināšanos ar alus pudeli rokās tikai nedēļas nogalē un regulāru dzeršanu bez noteikta iemesla jebkurā dienā tiek pārkāpta nemanot, cilvēkam pašam to īsti neapzinoties. Kādu ietekmi tas atstāj uz mūsu organismu?

- Tiek uzskatīts, ka alkoholam ir nomierinoša iedarbība. Tāpēc relaksācijai to reizēm lieto pēc saspringtas darba nedēļas. Taču dažkārt šī relaksācija nedēļas nogalē nemanot pārtop par regulāru iedzeršanu arī darbdienās, un alkohols jau ir izraisījis atkarību, kļuvis par nepieciešamību.

Bez jau minētajām veselības problēmām regulāra dzeršana var provocēt toksiska bojājuma attīstīšanos smadzeņu vielā. Ir tāds jēdziens kā aknu encefalopātija, kas rodas tādēļ, ka aknas netiek galā ar alkohola vielmaiņas produktiem. Toksisko vielu radītu smadzeņu bojājumu rezultātā cilvēkam sāk degradēties personība, viņš kļūst nervozs, neapmierināts, kritisks attiecībā pret pārējiem un nekritisks attiecībā pret sevi. Tāpat alkohols var atstāt iespaidu uz perifērajiem nerviem un asinsvadiem rokās un kājās, rodas gaitas traucējumi, asinsrites problēmas, kas var novest līdz gangrēnai un kāju zaudēšanai. Tātad no alkohola iedarbības uz aknām var attīstīties ne tikai centrālās, bet arī perifērās nervu sistēmas bojājumi, ar laiku rodas nieru un sirds problēmas un pamazām tiek skartas arī visas pārējās organisma sistēmas.

- Vai aknu veselība, tās bojāšana ar alkoholu iespaido vīriešu dzimumdzīvi, spēju radīt veselīgus pēcnācējus?

- Par alkohola ietekmi uz spermas kvalitāti drīzāk jāvaicā urologiem un andrologiem, bet, kā zināms, alkohols samazina spermatozoīdu kvalitāti un kustīgumu, atstāj iespaidu uz potenci. Alkohols veicina aterosklerozes attīstību visos asinsvados, arī tajos daudzajos, kas apasiņo dzimumorgānus. Aterosklerozes rezultātā sašaurinās asinsvadu lūmens, pasliktinās asinsrite un līdz ar to arī potence. Līdzīgs process notiek aknās, kur norisinās holesterīna vielmaiņa. Tādējādi var rasties aknu aptaukošanās.

- Vai pilnīga atturība no alkohola palīdzēs atveseļot aknas, ja tās jau ir cietušas dzīves vētrās?

- Ja aknas ir slimas, atturēšanās no alkohola tās atveseļot diezin vai palīdzēs, bet vismaz neļaus izmaiņām progresēt. Ir virkne dabisku līdzekļu, kas var palīdzēt gadījumos, ja nopietnas problēmas aknām vēl nav sākušās. Vieni no populārākajiem un zinātniski pierādītiem līdzekļiem aknu slimību novēršanai ir preparāti, kas satur augu valsts vielas - esenciālos fosfolipīdus, kas ļauj saglabāt normālu aknu funkciju un novērst aknu šūnu sabrukšanu. Esenciālie fosfolipīdi palīdz cīņā ar tā sauktajām taukainajām aknām un aknu deģenerāciju cilvēkiem, kuriem vēl nav nopietnu aknu problēmu. To lietošanas klīniskais efekts ir apstiprināts pētījumos. Tas ir viens no kritērijiem, kam ārsti parasti pievērš uzmanību, kad izvēlas zāles saviem pacientiem profilakses un ārstnieciskos nolūkos. Tas rada pārliecību, ka preparāts sniegs gaidīto efektu. Protams, jārūpējas arī par veselīgu, kustīgu dzīvesveidu un pareizu uzturu, kā arī laiku pa laikam der veikt analīzes aknu fermentu līmeņa noteikšanai.



Svarīgākais