VESELĪBA: Svarīgākais par drošu aizsardzību no saules

© Ilustratīva bilde

Sākoties vasarai, dermatologi atkal un atkal atgādina: atrodoties ārpus telpām, obligāti jālieto saules aizsargkrēmi – ne tikai saulainā, bet arī mākoņainā laikā. Jo saule spīd visur – ne tikai pludmalē.

4 melanomas, 9 bazaliomas

Maija vidū notikušajā Eiromelanomas kampaņā, ko jau astoto gadu pēc kārtas rīkoja biedrība Dermatologi pret ādas vēzi un kurā piedalījās 60 dermatologu, konsultējot un izmeklējot pacientus 18 dažādās Latvijas pilsētās, sešu dienu laikā tika konstatētas 36 aktīniskās keratozes, kā arī ļaundabīgi veidojumi, tostarp 4 melanomas, 9 bazaliomas un 1 plakanšūnu vēzis, bet 6 pacienti nosūtīti uz papildu pārbaudēm Latvijas Onkoloģijas centrā.

Aktīniskās keratozes uzskata par pirmsvēža veidojumiem, kas, laikus neārstētas, var pārtapt ādas audzējā, tāpēc lielais atklāto ādas veidojumu skaits dermatologus nopietni satrauc. Lielāko daļu aktīnisko keratožu raksturo sausums, zvīņošanās un raupja virsma, tāpēc, ja ir novērojamas šādas ādas izmaiņas, dermatologa konsultāciju nevajadzētu atlikt. Savukārt melanoma, bazalioma un plakanšūnu vēzis ir ļaundabīgi ādas veidojumi, kas raksturojumi kā bīstami un agresīvi. Piemēram, melanoma attīstās un aug arī ādas dziļumā, tādējādi slimība ar asinsriti var izplatīties pa visu organismu.

Arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) 2016. gada sagatavotajā statistikas materiālā par ļaundabīgajiem audzējiem Latvijā norādīts, ka 15% no visiem audzējiem tiek diagnosticēti tieši kā ādas audzēji.

Arī gados jauniem

«Diemžēl ādas vēzi nākas konstatēt arī gados jauniem cilvēkiem. Pirms vairākiem gadiem to varēja novērot galvenokārt 70 līdz 80 gadus veciem cilvēkiem, bet tagad tas tiek konstatēts cilvēkiem, kuri jaunāki par 30 gadiem,» norāda dermatologs Raimonds Karls, biedrības Dermatologi pret ādas vēzi valdes priekšsēdētājs. Viņš aicina atcerēties, ka mūsu platuma grādos dzīvojošo gaišādaino cilvēku āda dabīgi sliktāk pretojas UV staru iedarbībai. Turklāt Latvijas iedzīvotājiem nevajadzētu dzīvot ilūzijā - ja ārā nav karsts, nav arī UV staru radīto briesmu. UV starojums ādu var skart arī dūmakainā un mākoņainā laikā, kā arī ziemā - arī saules staru atstarošanās sniegā, vējš un zema gaisa temperatūra pieļauj intensīvu saules iedarbību.

Tāpēc ir ļoti svarīgi ievērot profilaktiskus pasākumus visa gada garumā. Jo īpaši vasarā, lietojot saules aizsarglīdzekļus. «Ir pierādīts, ka saules izraisīto ultravioleto staru (UV) sastāvdaļas - UV A un B stari - ievērojami ietekmē ādas šūnas. Taču saules aizsarglīdzekļi, saturot dažādas organiskas un neorganiskas vielas, spēj uz savas molekulas virsmas absorbēt UV staru fotonus, novēršot to iekļūšanu ādā,» skaidro Dr. Raimonds Karls. Un burtu kombinācija SPF uz iepakojuma norāda uz aizsardzību tikai pret UVB stariem, bet UVA norāda uz aizsardzību pret UVA stariem. «Eiropas Kopienu komisijas vadlīnijas saistībā ar saules aizsargkrēmiem nosaka, ka tiem jāpasargā ne tikai no UVB stariem, bet arī UVA stariem.»

97,8% bijuši saules apdegumi

Biedrība Dermatologi pret ādas vēzi savā oficiālajā Facebook lapā rīkoja aptauju par Latvijas iedzīvotāju sauļošanās, saules aizsarglīdzekļu lietošanas paradumiem. Tajā piedalījās 801 respondents, kuru vidējais vecums ir 31,4 gadi. Apkopojot rezultātus, secināts, ka 97,8% kaut reizi dzīvē ir bijuši saules apdegumi. Vairums respondentu joprojām neizprot SPF nozīmi uz saules aizsarglīdzekļu iepakojumiem, turklāt 25% norādījuši, ka saules aizsarglīdzekļus (krēmus, fluīdus, eļļas) sauļošanās laikā lieto reti. 10% respondentu pat nezina, kāds ir SPF saules aizsargkrēmam, ko viņi lieto, bet vēl 10% izmanto krēmu, kam SPF ir mazāks par 10, kas praktiski nenodrošina aizsardzību pret UV starojumu. Teju 50% aptaujāto bijuši solārija apmeklētāji, par ko savs sakāmais ir dakterim Raimondam Karlam: «Solārija apmeklēšana kaut vienu reizi mūžā palielina risku saslimt ar melanomu par 75 procentiem! Tomēr aptaujas kopsavilkuma pozitīvā ziņa ir tā, ka 71% cilvēku zina, ka, ja radušās bažas par kādu ādas veidojumu, ir jāmeklē dermatologs.»

PIEAUG RISKS SASLIMT AR MELANOMU

• 2011. gadā melanoma konstatēta 191 cilvēkam

• 2012. gadā - 216 cilvēkiem

• 2013. gadā nedaudz mazāk, bet skaits joprojām ievērojams - 204

• 2014. gadā konstatētas 205 melanomas

• 2015. gadā to skaits jau sasniedza 224

* citas ādas vēža formas 2011. gadā konstatētas 977 gadījumos, 2012. gadā - 1626, 2013. gadā - 1700, 2014. un 2015. gadā to skaits samazinājās, taču ievērojami pieauga melanomu skaits

• 2015. gadā no melanomas miruši 85 cilvēki

Slimību profilakses un kontroles centra dati

3 JAUTĀJUMI ĀRSTAM

Atbild Linda KAPTEINE, dermatoveneroloģe:

Ar ko atšķiras saules aizsargkrēmu konsistence, ko izvēlēties - krēmu, eļļu, akvafluīdu?

Viss atkarīgs no tā, kāda ir galvenā nesējviela. Teorētiski eļļa vairāk darbojas uz to, lai āda iesauļojas, bet neapdeg. Jo iesauļošanās jau arī ir labākā aizsardzība pret apdegumu. Protams, saules aizsarglīdzeklis jāizvēlas atbilstoši ādas tipam. Sausai ādai der arī krēmi un losjoni, bet taukainas ādas īpašniekiem parasti vispār negribas neko smērēt uz ādas, tad nu eļļa, kas ir vieglāka, varētu būt labākais risinājums. Jā, tagad modē nākuši arī dažādi akvafluīdi - tiem ir ļoti viegla tekstūra, un tie varētu patikt arī taukainai un kombinētai ādai.

Vai arī pieaugušie var lietot īpaši bērniem paredzētos saules aizsargkrēmus, kas nodrošina maksimāli augstu aizsardzību mazuļu jutīgajai ādai?

Var. Tas, kas der bērniem, ļoti labi der arī veciem cilvēkiem, jo viņu ādas struktūra ir līdzīga. Savukārt saules aizsargkrēmu ar norādi Kids iesaka bērniem apmēram līdz skolas vecumam, lielāki bērni var lietot arī pieaugušajiem domātos krēmus. Mazus bērnus īpaši vajadzētu pasargāt no saules, jo bērnu āda ir uzņēmīgāka pret UV starojumu - tā atceras un summē ikvienu UV staru, ar ko bērns saskāries savas dzīves laikā, un, jo biežāki bijuši smagi saules apdegumi, jo augstāks ir melanomas risks nākotnē.

Vai kādā brīdī vasarā, kad ķermeņa āda ir jau acīmredzami apsauļota, saules aizsarglīdzekļus var vairs nelietot?

Viss atkarīgs no tā, cik ilgi uzturaties saulē. Jā, iedegums ir dabīgā aizsardzība, un, ja saulē uzturaties īsu brīdi - līdz pusstundai, bez aizsargkrēma var arī iztikt. Ja esat intensīvā saulē vairākas stundas, tad gan ādu vajadzētu pasargāt. Jo, ja gaiša āda bez saules aizsargkrēma sāk apdegt pēc 10-20 minūtēm, tad iesauļojusies tā sāk apdegt vēlāk, pēc 30-40 minūtēm. Bet patiesībā tas, cik ilgi katrs var izturēt saulē bez aizsargkrēma un neapdegt, ir diezgan stiepjams jēdziens.

TRĪS LĪMEŅU AIZSARDZĪBA. Francijas kosmētikas zīmola Institut Esthederm sausā saules aizsargeļļa Sun Care Oil ar UV inCellium tehnoloģiju, Adaptasun patentu un organiskiem UVA/UVB staru aizsargfiltriem nodrošina trīs līmeņu aizsardzību no saules kaitīgās iedarbības, uzlabojot ādas dabiskās aizsargspējas; nodrošina šūnu DNS aizsardzību un aizsargā no fotonovecošanās, mitrina, baro un saglabā ādas jaunību (150 ml/49 eiro)

*

ĀDAI AR SAULES NEPANESĪBU. Francijas zīmola La Roche-Posay saules aizsargkrēms Anthelios XL SPF50 jutīgai ādai un ādai ar saules nepanesību, saules izraisītu pigmentācijas plankumu profilaksei (300 ml/~27 eiro)

*

ĀDAS SARGEŅĢELIS. Britu zīmola The Body Shop vasaras karstākais jaunums - sejas krēms ar SPF 50, ar UVA un UVB aizsardzību. Tas pasargās ādu no priekšlaicīgas novecošanās. Sarkanās jūras aļģes un vitamīns C uzlabo ādas toni (40 ml/27,50 eiro)

*

JUTĪGAJĀM ĀDAS ZONĀM. Somijas zīmola Dermosil piedāvājums šai vasarai - saules aizsargzīmulis SPF 50+. Tas nodrošina efektīvu UVA un UVB staru aizsardzību jutīgajām ādas zonām (lūpām, degunam, vaigiem un pleciem); satur bišu vasku un šī sviestu (15 g/5,90 eiro)

*

GAIŠI TONĒTS AKVAFLUĪDS. Francijas zīmola Bioderma Photoderm MAX Aquafluide SPF 50+ ir gaiši tonēts akvafluīds sejai ar īpaši vieglu tekstūru, ļoti augstu aizsardzību pret sauli un pret spīduma tekstūru jutīgai ādai, ļoti gaišai ādai ar vasaras raibumiem, ādai, kurai ir pastiprināta jutība vai kas nepanes nekādu pakļaušanu saules iedarbībai (40 ml/~ 17 eiro)

*

2016. GADA INOVĀCIJA - universāla šūnu aizsardzība (Global Cellular Protection). Institut Esthederm UV Protect fluīds ar SPF 50+, ar augstu UVA un UVB staru aizsardzību, ar vieglu un matējošu tekstūru. Novērš foto novecošanos un pigmentācijas plankumu veidošanos, neitralizējot brīvos radikāļus un aizsargājot šūnu DNS; cīnās pret kolagēna sairšanas faktoriem, tādējādi novēršot tvirtuma zudumu un grumbu parādīšanos. 100% minerālie saules aizsargfiltri (cinka oksīds un titāna dioksīds) ir ideāli ādai, kas ir alerģiska pret organiskajiem filtriem, un kad nepieciešama ļoti augsta saules aizsardzība (30 ml/~ 35 eiro)

*

AIZSARGĀ JEBKURĀ LEŅĶĪ. Shiseido īpašā pretnovecošanās saules kopšanas līnija WetForce Expert Sun Protection SPF 50 pastiprina saules aizsardzības efektu, nonākot kontaktā ar ūdeni un sviedriem. Superviel-UV 360 tehnoloģija krēmam ļauj perfekti saplūst ar ādas kontūru, lai nevainojami aizsargātu no UV starojuma jebkurā leņķī (100 ml/39,90 eiro)

*

NEITRALIZĒ SĀLS ŽĀVĒJOŠO IEDARBĪBU. Jaunais zīmola Collistar mitrinošais sauļošanās ūdens Supertanning Water Moisturizing Anti-Salt veic trīskāršu iedarbību: paātrina un pastiprina ādas pigmentācijas procesu, atjauno optimālu ādas mitruma līmeni, neitralizē saules, vēja un sāls žāvējošo iedarbību. Tas neaizsargā no saules kaitīgās ietekmes (400 ml/24,99 eiro)



Svarīgākais