Līgumus ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par valsts apmaksātu ambulatoro pakalpojumu sniegšanu šim gadam pagaidām noslēguši 68% slimnīcu, aģentūru LETA informēja NVD pārstāve Evija Štālberga.
Štālberga gan skaidroja, ka valsts apmaksātus ambulatoros pakalpojumus sniedz ne tikai slimnīcas, bet arī veselības centri, poliklīnikas, ārstu-speciālistu prakses un citas ārstniecības iestādes, nodrošinot pakalpojumu pieejamību Rīgā un Latvijas reģionos. Līgumu par valsts apmaksātu ambulatoro pakalpojumu sniegšanu 2016.gadā noslēguši jau 94% no šīm ārstniecības iestādēm.
Attiecīgi kopumā līgumus ar valsti noslēguši 92% ambulatoro pakalpojumu sniedzēju - no slimnīcām to izdarījuši 68%, bet no pārējiem ambulatoro pakalpojumu sniedzējiem - 94%.
Tāpat NVD turpina līgumu slēgšanu ar slimnīcām. Līgumu par valsts apmaksātu ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu ir noslēguši 68% slimnīcu. Kopumā šīs slimnīcas saņems 83% no 63,6 miljoniem eiro, kas paredzēti ambulatoro pakalpojumu nodrošināšanai visā valstī.
Vienlaikus NVD vērš uzmanību, ka valsts finansējums ambulatorajiem pakalpojumiem bērniem un grūtniecēm ik gadu tiek plānots tādā pašā apmērā kā izlietotais finansējums pakalpojumu nodrošināšanai šīm iedzīvotāju grupām iepriekšējā gadā. Arī šogad bērniem un grūtniecēm paredzētais finansējums nav samazināts.
Atsevišķām slimnīcām plānotais finansējums ambulatoro pakalpojumu sniegšanai bērniem un grūtniecēm šogad plānots pat lielākā apmērā. Piemēram, Alūksnes slimnīcai pērn bija plānots vairāk nekā 41 000 eiro šo pakalpojumu sniegšanai, savukārt 2016.gadam plānoti jau gandrīz 50 000 eiro.
NVD veic finansējuma plānošanu, savukārt ikviena ārstniecības iestāde ir atbildīga par šīm iedzīvotāju grupām paredzētā finansējuma izlietošanu, nodrošinot to, ka valsts apmaksātie ambulatorie pakalpojumi bērniem un grūtniecēm tiek sniegti ne mazākā apmērā kā iepriekšējā gadā.
Arī Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai šogad par 254 000 eiro palielināts valsts finansējums ambulatoro veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai, piebilda Štālberga.
Jau ziņots, ka arī vakar reģionālās slimnīcas nolēma pagaidām līgumus ar NVD neparakstīt un prasa finansējumu ambulatorajiem pakalpojumiem iepriekšējā gada līmenī.
Slimnīcu vadītāji vēlas, lai finansējuma apjoms par ambulatorajiem pakalpojumiem tiktu piešķirts iepriekšējā gada līmenī, savukārt atrastie 460 000 eiro tiktu novirzīti trīs lielajām universitātes slimnīcām pakalpojumu pieejamības paaugstināšanai. Proti, Veselības ministrija šogad Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai piešķīra papildu 606 387 eiro, Paula Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai - 360 241 eiro, bet Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai - 254 295 eiro.
Lai risinātu situāciju, Latvijas Slimnīcu biedrība vēlas tikties ar Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS).