Izvēlas modernu pieeju psihiatriskajā dziednīcā

© F64

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā atklāta jauna, mūsdienīga psihiatriskās palīdzības nodaļa.

Jaunā ārstniecības nodaļa atrodas vienā no iestādes senajām ēkām, kurā veikta apjomīga pārbūve un rekonstrukcija. Tam izmantoti 2,5 miljoni eiro, galvenokārt valsts galvotā kredīta (1,8 miljoni eiro) un Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļi.

Jaunā psihiatriskās ārstniecības nodaļa atrodas ēkā, kurai šogad aprit 110 gadu. Savulaik tā tika būvēta kā «nemierīgo vīriešu» nodaļa. Pēc pārbūves ēkas pirmajā stāvā atradīsies sieviešu palātas, otrajā – vīriešu. Rekonstruētā ēka paredzēta 50 akūtu pacientu vietām, galvenokārt pacientiem ar pirmreizējām psihozēm. Tā uzņems arī pacientus, kuriem atbilstoši Ārstniecības likumam nozīmēta ārstēšanās pret pašu gribu. Nodaļā tiks veiktas arī ārstnieciskās tiesu psihiatriskās ekspertīzes. «Pirmais iespaids, nonākot ārstniecības iestādē, ir svarīgs, lai atveseļošanās process noritētu sekmīgi,» uzsver Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Buģins.

Ēkā nodrošināta mūsdienīga ārstniecības vide ar vienvietīgām, divvietīgām un trīsvietīgām palātām. Ir izmantotas modernas tehnoloģijas mikroklimata uzturēšanai, ārstniecības procesa un dienas ritma pārraudzīšanai, iespēju robežās saglabājot pacientu intimitāti, iekārtotas dažāda līmeņa drošības sistēmas, izveidota teritorija pastaigām.

Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka Latvija pēc reģistrēto pacientu skaita ar psihiskās uzvedības traucējumiem ierindojas 5. vietā Eiropas Savienībā. Latvijā veikta aptauja atklāj: 41 procents iedzīvotāju slēptu psihisku slimību, ja tā tiktu konstatēta ģimenē. Mūsdienīgi iekārtotā nodaļa būs nozīmīgs ieguldījums baiļu mazināšanā un motivēs vērsties pēc specializētās psihiatriskās palīdzības laikus. Slimnīca dienā uzņem vidēji 25 pacientus, bet pagājušā gada laikā – 7500 pacientu.



Veselība

Lundas universitātes Zviedrijā eksperti pētījuši dažādu saldumu veidu ietekmi uz risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Darba rezultāti tika publicēti žurnālā “Frontiers in Public Health”.

Svarīgākais