Ievieš jaunu metodi bērna mugurkaula operācijā

OPERĀCIJU, lai iztaisnotu izliekto mugurkaulu un apstādinātu slimības progresiju, veica Bērnu slimnīcas mugurkaula ķirurgi Jānis Osītis un Jānis Upenieks © Publicitātes foto

Bērnu slimnīcā pirmo reizi Baltijā veikta koriģējoša operācija jaunietim ar skoliotisku mugurkaula deformāciju, izmantojot inovatīvu metodi – universālo mugurkaula enkuru. Šādas metodes ieviešana nozīmē, ka arvien vairāk bērnu ar nopietnu mugurkaula deformāciju būs iespējams operēt tepat Latvijā.

Šī metode ir īpaši saudzējoša un efektīva, tāpēc piemērota pacientiem ar sarežģītām mugurkaula slimībām: bērniem agrīnā vecumā un pašos smagākajos skoliozes, mugurkaula deformācijas un cerebrālās triekas gadījumos. «Pašlaik īpaši sarežģītu gadījumu ārstēšanu par valsts apmaksātiem līdzekļiem iespējams veikt ārzemēs, taču tas ir papildu stress gan bērniem, gan viņu vecākiem. Līdz ar jaunās metodes ieviešanu arvien vairāk bērniem ar sarežģītām slimībām mēs varam palīdzēt tepat Latvijā,» stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vadītāja Anda Čakša. Bērnu slimnīca sākusi darbu ar šādiem implantiem, balstoties uz pierādījumiem par metodes efektivitāti un plašu starptautiski atzītu klīniku pieredzi. Tas ļaus palīdzēt pacientiem ar smagām muguras patoloģijām tepat Bērnu slimnīcā.

Pirmā šāda operācija veikta pusaudzim, kuram pēdējā pusotra gada laikā bija strauji progresējusi skolioze. Ne korsetes, ne vingrošana vairs nespēja labot radušos mugurkaula izliekumu, turklāt jaunietim bija parādījušās arī citas sūdzības – nogurums un diskomforts. Bērns pie Bērnu slimnīcas speciālistiem šogad ieradās uz kontroles vizīti. Lai iztaisnotu izliekto mugurkaulu un apstādinātu slimības tālāko progresiju, mugurkaula ķirurgi Jānis Osītis un Jānis Upenieks veica operāciju, izmantojot mugurkaula enkurus. Mediķi paredz, ka pēc sešu mēnešu saudzējoša perioda jaunietis pilnībā varēs atgriezties ierastajā dzīves ritmā.

Skolioze ir mugurkaula izliekums uz sāniem un savērpšanās, kā rezultātā deformējas bērna mugurkauls un krūškurvis, kā arī tiek saspiesti svarīgi iekšējie orgāni. Šī slimība skar trīs līdz četrus bērnus no tūkstoša, 15 procentiem bērnu slimība progresē. Latvijā ik gadu tiek reģistrēti aptuveni 70 jauni skoliozes gadījumi. Kopš 2012. gada Bērnu slimnīca nodrošina skoliozes ķirurģisku ārstēšanu valsts programmā. Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikā gada laikā tiek veiktas aptuveni 50 ortopēdiskas operācijas dažādu iedzimtu un iegūtu mugurkaula deformāciju, kā arī traumu ārstēšanai. «Dažos gadījumos mugurkaula skriemeļi ir tik izmainīti, ka to stabilizācijai nav iespējams izmantot klasiskās fiksācijas skrūves un āķus. Tad ir jāmeklē citas implantu nostiprināšanas iespējas,» stāsta ārsts Jānis Upenieks. Vēsturiski šādos gadījumos tika izmantotas elastīga metāla stieples cilpas. Bet jaunā metode – universālais mugurkaula enkurs jeb universal clamp – ir mazāk riskanta, tā ir plata, mīksta lavsāna lente ar ļoti augstu mehānisko izturību, kas ir atrodama daudzu progresīvu Rietumu valstu klīniku mugurkaula operācijām izmantoto implantu arsenālā. «Mēs jau pāris gadus strādājam, lai arī mūsu pacientiem varētu piedāvāt šādu risinājumu, un esam gandarīti, ka to ir izdevies veiksmīgi realizēt,» saka J. Upenieks.



Veselība

Jauns pētījums ir apstiprinājis, ka dzimumorgānu herpes ir visizplatītākā seksuāli transmisīvā slimība (STS) pasaulē, kas nav ārstējama un pavada saslimušo visa atlikušā mūža garumā, vēsta “The Science Alert”.

Svarīgākais