Gripas epidēmija Latvijā turpinās; vēl trīs mirušie

© F64

Pagājušajā nedēļā Latvijā gripas intensitāte pieaugusi vidēji par 11%, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Savukārt nedēļu pirms tam gripas intensitāte samazinājās vidēji par 28,9%.

Pagājušajā nedēļā 70 ģimenes ārsta praksēs reģistrēti 134 gripas gadījumi, kas ir vidēji 133,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Pacienti, kuri aizvadītajā nedēļā bija vērsušies ambulatorajās iestādēs gripas gadījumos, reģistrēti visās SPKC monitoringā iekļautajās teritorijās. Pie ārsta vērsušos pacientu skaits gripas gadījumos palielinājies Jēkabpilī, Daugavpilī, Jelgavā un Jūrmalā. Joprojām visaugstākā gripas intensitāte saglabājās Jelgavā, kur tā pagājušajā nedēļā pieauga divas reizes un pārsniedza 480 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Kopumā gripas intensitāte samazinājusies Gulbenē, Liepājā, Rīgā, Valmierā un Ventspilī.

Pagājušajā nedēļā ar gripu visvairāk slimojuši bērni līdz četru gadu vecumam - 336,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir vairāk nekā nedēļu iepriekš. Tāpat gripas intensitāte pieaugusi vecuma grupā no pieciem līdz 14 gadiem un bijusi 303,1 gadījums uz 100 000 iedzīvotāju. Vecuma grupā no 15 līdz 64 gadiem intensitāte nedaudz sarukusi.

Savukārt pagājušajā nedēļā slimnīcā ar diagnozi gripa nogādāti 133 cilvēki, bet 32 cilvēki ārstniecības iestādē ievietoti saistībā ar gripas izraisītu pneimoniju. Kopumā kopš gripas sezonas sākuma slimnīcā ar gripu ievietoti 1153 cilvēki, bet vēl 162 bijuši ar gripas izraisītu pneimoniju.

Tāpat kā nedēļu iepriekš, arī pagājušajā nedēļā gripa prasījusi trīs cilvēku dzīvības. No SPKC datiem secināms, ka no gripas pagājušajā nedēļā mirušas trīs sievietes, no kurām viena bijusi 35 gadus veca. Viņa šajā sezonā ir jaunākais gripas upuris. Līdz ar to kopš gripas epidēmijas sākuma šī slimība laupījusi dzīvību 34 cilvēkiem. No gripas mirušie pacienti bijuši vecumā no 35 līdz 95 gadiem. Kopumā no gripas miruši 19 vīrieši un 15 sievietes.

Visi pacienti bijuši ar vienu vai vairākām hroniskām saslimšanām - hroniska sirds saslimšana, cukura diabēts, hroniska obstruktīva plaušu slimība jeb HOPS, bronhiālā astma, onkoloģiska saslimšana, urīnceļu infekcija vai aptaukošanās. Neviens no pacientiem, par kuriem noskaidrots vakcinācijas statuss (22 pacienti), nebija vakcinēts pret gripu.

Jau ziņots, ka Latvijā 26.janvārī izsludināta gripas epidēmija. Par epidēmijas sākumu paziņo, ja vismaz vienā no monitoringa teritorijām saslimstība pārsniedz 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. SPKC prognozē, ka gripas epidēmija varētu beigties marta beigās.

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.