VESELĪBA: 4 dabiski preparāti labākam miegam

© Publicitātes foto

Pacientiem, kuri sūdzas par grūtībām iemigt, dakteri parasti iesaka izvērtēt dzīvesveidu – iespējams, jūs lietojat pārāk daudz kofeīna, pārāk maz kustaties, vēlu vakaros daudz strādājat vai pavadāt laiku pie televizora ekrāna. Ja tomēr ar izmaiņām dzīvesveidā nepietiek, atgūt veselīgu naktsmieru var palīdzēt augu valsts preparāti.

Kādu augu valsts līdzekļu iekļaušana uzturā palīdz atgriezties pie saldāka miega, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificēta farmaceite Ivanda Krastiņa.

«Pirms ķerties pie nopietnākām zālēm, lai uzlabotu miega kvalitāti, vispirms ieteicams uzturā iekļaut dabiskus nomierinošus augu valsts līdzekļus, piemēram, kumelīšu, piparmētru un timiāna tēju vai baldriānu. Svarīgi atcerēties, ka šo līdzekļu lietošana jāuzsāk ar mazām devām un to nepārtrauktais lietošanas ilgums nevar būt garāks par vienu nedēļu – ja to lieto ārstnieciskos nolūkos un koncentrētās devās,» uzsver Ivanda Krastiņa.

1. KUMELĪŠU TĒJA – ciešākam miegam

Kumelīšu tēja jau izsenis tiek izmantota kā līdzeklis labākam miegam. Lai tā sniegtu vēlamo efektu, ir svarīgi to pareizi pagatavot: divus trīs tējas maisiņus aplej ar litru verdoša ūdens un atstāj uz 10 minūtēm ievilkties (zem cieši noslēgta vāka) – tad kumelīšu ziedu eļļas paliks ūdenī un saglabāsies visas tējas veselīgās īpašības.

Izvairīties no kumelīšu tējas lietošanas vajadzētu gadījumos, ja ir alerģija pret ziedputekšņiem.

2. PIPARMĒTRA – mieram un labākai smadzeņu darbībai

Piparmētra ne tikai palīdz atbrīvoties no bezmiega, bet arī nomierina, tonizē un uzlabo smadzeņu darbību. Viena no piparmētru tējas pagatavošanas receptēm ir šāda: ēdamkaroti piparmētru tējas aplej ar glāzi karsta ūdens un atstāj ievilkties uz 15–20 minūtēm. Gatavo uzlējumu nokāš un lieto 2–3 reizes dienā apmēram pusstundu pirms ēšanas.

3.TIMIĀNS – pret pārslodzi

Timiānu izmanto, lai ārstētu bezmiegu, it īpaši tādu, kas radies fiziskas vai garīgas pārslodzes dēļ. Lai pagatavotu vieglu miegu veicinošu tēju no timiāna, ēdamkaroti sausas tējas aplej ar glāzi verdoša ūdens un ļauj tai ievilkties stundas garumā. Pagatavoto dzērienu iesaka lietot pa 1–2 ēdamkarotēm trīs reizes dienā.

Timiānu nav ieteicams uzturā iekļaut grūtniecēm un tiem, kuriem ir gastrīts.

4. BALDRIĀNS – nomierina

Baldriāna sakni kā nomierinošu un trauksmes sajūtas noņemošu līdzekli cilvēki lieto jau vairāk nekā 2000 gadu. Baldriāna sakne palīdz ātrāk aizmigt, kā arī uzlabo miega kvalitāti. Baldriāns ir iedarbīgāks, ja to lieto vairākkārt – pamēģiniet lietot to katru nakti īsu laika posmu. Ņemiet vērā, ka baldriāna lietošana ar miega zālēm vai alkoholu var pastiprināt blakusparādību izpausmes (dažiem cilvēkiem var izraisīt kuņģa darbības traucējumus, galvassāpes un pastiprinātu miegainību no rītiem), tāpēc tos nevajadzētu lietot kopā. Sāciet ar mazāko devu, tad pamazām palieliniet to vairāku dienu laikā.

Baldriānu nav ieteicams lietot ilgāk par 4–6 nedēļām.



Veselība

Ieteikums izdzert vismaz astoņas glāzes ūdens – jeb aptuveni divus litrus dienā – bieži atrodams dažādos medicīnas un daļēji medicīniskos avotos. Daudzi cilvēki to dara, uzskatot, ka vairāk ūdens dzeršana ir izdevīga. Tomēr zinātniskie pierādījumi par šo jautājumu ir pretrunīgi.

Svarīgākais