Viroterapija interesē tūkstošiem pacientu

JAUNAJĀ klīnikā, kas izveidota Jūrmalā, netālu no Jomas ielas, pacientiem nodrošinās diagnostiku, viroterapiju, uztura, fizioterapijas un psihoterapeita konsultācijas, stāsta klīnikas vadītāja Kintija Barloti. Viņa uzsver: šeit viss būs tā, kā ārsti vēlētos strādāt ar jebkuru pacientu © F64

Jūrmalā atklāts pasaulē pirmais viroterapijas ekselences centrs, kas uzņems pacientus un piedāvās pasaulē unikālu vēža ārstēšanas metodi – viroterapiju. «Par šīs terapijas unikalitāti liecina lielais ārvalstu pacientu skaits, kas interesējas par Latvijā radīto pretvēža preparātu Rigvir, tagad šos pacientus varēs uzņemt Jūrmalā,» Neatkarīgajai saka jaunā Globālā vēža viroterapijas klīnikas vadītāja Kintija Barloti.

ASV, Lielbritānijas, Austrālijas un daudzu citu valstu pacientu interese arī apliecina, ka, neraugoties uz citu valstu investīcijām medicīnā un augsto attīstības līmeni, cīņa ar vēzi ir nopietna problēma visā pasaulē. Jāuzsver, ka viroterapija ir radīta tieši Latvijā. Tā ir vēža ārstēšana, kurā tiek izmantoti vīrusi, kas ir spējīgi atrast un iznīcināt vēža šūnas cilvēka organismā. «.. ar vīrusa palīdzību ārstēt vēzi – tā ir fantastiska doma, kas parādījās pagājušā gadsimta sākumā. Jau pirms Pirmā pasaules kara vēzi esot ārstējuši ar trakumsērgas vakcīnu un vēl citiem vīrusiem. Man izdevās atrast vīrusu, kas nav cilvēkam bīstams. Šis vīruss ir atrodams veselīgu bērnu zarnās. Atšķirībā no ķīmijterapijas un apstarošanas šis preparāts neatstāj smagas sekas uz pacienta orgāniem. Par to, ko es atklāju septiņdesmitajos gados, pasaulē sāka runāt tikai deviņdesmito gadu sākumā,» vislabāk viroterapiju raksturojusi pati medikamenta radītāja profesore Aina Muceniece. Pēc zinātnieces vairāku desmitu gadu darba un viņas aiziešanas mūžībā 2010. gadā darbu turpina viņas ģimene, kas ir arī viroterapijas centra izveides iniciatori.

Viroterapija ir droša un efektīva vēža ārstēšana – pašlaik vēža viroterapijas sektoru pārstāv viens reģistrēts medikaments Rigvir (Rīgas vīruss). Zāles ir reģistrētas agresīvākā ādas vēža – melanomas – ārstēšanai, taču, kā uzsver onkologi, klīniskajā praksē to var izmantot arī citu lokalizāciju vēža ārstēšanā, piemēram, kuņģa, resnās un taisnās zarnas un citu. 2015. gadā medicīnas žurnāls Melanoma Research publicēja pētījumu, kurš parādīja, ka melanomas pacientiem, kuri bija saņēmuši viroterapiju, bija četras līdz sešas reizes lielāka iespējamība izdzīvot, nekā tiem pacientiem, kuri viroterapiju nesaņēma.

Latvijas pacienti, kuriem ir diagnosticēta melanoma, preparātu saņem ar simt procentu valsts kompensāciju. Taču pašlaik norit darbs, lai Rigvir reģistrētu kā medikamentu arī citiem vēža veidiem. «Viena lieta  vai medikaments līdz ārstēt cita veida vēzi, otra lieta – vai tas ir atļauts cita veida vēzim,» skaidro profesors Ivars Kalviņš, kurš ir arī Rigvir zinātniskās padomes vadītājs. «Latvijai nemaz nav daudz unikālu izgudrojumu, ar ko lepoties, viens no tiem ir šis pretvēža vīruss, kas iznīcina vēža šūnas un darbojas praktiski bez blakusparādībām.»

Jaunā klīnika ir loģisks turpinājums Mucenieces radītajam Viroterapijas centram. «Tas ļaus mums atvērt durvis viroterapijas pacientiem no visas pasaules, kuri līdz šim bija spiesti uzturēties viesnīcās,» uzsver Rigvir valdes priekšsēdētājs Jurģis Auziņš, zinātnieces mazdēls. Klīnikas izveidotāji nenoliedz, ka šis centrs galvenokārt paredzēts ārvalstu pacientiem, lai viņus uzņemtu un ārstētu Latvijā. Arī ārstēšanās izmaksas ir atbilstošas pasaules līmenim. Taču, kā uzsver J. Auziņš, Latvijas pacienti zāles var saņemt bez maksas, jo tāds bija arī zinātnieces vēlējums.



Svarīgākais