IESKATIES: Kā atšķirt saaukstēšanos no gripas?

© facebook/ekrānšāviņš

Latvijas Aptieka dalījusies ar ļoti noderīgu grafiku, kā atšķirt saaukstēšanos un dažādas elpceļu slimības no gripas.

Savos sociālo tīklu profilos Latvijas aptieka dalījusies ar attēlu, kurā publicēta noderīga informāciju, kā atšķirt saaukstēšanos no gripas. Attēls pievienots gan rakstā, gan ievadbildē.

 

Tā kā šobrīd Latvijā ir izsludināta gripas epidēmija, svarīgi būtu zināt tās galvenās pazīmes un atšķirības no saaukstēšanās.

Posted by Latvijas aptieka on otrdiena, 2016. gada 26. janvāris


Jau ziņots, ka Latvijā izsludināta gripas epidēmija un Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologi atgādina – gripa var būt īpaši bīstama riska grupu iedzīvotājiem - maziem bērniem, grūtniecēm, gados vecākiem cilvēkiem un iedzīvotājiem, kuriem ir blakus saslimšanas un citādi jau novājināta imunitāte.

Gripa ir infekcijas slimība, kas no citām akūtām elpceļu saslimšanām atšķiras ar to, ka tā var izraisīt smagas komplikācijas un pat nāvi. Gripas infekcijas izraisītie nāves gadījumi visbiežāk sastopami cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem. Tāpēc gripas epidēmijas laikā, kas Latvijā ilgst no astoņām līdz pat 12 nedēļām, SPKC aicina iedzīvotājus pastiprināti ievērot gripas profilakses pasākumus.


Cilvēki tiek aicināti censties pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku, ģērbties atbilstoši laika apstākļiem, vēdināt telpas un mitrināt iekštelpu gaisu, bieži uzkopt telpas, izmantojot sadzīvē lietojamos mazgāšanas līdzekļus, rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā, pārliecināties, ka arī bērni bieži un rūpīgi mazgā rokas.

Tāpat cilvēkiem nevajadzētu aizmirst izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām, auduma kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamas salvetes, pēc lietošanas, proti, deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepus, tās izmest un nomazgāt rokas, nelietot ar gripas slimnieku kopīgus traukus un galda piederumus, kā arī, atgriežoties mājās, izskalot rīkli un degunu ar kumelīšu, kliņģerīšu vai citu zāļu tēju vai sāls ūdeni, jo deguna un rīkles gļotāda ir gripas vīrusa "ieejas vārti".


Gripai raksturīga pēkšņa slimības simptomu parādīšanās - drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos, "kaulu laušana", apgrūtināta elpošana, sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, var būt arī vemšana un caureja.


Pirmās gripas pazīmes parasti parādās pēc divām dienām no inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku.


SPKC aicina sazināties ar savu ģimenes ārstu, parādoties pirmajām saslimšanas pazīmēm. Savukārt, ja ārsta konsultācija nepieciešama ārpus ģimenes ārsta darba laika, iedzīvotāji aicināti zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta (NVD) ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Tālruņa darba laiks - darba dienās no plkst.17 līdz 8, bet brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti.

Veselība

Ārstu biedrības nosodītais Edgars Mednis, kuram ir ne tikai homeopāta, bet arī pediatra sertifikāts, ar profesijai neatbilstošiem izteikumiem dalījies jau agrāk, pirms Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas nomelnošanas saistībā ar difterijas gadījumiem. Iepriekš Ārstu biedrība bezdarbībā vien plātīja rokas, bet šoreiz izskanējis vismaz skaidrs nosodījums. Taču joprojām nemainīgi Mednis var praktizēt kā sertificēts, proti, valsts atzīts ārsts, ziņo "De facto".