Talsu veselības centra vadītāja, veselības zinātņu eksperte un Biznesa augstskolas Turība absolvente Ingrīda Savicka sniedz padomus, kā svētkos baudīt gardās maltītes, bet nepārēsties, lai pēc svētkiem nebūtu jāmeklē ārsta palīdzība. Tāpat I.Savicka aicina pieskatīt arī mazos svētku svinētājus, lai apēsto mandarīnu un saldumu daudzums nenodarītu kaitējumu veselībai.
Sākoties jaunajam gadam, ir vērojams tāds pēcsvētku periods, kad nāk tie pacienti, kuriem svētku laikā ir saasinājušās veselības problēmas. Mēs visi gribam izbaudīt svētkus, atpūsties ģimenes un draugu lokā, ceļot, u.tml. Tikai jāņem vērā, ka par veselību jārūpējas savlaicīgi, pirms svētkiem, citādi var sanākt, ka janvāra sākumā, kad problēma kļuvusi akūta, vēl jāgaida rindā pie ārsta-speciālista.
Jaunajā gadā liela daļa pacientu ir ar tipiskām pēcsvētku sekām - vēdersāpes, galvassāpes, problēmas ar asinsspiedienu u.tml. Tās visas ir svinēšanas un bagātīgu, treknu maltīšu sekas.
Vienmēr un visā jāievēro mēra sajūta, jo īpaši svētkos! Pirms svētkiem ārsti bieži vien saka, ko drīkst un ko nedrīkst ēst - ceptu nedrīkst, treknu nedrīkst, saldumus nedrīkst u.tml. Bet vai, sēžot pie svētku galda, var atturēties? Katram pašam jāizvērtē, ko viņš drīkst, un ko ne. Galvenais, visā ievērot mērenību!
Ja pie svētku galda ļoti gribas cepeti vai kādu citu gaļu, nevajag sevi mocīt un liegt to prieku! Tikai nevajag jau apēst visu gabalu, reizēm vajag aprobežot sevi ar kādu šķēlīti - ēdiens būs izbaudīts un organismam kaitējums nebūs nodarīts.
Īpaši jāpievērš uzmanība arī tam, ko ēd bērni - ja visa gada garumā rūpīgi ir sekots līdzi tam, ko bērns ēd, tad svētku laikā reizēm nepamanām, cik daudz mandarīnu, konfekšu un citu saldumu viņi notiesā. Bērniem ir daudz grūtāk ierobežot sevi, kā pieaugušajiem. Mazie organismi nav pieraduši pie tāda saldumu un augļu daudzuma, tāpēc cieš āda, imūnsistēma, u.tml. Vajadzētu rūpīgāk sekot līdzi tam, ko un cik daudz svētkos apēd bērni.
Gan lieliem, gan maziem ir jābauda svētki, nevajag apdalīt sevi, bet vienmēr jāatceras, ka veselību var pazaudēt daudz ātrāk, kā šķiet. Un, lai to atgūtu, vajadzīgs daudz ilgāks laiks, un arī finansiālie ieguldījumi.
Pirms sākt veselīgo jaunā gada apņemšanos, konsultēties ar speciālistu
Vispirms noteikti jāizvērtē, kāds ir veselības stāvoklis - vai ir briesmas dzīvībai, cik smagas ir svētku sekas. Ģimenes ārsti strādā arī svētku laikā, tāpēc noteikti vispirms jākonsultējas ar šo speciālistu. Droši var izmantot ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni.
Ja problēma nav tik akūta, bet ir liela apņemšanās jauno gadu sākt veselīgi, sportot, uzlabot dažādu veselības rādītājus u.tml., tad pirms tam noteikti ir jāievāc informācija. Šobrīd gan preses izdevumi, gan internets piedāvā plašu informāciju par dažādām diētām, pēcsvētku atslodzi, speciālistu pakalpojumiem u.tml. Iesaku akli neuzticēties pirmajai sameklētajai informācijai, tā varētu būt ļoti maldīga un pat bīstama. Tikai uz pierādījumiem balstīta medicīna rada uzticību.
Ja ir vēlme un apņemšanas jaunajā gadā sākt jaunu un veselīgu dzīvi, noteikti jāatrod savs speciālists, pie kura varētu vērsties pēc padoma. Jauna dzīve un apņemšanās ir līdzīga mācību procesam - kad rodas šaubas vai problēmas, ir labi, ja ir skolotājs vai pasniedzējs, kuram lūgt padomu un konsultāciju.
Visur jāievēro mērenība - arī tad, ja ir apņemšanās dzīvot veselīgi, jāatrod līdzsvars starp fizisko, psihisko, garīgo un sociālo veselību. Ja organisms nav pieradis pie sporta u.c. aktivitātēm, tad, pildot jaunā gada apņemšanos, sporta zālē arī jāievēro mērenība. Labāk vispirms pakonsultēties ar treneri vai kādu citu speciālistu, kurš palīdzēs pielāgot slodzi katram individuāli. Citādi, apņemšanās entuziasma vadīti, varam iedzīvoties veselības problēmās. Mūsu sabiedrībā dažādās jomās ir daudz labu speciālistu. Ja ir apņemšanas dzīvot veselīgi un sportot, tā ir jārealizē jau šodien un tagad un noteikti speciālista vadībā!