Tiesībsargs: Aizliegums smēķēt auto ir iejaukšanās privātā telpā

© F64

Plānotais aizliegums smēķēt automašīnā pilnīgi noteikti ir ielaušanās personīgajā telpā, un tā vērtējama kā nesamērīga no cilvēktiesību aspekta, šorīt LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja tiesībsargs Juris Jansons.

"Ja mēs raugāmies uz to, kas šobrīd ir noteikts attiecīgajos normatīvajos aktos, kas ierobežo smēķēšanu, tad, šķiet, ka vienīgais, kas vēl ir palicis, tas ir tikai automobilis vai nu dzīvoklis, vai privātā māja, vai privātais dārzs," sprieda Jansons.

Viņš norāda: ir apsveicama ministrijas ideja cīnīties ar šo atkarību, tomēr šī izskatoties pēc ierēdņu pārcenšanās.

Patlaban Veselības ministrijas (VM) ieceri aizliegt smēķēt automašīnā akceptējusi valdība. Ja to apstiprinās arī parlaments un aizliegumam būs likuma spēks, tad to varētu apstrīdēt arī Satversmes tiesā (ST).

ST priekšsēdētājs Aldis Laviņš atturējās apgalvot, vai šādā gadījumā ir vai nav aizskārums. "Tas ir pašām personām jāsaprot, vai viņas to uzskata par aizskārumu. Un tad mums ir šis tiesību aizsardzības mehānisms - ja uzskata, ka tiesības ir pārkāptas, lūdzu, vēršaties Satversmes tiesā, un likumā noteiktā kārtībā mēs to pārbaudīsim," teica Laviņš.

VM savu ierosinājumu pamato ar ierobežotajām nesmēķētāju tiesībām, satiksmes drošību un satraukumu par pašu smēķētāju veselību nākotnē. Kā skaidro VM pārstāve Alise Krūmiņa, automašīna ir noslēgta vide, kurā ir ļoti augsts piesārņojuma līmenis, un, salīdzinot, piemēram, ar iekštelpām, vielu koncentrācija var pārsniegt pat 11 reizes.

VM regulāri saņemot iedzīvotāju sūdzības par to, ka, piemēram, neskatoties uz aizliegumu, cilvēki turpina smēķēt uz balkoniem un lodžijām. Un arī šis aizliegums skar privāto telpu. Pienākot arī daudz sūdzību par dzīvokļiem, piemēram, ko darīt, ja dūmi nonāk pa ventilācijas šahtām. "Kāds smēķē savā dzīvoklī, tās ir it kā viņa tiesības, bet tie dūmi nonāk manā dzīves telpā," minēja Krūmiņa.

Likumprojekts, kurā iekļauta arī smēķēšanas aizliegšana automašīnās, kopumā ietver virkni vēl dažādu citu smēķēšanas ierobežojumu un tiem būtu jāstājas spēkā līdz nākamā gada 20.maijam. Lai izkontrolētu, vai šo aizliegumu cilvēki ievēro, ministrija karā ar smēķētājiem automašīnās cer uz policijas palīdzību.

Veselība

Pārmērīgi liels mazkustības laiks bērnībā palielina sistolisko asinsspiedienu, savukārt trīs stundas ikdienas fiziskās aktivitātes var mazināt šo risku, atsaucoties uz revolucionāru pētījumu, kas aptver bērnību līdz jaunam pieaugušo vecumam, vēsta scitechdaily.com.

Svarīgākais