VESELĪBA: Lietas, kas ietekmē erekciju

© Publicitātes foto

Attīstītajās rietumvalstīs veikto pētījumu rezultāti vēsta, ka aptuveni 40% vīriešu 40 gadu vecumā sastopas ar lielākām vai mazākām erekcijas grūtībām, bet 70 gadu vecumā tās skar jau 70% vīriešu. Epizodiskas problēmas šajā ziņā var rasties stresa, alkohola vai pārguruma ietekmē, bet, ja vīrietim ir pastāvīga, vismaz sešus mēnešus ilga, nespēja sasniegt un noturēt pietiekamu erekciju, lai veiktu dzimumaktu, tā ir erektilā disfunkcija jeb impotence.

Erekcija notiek, asinīm ieplūstot divās dzimumlocekļa kamerās (corpora cavernosa), kad tiek saņemti attiecīgi impulsi no smadzenēm un dzimumorgānu apvidus. Ja nervu impulsu vai asins plūsmas ceļā ir kādi traucēkļi, tad pilnvērtīga erekcija nevar notikt. Erekcija nav tas pats, kas dzimumtieksme – libido. Nereti vīriešiem ar erektilo disfunkciju dzimumtieksme nav traucēta. Aplams ir arī uzskats, ka erektilā disfunkcija vienmēr «sākas galvā». Visbiežāk tai ir konkrēts medicīnisks cēlonis. Ekspertu vērtējumi par to, cik liels ir erektilās disfunkcijas psiholoģisko cēloņu īpatsvars, ir atšķirīgi – no 5% līdz pat 30%. Vispareizākā rīcība šajā situācijā ir doties pie ārsta.

Jāizmeklējas pie speciālista

Pat ja vīrietis apgalvo, ka viņam dzīves intīmā puse ir vienaldzīga, ertektilo disfunkciju nedrīkst atstāt bez uzmanības. Tā var būt arī pazīme, kas brīdina par draudošām nopietnām sirds un asinsvadu problēmām, piemēram, insultu vai infarktu. Impotence var būt saistīta arī ar diabētu, vairogdziedzera problēmām, nieru slimībām, nervu bojājumiem, iegurņa traumām u.c.

Lai ārstētu potences traucējumus, izmanto dažādus medikamentus – gan iekšķīgi, gan lokālās injekcijās, ķirurģisku ārstēšanu, dažādas palīgierīces, triecienviļņu terapiju, psihoterapiju u.c.

Dzīvesveida korekcija

Dažkārt, lai uzlabotu erekcijas kvalitāti, pietiek ar dzīvesveida pārmaiņām – atteikties no smēķēšanas, samazināt alkohola patēriņu, normalizēt ķermeņa masu, sākt vingrot un ievērot normālu darba un atpūtas režīmu – vārdu sakot, turēties pie tiem pašiem vispārzināmajiem dzīvesveida principiem, kas nāk par labu praktiski jebkurai cilvēka veselības jomai. Mazliet specifiskāks ir ieteikums tiem vīriešiem, kuri daudz brauc ar velosipēdu: jāizvēlas tāda divriteņa sēdekļa konstrukcija, kas nenospiež starpenes apvidū esošos nervus, kuriem ir būtiska nozīme erekcijas procesā. Statistika rāda, ka riteņbraucējiem salīdzinājumā ar citiem sportistiem erektilā disfunkcija ir biežāk.

Cieš arī partnere

Kad vienam partnerim pārī ir seksuālas dabas problēmas, tas neapšaubāmi ietekmē arī otru. Sieviete ir neizpratnē par to, kas notiek ar vīrieti, meklē vainu sevī, pat iet pie ginekologa pārbaudīties, domājot, ka varbūt kaut kas nav kārtībā ar pašas seksuālo veselību. Viņa pārmet sev, ka vairs nespēj vīrieti iekārdināt kā senāk. Vīrietis savukārt izvairās šos jautājumus apspriest, ieraujas sevī, aizdomīgi bieži atrod nodarbes, kas saistītas ar prombūtni līdz vēlam vakaram, savukārt sieviete domā, ka viņš kļuvis neuzticīgs. Dažs patiešām mēģina problēmu risināt, mainot partneres, taču tas nepalīdz. Sieviete jūtas nenovērtēta un nemīlēta, tāpēc nereti arī viņa noslēdzas sevī un atmet attiecībām ar roku. Speciālisti iesaka tomēr neatkāpties no attiecību uzturēšanas, jo, pārtraucot savstarpēju fizisku saskarsmi, glāstus, apkampienus, vēl jo vairāk – pārtraucot sarunāties, attiecības iet bojā. Nevajag vainot ne sevi, ne partneri, bet mēģināt taktiski atrast veidu, kā viņam ieteikt doties pie ārsta.

L–arginīns un piknogenols

Aminoskābe L–arginīns un Francijā augošo piejūras priežu mizu ekstrakts piknogenols satur bioloģiski aktīvas vielas flavonoīdus. Jau iepriekš bija zināms, ka gan L–arginīns, gan piknogenols palielina slāpekļa oksīda (NO) koncentrāciju organismā. NO atslābina asinsvadus un uzlabo asinsriti. Pētījumos atklājās, ka L–arginīna un piknogenola kombinācija iedarbojas ievērojami efektīvāk nekā katrs no šiem komponentiem atsevišķi. Tas iedarbojas ne tikai uz mazā iegurņa orgāniem, bet uz visu organismu kopumā. Atšķirībā no recepšu medikamentiem erektilās disfunkcijas ārstēšanai šai dabisko vielu kombinācijai nav novērotas blakusparādības, kā arī nevēlama mijiedarbība ar preparātiem, kas tiek lietoti citu slimību ārstēšanai, tāpēc tos var lietot paralēli. Lai justu L–arginīna un piknogenola kombinācijas iedarbību, jāsasniedz zināms piesātinājuma līmenis, tāpēc tā jālieto kursa veidā. Vidēji efekts parādās pēc divu nedēļu lietošanas, bet reizēm – jau pēc trim dienām. Produkts ir drošs arī tiem, kas izmanto recepšu medikamentus erektilās disfunkcijas ārstēšanai, sākumā abus var pat lietot vienlaikus.

Erekcijas problēmas var radīt:

• pārmērīgs alkohola patēriņš

• smēķēšana

• hroniskas slimības

• atsevišķi medikamenti (asinsspiediena pazeminātāji, pretsāpju līdzekļi, antidepresanti)

• aptaukošanās

• stress, pārslodze

• dusmas, jo sevišķi – apspiestas

• nedrošība par savām seksuālajām spējām

• neapmierinātība ar savu ārieni

Produkti vīriešu veselībai

• Arbūzi ieteicami asinsvadu veselības saglabāšanai, tajos ir antioksidants likopēns, kas labvēlīgi ietekmē sirdi, priekšdziedzeri un arī ādas stāvokli.

• Austeres ir labs cinka avots; pastāv uzskats, ka tās spēj paaugstināt testosterona līmeni. Kopš seniem laikiem austeres tiek uzskatītas par afrodīziju – ēdienu, kas veicina dzimumtieksmi.

• Kafija stimulē asinsriti. Kādā pētījumā esot noskaidrots, ka vīrieši, kuri dienā izdzer 2–3 krūzes kafijas, cieš no erekcijas traucējumiem retāk nekā tie, kuri kafiju nelieto. Līdzīgs efekts tiek piedēvēts arī tējai.

• Tumšā šokolāde bagāta ar antioksidantiem, palīdz uzlabot asinsriti un normalizēt asinsspiedienu, nāk par labu sirds veselībai, un, kas labs sirdij, labs arī vīriešu reproduktīvajiem orgāniem. Veicina slāpekļa oksīda koncentrācijas palielināšanos organismā, kas ir svarīgi erekcijai.

• Valrieksti satur aminoskābi L–arginīnu, kas vajadzīga slāpekļa oksīda ražošanai organismā, kā arī E vitamīnu, folskābi un šķiedrvielas. Vēlams apēst katru dienu pa saujiņai – ne vairāk, jo riekstos ir daudz kaloriju.

• Sarkano vīnogu vai granātābolu sula arī palīdz organismam ražot vairāk slāpekļa oksīda.

• Ķiploki kalpo asinsvadu veselībai, kavējot holesterīna izgulsnēšanos.

• Treknās zivis ir omega 3 taukskābju avots un var veicināt slāpekļa oksīda produkciju, palīdz kontrolēt asinsspiedienu, nāk par labu sirds un asinsvadu veselībai.

• Zaļie lapu dārzeņi arī veicina slāpekļa oksīda produkciju, turklāt satur daudz vitamīnu.

• Pipari. Čili, Kajēnas pipari, halapenjo un jebkuri citi pipari intensificē asinsriti un veicina asiņu pieplūdi visiem orgāniem, arī dzimumloceklim.

• Olīvu eļļa var palīdzēt testosterona līmeņa paaugstināšanā. Satur nepiesātinātās taukskābes, kas sekmē holesterīna līmeņa normalizēšanos. Ieteicams izvēlēties auksta spieduma olīveļļu, jo tajā saglabājas vērtīgi antioksidanti.



Svarīgākais