VESELĪBA: Preventīvā medicīna. Ģenētiskie testi

© Publicitātes foto

Novecošanās ir fizioloģisks organisma process, kas katram no mums ir jau ģenētiski determinēts, tāpēc zinātniekiem joprojām aktuāls ir jautājums, vai novecošanās procesu ir iespējams kontrolēt un – vai ir kādas metodes, kā to ietekmēt, palēnināt, tādējādi uzlabojot cilvēka dzīves kvalitāti un veicinot pozitīvu attieksmi pret pasauli.

Kas ir preventīvā medicīna un kādam nolūkam veic ģenētiskās analīzes, Neatkarīgajai skaidro Dr. med. Jana Janovska, Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas dermatoveneroloģe, preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas pretnovecošanās un preventīvās medicīnas prezidente, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Iekšķīgo slimību katedras pasniedzēja un RSU zinātniskā pētniece.

Jebkurā vecuma grupā

«Mūsdienās ir definētas divas bioloģiskās novecošanās teorijas: viena ir ieprogrammētās novecošanās teorija (angl. fate theory), kas balstās uz gēnu ekspresijas traucējumiem, kas ir atbildīgi par attīstību, reparāciju un aizsardzības atbildes reakcijām, otra – bojājuma teorija (angl. chance theory), kas balstās uz apkārtējās vides kumulatīvu efektu, kas izraisa paātrinātu novecošanos. Tas ir ultravioletais starojums, smēķēšana, apkārtējā vide, medikamenti, ķīmiski radīti vitamīni,» stāsta Dr. Jana Janovska.

Viņa skaidro, ka novecošanās procesu sākums katram ir individuāls, bet pasaulē tiek uzskatīts, ka tie sākas īsi pēc 25 gadu vecuma, bet asinsvadi morfoloģiski sāk izmainīties jau 12–13 gadu vecumā, pēc pubertātes. «Pēc 25 gadu vecuma ir vislabākais laiks veikt medicīniskus izmeklējumus, kas atspoguļos gan turpmāko dzīves kvalitāti, gan paātrinātās novecošanās attīstības risku. Tāds arī ir preventīvās medicīnas mērķis: optimizēt veselības stāvokli kā apmierinošu jebkurā vecuma grupā, bet – pirms slimības attīstības, tās diagnostikas un terapijas. Lai cilvēks ne tikai 30, bet arī 50 gadu vecumā ir fiziski un psiholoģiski aktīvs, vesels un ar dzīvi apmierināts. Šis ir principiāli atšķirīgs medicīnas koncepts, kas paildzina dzīves ilgumu un tās kvalitāti. Un stāsts ir par visu organismu kā kopumu, ne tikai par estētiskās novecošanās pazīmēm – ne tikai par grumbiņām, hidrācijas problēmām, dispigmentāciju vai kādiem premaligniem ādas stāvokļiem, bet par visu orgānu darbību, par kardiovaskulāro sistēmu, par apmierinātu seksuālo dzīvi, par miega/nomoda balansu, par labu spēju koncentrēties un labu atmiņu neatkarīgi no vecuma,» norāda preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas pretnovecošanās un preventīvās medicīnas prezidente.

Nākotnes skatījums

Ģenētiskos testus, ar kuru palīdzību iespējams izvērtēt DNS šūnas, preventīvā nolūkā pasaulē ļoti plaši pielieto jau vairāk nekā 20 gadu. Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnika kļuvusi par pirmo medicīnas iestādi Baltijā, kur veic šāda veida ģenētiskās analīzes. Pacientam analīzes noņem un pēc rezultātu saņemšanas no laboratorijas tos interpretē un izskaidro Dr. Jana Janovska, kura šīs zināšanas vairāku gadu garumā apguvusi Parīzē un Luksemburgā. Baltijā šādas zināšanas nav iespējams iegūt.

«Ģenētiskie testi ir nākotnes skatījums – ar mērķi visu savu turpmāko dzīvi preventīvi kontrolēt organisma novecošanās procesu, izvairīties no riska faktoriem un precīzi izvēlēties sev piemērotāko profilakses veidu,» stāsta Baltijas pretnovecošanās un preventīvās medicīnas prezidente. Viņa liek uzsvaru uz diviem svarīgiem terminiem – personalizētā medicīna un preventīvā medicīna jeb profilakse. «Personalizētā medicīna, salīdzinot ar tradicionālo, tendēta uz indivīdu – katram pacientam ir individuāla pieeja, tiek izvērtēti riska faktori, tiek ievākta anamnēze (vai ģimenē bijušas kādas hroniskas saslimšanas, piemēram, cukura diabēts, kardiovaskulāras slimības) un, protams, tiek izpētīti arī ģenētiskie testi jeb DNS mutācijas, kas katram jau iekodētas un kas dzīves laikā nemainās. Ar ģenētisko testu palīdzību ļoti agrīni var tikt diagnosticētas izmaiņas gēnos un riska faktori attiecīgo slimību attīstībai. Un preventīvās medicīnas mērķis ir sniegt profilaktiskus ieteikumus (dzīvesveida korekcija, ieteicamie medikamenti, vitamīni, mikroelementi, pārtikas produkti, vēlamie papildu izmeklējumi utt.), lai pasargātu noteikto gēnu no mutācijām. Ģenētiskos testus iespējams veikt arī bērniem jau no dzimšanas. Turklāt pieaugušiem iespējams izvēlēties dažādas testa paketes – atbilstoši vēlmēm, simptomiem, analīžu rezultātiem, finansiālām iespējām un ģenētiskajiem riska faktoriem.

Novecojam un novecosim

Dr. Jana Janovska uzsver, ka īpaši svarīgi ģenētiskās analīzes būtu veikt pacientiem, kuri atrodas kādā no riska grupām: ja ģimenē kādam bijusi jebkāda onkoloģiska saslimšana, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens, sirds infarkts, galvas smadzeņu insults, migrēnas, autoimūnās un psihiatriskās saslimšanas. «Īpaši gribu atzīmēt pacientus, kuri cieš no garastāvokļa maiņām, ir depresīvā stāvoklī – izanalizējot ģenētiskā testa rezultātus, to visu iespējams piekoriģēt, lai nebūtu jālieto antidepresanti, kas var ietekmēt smadzeņu darbību.»

Ģenētisko testēšanu veic gan Rīgas Stradiņa universitātē, gan Rīgas pilsētas Dzemdību namā, taču, kā norāda Dr. Jana Janovska, tur tiek testēta slimība, tās gaita, kad jau ir sākusies kāda patoloģija. Veselības centrs 4 nodarbojas ar principiāli ko pavisam citu – preventīvā medicīna ir orientēta uz fiziskās un garīgās veselības saglabāšanu pēc iespējas ilgāk.

«Augsta līmeņa klīnikās pasaulē ģenētiskie testi jau ir norma, jo novecošanās procesu tādā veidā var principiāli kontrolēt. Protams, mēs visi fizioloģiski novecojam un novecosim, jautājums tikai, cik ātri un kāda būs mūsu dzīves kvalitāte. Principā, tā ir mūsu nākotne, jo, ja līdz šim mēs vairāk cīnāmies pārsvarā jau ar sekām, tad preventīvā medicīna sniedz ne gluži anti age, bet slow age efektu. Jo īpaši menopauzes, andropauzes (vīriešu klimakss) laikā, kad samazinās kaulu blīvums, parādās dziļās krunkas un novecošanās procesi attīstās ļoti strauji. Vīriešiem strauji attīstās kardiovaskulārās slimības, prostatas adenoma, erektīlā disfunkcija, parkinsonisms. Taču gan sievietēm, gan vīriešiem arī 70 gados, pielietojot pareizu terapiju, var būt aktīva un apmierināta seksuālā dzīve,» apgalvo preventīvās medicīnas speciāliste.

ĢENĒTISKO TESTU PAKETES

• Basic – primārais sākuma analīzes etaps un preventīvās medicīnas bāzes izmeklēšanas metode, kas dod priekšstatu par organisma iespējamām ģenētiskām mutācijām, kas ļauj izvērtēt organisma reparācijas kapacitāti, slimības attīstības varbūtību, kā arī uzlabot hronisku slimību ārstēšanu

• SKINgen – pacientiem, kuri vēlas optimizēt savas ādas veselību un izvērtēt ādas slimību attīstības risku

• ALOPECIAgen – sievietēm un vīriešiem vecuma grupā no 20 līdz 30 gadiem, kuriem ir pozitīva ģimenes anamnēze, saistīta ar matu izkrišanu, vai neefektīvas terapijas gadījumā

• DIABETgen – ļauj identificēt agrīnas pazīmes, kas saistītas ar II tipa cukura diabēta attīstību

• FEMgen – šī analīze dod iespēju analizēt individuālo blakusparādību attīstības risku hormonālās aizstājējterapijas (HAT) gadījumā (HAT darbojas pretēji fizioloģiskai novecošanai, jo nepieciešamie, trūkstošie hormoni tiek aizstāti mākslīgā veidā, kas dažām sievietēm var komplicēties ar trombozi un krūts dziedzera vēzi)

• CARDIOgen – ja ģimenē kādam ir kardiovaskulāra slimība, nosliece uz kardiovaskulārām slimībām, arteriālā hipertensija (paaugstināts holesterīns, dislipidēmija vai iedzimta sirds malformācija, vārstuļa stenoze, regurgitācija, aritmija)

• COLOgen – sniedz informāciju par relatīvu kolorektālā vēža attīstības risku; kolorektālā karcinoma ir plaši izplatīta vēža forma ar augstu mirstību, ja tas nav agrīni diagnosticēts

• PROSTATEgen – iesaka vīriešiem, kuriem ģimenē ir bijuši prostatas vēža gadījumi (skrīninga metode un nosliece uz slimības attīstību)

• DETOXgen – iesaka cilvēkiem ar neskaidras dabas enerģijas zudumu, vājumu, alerģijām, nogurumu, atopiskām izpausmēm (bronhiālā astma, rinokonjunktivīts, atopiskais dermatīts)

• OXIgen – oksidatīvā stresa prevencija, iesaka cilvēkiem ar hroniskām iekaisīgām kuņģazarnu trakta slimībām, hronisku nogurumu, fizisku vai intelektuālu stresu, kuri smēķē vai pārmērīgi lieto alkoholu, kuri lieto medikamentus vai ir bijusi ķīmijterapija, radioterapija, sievietēm, kuras lieto perorālo kontracepciju

• WEIGHTgen – jebkuram, kurš vēlas optimizēt svaru (jo ģenētiskā predispozīcija ir nopietns faktors, kas ietekmē aptaukošanās attīstību vai sarežģī notievēšanas procesus)

* Dr. Jana Janovska var piedāvāt arī katram individuāli nepieciešamo ģenētisko testu paneli, un šīs iespējas ir ļoti plašas

ĢENĒTISKO TESTU VEIKŠANA

• Pacients atnāk uz konsultāciju, tiek izvērtēta anamnēze, riska grupas

• 30 minūšu pirms testa nodošanas pacients nedrīkst ēst un smēķēt

• Testēšanas materiāls ir siekalas

• Biomateriāls tiek aizsūtīts uz Eiropas laboratoriju (Luksemburgā), kur mēneša laikā tiek dota atbilde par iespējamām slimībām, riska faktoriem dzīves laikā

• Atkārtotā vizīte preventīvās medicīnas ārsts paskaidro analīžu rezultātus un iesaka profilaksi, nepieciešamības gadījumā izraksta atbilstošu terapiju

• Cena: EUR 800–1500 (atkarībā no izvēlētā testa sarežģītības)

• Ģenētiskās analīzes veic vienreiz dzīvē, jo cilvēka DNS dzīves laikā nemainās



Veselība

Veselības ministrija (VM) vērtē iespējas rast finansējumu atalgojuma piemaksām ģimenes ārstiem reģionos, lai tos piesaistītu un noturētu darbā, liecina VM atbilde uz Saeimas sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas vēstulē izteiktajām rekomendācijām neatliekamās medicīniskās palīdzības un primārās veselības aprūpes pieejamības uzlabošanai lauku reģionos.

Svarīgākais