VESELĪBA: Nē – bēdām, kas sākas no pēdām

Vasarā basām kājām staigāt pa zālīti ir veselīgi, bet mājās pa gludu, cietu grīdu nepieciešami apavi © Publicitātes foto

Vecākiem bieži vien nav izpratnes par to, kā augot attīstās bērna pēda un kas īsti ir plakanā pēda. Daži satraucas jau par zīdainīti, kura pēdiņas viņiem liekas «plakanas», lai gan par plakano pēdu var runāt tikai tad, kad mazulis jau piecēlies kājās un kādu laiku stabili staigā.

Nepacietīgākie vecāki ļoti vēlas, lai bērns ātrāk spertu pirmos soļus un nespēj vien sagaidīt brīdi, kas varēs šo mirkli iemūžināt un publicēt sociālajos tīklos, tāpēc sāk aktīvi mācīt staigāt mazuli, kurš pats vēl neceļas kājās un izmanto dažādus «staigulīšus». Šajā vecumā bērniem vēl ir vājš saišu aparāts, turklāt parasti viņi ir diezgan apaļīgi, tāpēc pāragra staigāšana ļoti nelabvēlīgi iespaido gan pēdu, gan arī kāju formu un tālāk – bērna veselību kopumā. Citi vecāki toties nepievērš uzmanību bērna kājām – pēda kā pēda, ko tur meklēt vainas, un pat tad, ja bērns vēlāk sūdzas par sāpēm kājās, atbild, ka tas esot augšanas dēļ.

«Laikus bērnam nekonstatēta plakanā pēda ir cēlonis virknei veselības problēmu, kas aktualizējas pusaudža gados. Tad ārstēšana jau ir laikietilpīgāka un sarežģītāka,» norāda AS Veselības centru apvienība poliklīnikas Aura bērnu ķirurgs Egils Lavendelis. Ārsts īpaši vēlas vērst vecāku uzmanību uz pareizas apavu izvēles nozīmīgumu dažādos bērna vecuma posmos, atgādinot, ka tas ir ieguldījums bērna kāju un muguras pareizā attīstībā.

No divu gadu vecuma

«Virknei veselības problēmu, ar kurām saskaras pusaudži vai jaunieši, cēloņi ir meklējami jau mazotnē, kad vecāki nav pietiekami rūpīgi sekojuši bērna augšanai un attīstībai. Viena no problēmām, kas var ietekmēt cilvēku visa mūža garumā, ir plakanā pēda. Šim jautājumam būtu jāpievērš uzmanība, sākot no divu gadu vecuma,» saka ķirurgs. Tipiska un izplatīta kļūda, ko pieļauj vecāki, ir ļaušana tik mazam bērnam pārāk daudz staigāt bez apaviem pa cietu virsmu, piemēram, pa lamināta grīdu. Bērns būtu jāradina staigāt kurpītēs, kurām ir cieta kape, supinators un viegls pacēlums, kas ir nepieciešams, lai pēdiņa veidotos pareizi. Vēl ļoti būtiski ir izvērtēt, vai apavi bērnam nav kļuvuši par mazu, jo, nēsājot pārāk ciešus apavus, tiek saspiesti pirksti. Ierastā metode, kad tiek skatīts, vai īkšķis atduras pret kurpi, šajā gadījumā nepalīdzēs noteikt, vai apavs bērnam vēl der. Bieži vien tik mazi bērni paši nevar izvērtēt un pateikt, ka kurpīte spiež, tādēļ vecākiem ir jāņem vērā, ka apavi ir jāmaina ik pēc 3 – 5 mēnešiem. Pareizi būtu iegādāties tieši vajadzīgo izmēru vai, maksimums, par 0,5 – 1 izmēru lielākus apavus. Raugoties no bērna pareizas attīstības viedokļa, jaunākajām atvasēm nevajadzētu dot vecākā brāļa vai māsas apavus, kuri jau ir kļuvuši mīksti no valkāšanas. Ir ārkārtīgi būtiski, lai zole būtu cieta.

Visvienkāršākais «skrīnings»

Lai pārbaudītu, vai bērnam nav nepieciešama speciālista konsultācija par plakano pēdu, var aplūkot viņa pēdu nospiedumus mitrās pludmales smiltīs vai palūgt pastaigāt pa grīdu ar slapjām pēdām. Ja iegūtais nospiedums ir kā «bulciņa» bez izliekumiem, tad noteikti jādodas pie bērnu ķirurga. Vēl par plakano pēdu liecina vienā pusē vairāk nodeldēta kurpe. «Bērnu ķirurgi ir tiešās pieejamības speciālisti, kuru apmeklējumam nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, turklāt tas ir valsts apmaksāts pakalpojums,» atgādina E. Lavendelis.

Pēdas – ceļi – mugura...

Laikus nepamanītas un neārstētas plakanās pēdas sekas ir sāpoši ceļi jau pusaudža gados, kam seko līka –

uz priekšu saliekta mugura. Sāpes kājās tiek kompensētas, uzveļot mugurai lielāku slodzi. Plakanā pēda ir bīstama, jo kājas ieņem X veida formu (ceļgali ir pārāk ieliekti uz iekšu un saskaras, apakšstilbi izvērsti uz āru, starp potītēm paliek sprauga). Jāvēršas pie ārsta arī tad, ja ir O veida kājas (ceļgali un apakšstilbi izliekti uz āru, bet, saliekot kopā potītes, ceļgali nesaskaras). Tas maina ceļu locītavu attiecību, kas vēlāk ir sāpju cēlonis. Ja bērns jau ir pietiekami liels, lai spētu pastāstīt par savām sajūtām, vecākiem nevajadzētu atstāt bez ievērības viņa sūdzības par kāju sāpēm un nogurumu. Pieaugušie nereti atbild – ej nu ej, nečīksti, tev taču jaunas un žiglas kājiņas, neesi jau večuks! Viņi uzskata, ka bērns to visu izgudro, lai pievērstu sev uzmanību. Dažkārt tā patiešām ir, taču, ja sūdzības atkārtojas, jākonsultējas ar ārstu.

Supinatori un vingrojumi

Lai ielaistu plakanās pēdas problēmu vērstu par labu, pusaudzim ilgāku laiku ir jāstaigā ir īpašām zolēm – cietiem supinatoriem visos apavos. Pēdu korekcijai ir jāveic vingrojumi mājās, kas prasa lielu pacietību. Piemēram, ar kāju pirkstiem jāpaņem zīmuļi no kastes un tie jāpārvieto uz citu kasti. «Pirmās trīs nedēļas, katru dienu veicot vingrojumus, panākumi var izpalikt,» stāsta bērnu ķirurgs. Plakanās pēdas ārstēšana ir ilgstošs process.

Izvēloties apavus

Pareizu, ērtu apavu izvēle ir aktuāla jebkura vecuma cilvēkiem, bet augošiem bērniem – jo īpaši. Pēda saglabā savas augšanas spējas, kamēr vien tās daudzajos kauliņos nav slēgušās augšanas zonas.

Pašiem mazākajiem ar tā sauktajiem krokšiem vajadzētu staigāt tikai pa pludmali. «Tie noteikti nav apavi, kuros doties uz bērnudārzu vai ikdienas pastaigās,» komentē E. Lavendelis. Galvenā problēma ir tāda, ka šie apavi neturas cieši pie kājas – tiem ir augsts risks nokrist, kas provocē arī paša bērna kritienu un potenciālo sasišanos ar galvu pret zemi. Savukārt tiem vecākiem, kuru bērni sporto, katru gadu būtu jāpērk jauni apavi, pat ja vecie lieluma ziņā vēl der, jo zoles uz cieta seguma nonēsājas. Gan bērniem, gan pieaugušajiem sportojot ir nepieciešami apavi ar stingru zoli. «Tiem bērniem, kuri trenējas intensīvā režīmā un regulāri piedalās sacensībās, būtu ieteicami divi identiski sporta apavu pāri – viens treniņiem, otrs sacensībām,» iesaka bērnu ķirurgs.

Ar īpašām bažām dakteris raugās uz modi valkāt kedas, kas populāras noteiktās jauniešu grupās, jo tās vairumā gadījumu ir neelpojošas un pēdas var izsust. Sasvīstot āda kļūst mikla un beržas pret apaviem, radot tulznas. Tas ir arī higiēnas jautājums – par kāju aromātu. Ārsts iesaka pievērst pastiprinātu uzmanību tam, kā tiek apgriezti kāju nagi. Ja griež nagus, noapaļojot stūrīšus un valkā kedas, tad šajā mitrajā un siltajā vidē, nagi augot duras ādā un izraisa strutošanu, kas ir ilgstoša, sāpīga un nepatīkama, jo ieaugušos nagus nevar operēt, kamēr turpinās iekaisums. Tādēļ kāju nagi ir jāapgriež tikai taisni.



Veselība

Modernizētas divas operāciju zāles, ārsta kabinets, divas pēcoperāciju palātas, sanitārais mezgls – tik apjomīgi bijuši Jelgavas poliklīnikas infrastruktūras uzlabošanas darbi, kas nesen noslēgušies, stiprinot iestādes veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas kvalitāti. Padomāts arī par vides pieejamību jaunajā korpusā, izbūvējot liftu, kas piemērots arī personām ar kustību, redzes vai dzirdes traucējumiem.

Svarīgākais