Saule, lai arī vienmēr gaidīta, dod ne tikai pozitīvu noskaņojumu, bet arī atstāj nesaudzīgas pēdas gan uz sejas, gan ķermeņa ādas. Tāpēc rudens ir īstais brīdis izvērtēt ādas stāvokli un labot to, kas labojams.
Kāpēc ir svarīgi izvērtēt saules atstātās pēdas un kādas iespējas piedāvā lāzermedicīna, stāsta Veselības centra 4 (VC4), Dermatoloģijas klīnikas dermatoveneroloģe, preventīvās medicīnas speciāliste, Baltijas pretnovecošanās un preventīvās medicīnas prezidente Dr. med. Jana Janovska.
Saules pēdas var progresēt
«Lielākajai daļai cilvēku pēc sauļošanās sezonas ādā paliek saules pēdas, kas ziemas periodā var izzust, bet – var arī palikt ilgstoši un pat progresēt ar katru nākamo insolācijas periodu. Jo saules iedarbība ir ne tikai tūlītēja (saules apdegums) un vēlīna (saules iedegums), bet arī kumulatīva (saules radītas hroniskas izmaiņas ādā). Un kumulatīvā darbība izskaidrojama ar ultravioletā (UV) starojuma krāšanos dzīves laikā (ar katru UV starojuma ekspozīcijas epizodi). Tāpēc vasaras sezonas noslēgumā ir svarīgi apkopot sauļošanās izraisītās ādas izmaiņas un tās reģenerācijas iespējas,» stāsta Dr. med. Jana Janovska.
«Viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc vasaras beigās pacienti apmeklē dermatologu, ir dzimumzīmju stāvokļa izvērtēšana. Pacienti ir satraukti, ka dzimumzīmes ir izmainījušās, palielinājušās, nākušas klāt. Ir svarīgi izvērtēt, vai tās tiešām ir dzimumzīmes vai hiperpigmentēti jauni veidojumi, vai seborejiskās keratozes, kas ir vienas no novecošanās klīniskiem simptomiem,» stāsta Jana Janovska. Viņa skaidro: ar sejas hiperpigmentāciju grūtāk cīnīties, ja ir endokrinoloģiskas saslimšanas, kas saistītas ar hormonālo disbalansu. Ja tās ir tikai saules radītās hiperpigmentācijas jeb lentigo tipa pigmentācija, to var saskaldīt ar lāzeru.
«Ja tā ir seborejiskā keratoze, kas nereti ļoti atgādina dzimumzīmes – tās var būt gaiši brūnas, tumši brūnas, pat melnas, un tās visbiežāk lokalizējas uz saulei pakļautām vietām –, mēs izmantojam Erbi lāzeri, virspusējās ādas šūnas vienkārši tiek iztvaicētas. Seborejiskā keratoze var arī niezēt un lobīties, un parasti šie jaunveidojumi pacientus uztrauc – daudzi satraucas, domājot, ka tā ir melanoma,» stāsta dermatoloģe. Taču viņa uzskata: tas ir labi, ka cilvēki par to satraucas un meklē speciālista konsultāciju. «Ja uz ķermeņa ādas kas parādās un ļoti agresīvi mainās, ir obligāti jāvēršas pie dermatologa. Iespējams, tas ir labdabīgs veidojums, ko, ja pacients vēlas, var noņemt, bet varbūt tas ir premaligns ādas veidojums, kas dažu mēnešu laikā var pārvērsties par ādas ļaundabīgo audzēju. Diemžēl ādas vēža incidence ar gadiem mūsu platuma grādos pieaug. Turklāt iesākumā tas var būt tikai maigs rozā pleķītis, kam cilvēks pat nepievērš uzmanību.»
Dzimumzīmes, sārtās sejas
Dermatoloģe stāsta: jau pāris gadus VC4 Dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikā ir iespēja veikt dzimumzīmju digitālo kartēšanu – ar modernāko MoleMax digitālās dermatoskopijas iekārtu. Tas nozīmē, ka visas dzimumzīmes tiek nofotografētas (gan makroskopiski, gan dermatoskopiski) un turpmāk ir iespēja tām sekot jeb novērot, vai tām ir tendence mainīties. Šādas procedūras izmaksas ir vidēji no 60 līdz 100 eiro (atkarībā no dzimumzīmju daudzuma), un daktere to iesaka veikt galvenokārt tiem, kuriem ģimenē kādam bijis ādas vēzis, cilvēkiem ar ļoti gaišu ādas fototipu un cilvēkiem, kuriem ir ļoti daudz dzimumzīmju.
«Esmu novērojusi, ka pēc vasaras un saules iedarbības saasinās problēmas, kas saistītas ar asins kapilāriem – tā ir akne rozācija, rozācija, kuperoze, eritroze. Visas sārtās sejas diemžēl kļūst spilgtākas, asinsvadi paplašinās un sliktāk funkcionē. Arī ar asinsvadu radītām ādas stāvokļa izmaiņām ir jācīnās, un mūsu klīnikā ir vairākas iespējas, kā ar lāzeru ārstēt sārtās sejas.
Varētu beigties letāli
Dermatoloģe Jana Janovska stāsta, ka diezgan plaši ir sastopamas papilomas (vīrusa ģenēzes labdabīgie ādas veidojumi), jo īpaši cilvēkiem ar lieko svaru. Tās lokalizējas galvenokārt uz dekoltē, kakla zonā, padusēs, turklāt, ja papilomas laikus nelikvidē, tās savairojas. Daktere apgalvo, ka papilomu noņemt nav sarežģīti, turklāt tas aizņem vien 710 minūtes. Un galvenais, ko viņa grib uzsvērt: invazīvas manipulācijas nekādā gadījumā nevajadzētu veikt pie kosmetologiem vai kosmētiķiem. «Manā praksē bijuši ļoti daudzi gadījumi, kad pacients saka, ka kosmetologs piedāvājis papilomu nosaldēt ar šķidro slāpekli. Klīniski pārbaudot šo it kā papilomu, atklājas, ka tā ir dzimumzīme. Paldies Dievam, ka labdabīga un ka pacients bija atteicies no šīs manipulācijas. Ja dzimumzīmē būtu kādas nelabvēlīgas izmaiņas, šāda neprofesionāla rīcība varētu beigties pat letāli.»
Rezultāti ir ļoti labi
Cik ilgs ir atveseļošanas periods pēc lāzerprocedūrām? «Tas atkarīgs no invāzijas. Ārstējot ādas hiperpigmentāciju, āda mazliet jāpabojā, tāpēc būs krevelīte, kas turas apmēram trīs līdz piecas dienas, bet pēc tam nokrīt, un āda izlīdzinās. Atbrīvoties no vasarā iegūtiem raibumiem var, pielietojot IPL tehnoloģiju, kas ir intensīvi pulsējošā gaisma – tas nav lāzers un principā ādas virsējo kārtu nebojā. Tas iedarbojas tieši uz pigmentiem vai asinsvadiem, un pēc procedūras pacients uzreiz var iet savās darīšanās. Pusdienlaika procedūra,» nosaka dermatoloģe, piebilstot, ka nākamajā dienā (atkarībā no procedūras intensitātes) var būt ādas lobīšanās, bet var arī nebūt.
Vismodernākā tehnoloģija, kas pieejama VC4, ir Elos SRA, kurā ir gan intensīvi pulsējošā gaisma, gan radiofrekvences, kas nozīmē, ka tā dod divējādu efektu – gan reģenerē ādu, gan izlīdzina tās krāsu. Procedūras ilgums ir 20–30 minūšu, tā nav sāpīga, un atveseļošanās process ir viena diena.
«Ja runājam par invazīvām procedūrām sejas ādas atjaunošanai – mikroreljefa izlīdzināšanai, mīmikas krunciņu likvidēšanai, arī akne rētu likvidēšanai –, kur nepieciešama ādas sacaurumošana un sabojāšana, atkopšanās periods ir trīs līdz piecas dienas. Šī procedūra ir ļoti nopietna, un rezultāts tiešām ir redzams jau pēc pirmās procedūras,» stāsta Dr. med. Jana Janovska. Viņa turpina: «Visnopietnākais ķirurģiskais lāzers, ar ko strādājam, ir frakcionētais CO2 lāzers (CO2RE). To izmanto ādas slīpēšanai – lai samazinātu hipertrofētas rētas, dziļākas grumbas. Procedūra ir diezgan sāpīga, un atkopšanās periods ir līdz pat vienam mēnesim. Tā, protams, nav alternatīva plastikas ķirurģijai, bet – rezultāti ir ļoti labi. Turklāt šī procedūra ir vieglāk panesama nekā plastikas operācija.»
Pats neredz
Pēc saules sezonas pacientam var būt gan hiperpigmentācija (pastiprināta ādas pigmentācija), gan depigmentācija (pigmenta zudums, balti plankumi). Dermatoloģe apgalvo, ka otro ārstēt ir daudz grūtāk.
Grūti cīnīties ir arī ar kuperozi, jo – asinsvadiem ir tendence atjaunoties un reģenerēties. «Ja pacientam ir ģenētiska predispozīcija uz asinsvadu veidošanos, tas nozīmē, ka varam tikai samazināt asinsvadu kvantumu, bet nav garantijas, ka jauni asinsvadi nenāks klāt. Uzreiz pēc procedūras pacienta dzīves kvalitāte noteikti uzlabojas, jo stāvoklis nepasliktinās. Bet tas nozīmē arī to, ka, lai cīnītos ar šādu individuālu īpatnību, procedūra jāatkārto vidēji reizi pusgadā.»
Dr. med. Jana Janovska saka: tā var būt, ka cilvēks gadiem ilgi sauļojas un nav nekādu problēmu. Un tad pēkšņi vienā dienā, kad tiek sasniegts kritiskais maksimums, viss uzsprāgst reizē – gan hiperpigmentācija uz sejas, muguras, krūtīm, gan seborejiskās keratozes. Tas tāpēc, ka saule ir kumulatīva – UV starojums dzīves laikā uzkrājas un, kad ādas šūnas vairs nespēj sevi aizsargāt, viss sprāgst uz āru.
«Jo kas tad ir saules iedegums? Tā ir organisma aizsardzība pret UV starojumu. Un UV starojuma blakusparādība ir ādas imūnās sistēmas pavājināšanās, kas vēlāk rada arī ādas sēnīšu infekcijas un citas ādas slimības. Daudzi joprojām neapzinās, ka saules UV starojums ir tiešā radiācija. Visi zina, kas ir Černobiļas radiācija, bet – tas ir zinātniski pierādīts, ka saules UV starojums ir radiācija, kas izraisa kanceroģenēzi un veicina vēža attīstību. Runājot par plaušu vēzi, par krūts vēzi – ir teorijas un hipotēzes, kas vēl tiek pētītas, bet tas, no kā rodas ādas vēzis, ir pierādīts fakts. Tas ir saules UV starojums! Turklāt melanoma, kas ir visagresīvākā no vēža formām, nu jau diemžēl ir jaunu cilvēku slimība – tā skar cilvēkus vecuma grupā no 25 40 gadiem. Un, ja agrīnā stadijā mēs ar to vēl varam mēģināt cīnīties, tad vēlāk, kad pacients atnāk ar jau čūlainu pigmentētu plankumu, diemžēl var būt jau par vēlu, jo šīs slimības agresivitāte ir sasniegusi tādu līmeni, ka vairs neko nevar izdarīt. Tāpēc ir labi pēc saules sezonas veikt skrīninga dermatoskopiju, izvērtēt ādas struktūru un dzimumzīmju stāvokli, jo ar neapbruņotu aci primārās izmaiņas nav iespējams redzēt.»
Vitamīns A un E
«Bet viss jau nav tik slikti,» Jana Janovska pasmaida un saka, ka ādai, kas ir cilvēka vislielākais orgāns, ir arī antioksidatīvās endogēnās iespējas. Jā, āda ir pārcietusi stresu, taču visus šos procesus, kas saistīti ar UV radiāciju, tā pati mēģina salabot un atjaunot. Protams, nepilnvērtīgs uzturs un vitamīnu trūkums šīs atjaunošanās īpašības mazina, tāpēc daktere Jana Janovska iesaka šajā laikā palietot vitamīnu A un E, kas ļoti labi uzlabo ādas struktūru, jo stimulē ādas kolagēna un elastīna sintēzi.