VESELĪBA: Jauna kaite: īsziņu kakls

© Publicitātes foto

Ilgstoši skatīties mobilā tālruņa ekrānā – tas jau kļuvis par dzīves normu. Intensīva nepārtraukta apmaiņa ar īsziņām un viedokļiem sociālajos tīklos, grāmatu lasīšana un filmu skatīšanās telefonā aizņem diezgan daudz laika. Bet, jo ilgāk skatāmies tālruņa ekrānā, jo lielāks ir spiediens uz muguru un kaklu, radot problēmu kopumu, kas starptautiskajā apritē ieguvis apzīmējumu text neck, ko latviski varētu tulkot kā īsziņu kakls.

Tā jau kļuvusi par globālu epidēmiju, kas skar visdažādākā vecuma cilvēkus. Pasaulē ir aptuveni četri miljardi mobilo tālruņu, un kur tad vēl planšetdatori un citas ierīces, kuras lietojot, galvas, kakla un plecu poza ir līdzīga tai, ko ieņemam, rakstot īsziņas mobilajā tālrunī. Tirgus analītikas uzņēmuma GfK dati liecina, ka viedtālruņu lietotāju skaits pasaulē pērn ir pieaudzis par 23%, un arī Latvija nav izņēmums – viedtālruni lieto gandrīz puse iedzīvotāju. Ikdienā mēs redzam, ka daudziem cilvēkiem īsziņu rakstīšana kļuvusi par galveno saziņas formu, un maz ticams, ka viņi no tās atteiksies, līdz ar to īsziņu kakla problēma iegūs arvien plašāku izplatību. ASV veikto pētījumu rezultāti rāda, ka 79% cilvēku vecuma grupā no 18 līdz 44 gadiem nešķiras no saviem mobilajiem tālruņiem 22 stundas diennaktī. Savukārt TNS dati par 2014. gadu liecina, ka Latvijas iedzīvotāji dienā vidēji divas stundas 26 minūtes skatās tālruņa ekrānā. Gadā tās ir aptuveni 700 līdz 900 stundas, ko pavadām ar noliektu galvu, izraisot papildu spiedienu uz sprandu.

Smagā galva

Kā atklājis ASV muguras ķirurgs Kenets Hansrajs, ilgstoša skatīšanās lejup tālruņa ekrānā var negatīvi ietekmēt mugurkaulu, jo stipri pieaug spiediens. Neitrālā pozīcijā pieauguša cilvēka galva sver aptuveni četrus piecus kilogramus. Ja galva tiek noliekta 15 grādu leņķī uz priekšu, aptuvenais spiediens uz kakla mugurkaulu ir jau 12 kg, 30 grādu leņķī – 18 kg, 45 grādu leņķī – 22 kg, bet 60 grādu leņķī – pat 27 kg. Īsziņu rakstīšanas gaitā ir nodarbinātas arī rokas, kurām jāveic sīkas, samērā precīzas kustības, un tas palielina saspringumu vēl vairāk, tāpēc šī darbošanās ir veselībai kaitīgāka nekā, piemēram, grāmatas lasīšana.

Tālākas sekas var būt smagākas

Īsziņu rakstīšanas entuziasti ar laiku sāk sūdzēties par stājas izmaiņām, sāpēm un tirpšanu visas rokas garumā, līdz pat pirkstiem. Ja situāciju nemaina, var attīstīties deģeneratīvas mugurkaulāja izmaiņas, muskuļu un nervu bojājumi, plaušu tilpuma samazināšanās par 30%, sirds slimības, arī gremošanas problēmas.

Mainīt situāciju – tas nenozīmē atteikties no sava mobilā tālruņa, vienkārši ir jādomā par to, kā, īsziņas rakstot, jūtas kakls, pleci, rokas u. c. Ja atskatāmies vēsturē, arī ar sēdēšanu pie grāmatām un darbu pie rakstāmgalda taču bija līdzīgi. Jau skolā bērniem tika atgādināts, ka jāsēž taisni un nevajag «rakstīt ar degunu». Daļa paklausīja, daļa – nē, un rezultātā viņiem izveidojās paradums sēdēt pie rakstāmgalda nepareizā pozā, attīstījās skolioze un citas problēmas, bet tāpēc neviens neaicināja atteikties no lasīšanas un rakstīšanas kā no veselību bojājošām nodarbēm. «Turpiniet ar prieku lietot savus viedtālruņus un citas ierīces, tikai pārliecinieties, ka turat galvu augšā,» saka Dr. Hansrajs. «Skatieties uz tām ar acīm, bet nav nekādas vajadzības saliekt kaklu.» Viņš arī iesaka laiku pa laikam izvingrināt kakla un muguras muskuļus.

Izstaipīties un atslābināties

Lai atbrīvotu muskuļus pēc ilgas ziņu rakstīšanas sesijas, sertificēta fizioterapeite, fitnesa studijas vingrosev.lv vadītāja un sporta zinātnes doktore Ieva Kundziņa iesaka vienkāršus stiepšanās un atslābināšanās vingrinājumus. Muguras veselībai derēs plecu izapļošana, kustību uz aizmuguri akcentējot tā, lai satuvinās lāpstiņas. Garu matu īpašniecēm palīdzēs pakausī saņemta matu aste, kas ieelpas brīdī «jāstiepj debesīs», tā pastiepjot mugurkaulu, taču pleci jātur nolaisti. Izelpojot jāatslābinās.

Viens no vienkāršākajiem vingrinājumiem plecu izstaipīšanai ir to «celšana līdz ausīm» ieelpojot un nolaišana ar inerci izelpas brīdī. Svarīgi atcerēties, ka ieelpa notiek caur degunu, bet izelpa – caur muti, un vingrinājums jāizpilda nesteidzoties. Novietojot plaukstas uz pieres un izelpas brīdī tās spiežot pret pieri, tiek trenēts kakls. Uzspiešanas brīdī kaklā var just sasprindzinājumu, tāpēc to nedrīkst izkustināt. Visi vingrinājumi jāizpilda 5–7 reizes.

Izmantot lietotnes

Paradoksāli, ka viedtālrunis ir reizē gan cēlonis, gan arī risinājums īsziņu kakla radītām sāpēm. Piemēram, Google Play veikalā ir pieejama lietotne Android viedtālruņiem – HeadUp – Protect your neck! (galvu augšā – sargi kaklu!), kas signalizē, kad tālrunis tiek turēts pareizi un kad nepareizi. Pieejami arī tādi palīgi kā Relieve Neck Pain ar īpašu vingrojumu programmu sprandam.

Turēt augstāk, lietot retāk

Lai izvairītos no sliktas pašsajūtas pēc mobilā tālruņa lietošanas, Samsung Electronics Baltics eksperts Jānis Lejnieks iesaka:

• Turi tālruni augstāk. Ierīci ieteicams turēt acu līmenī, lai samazinātu spiedienu uz kaklu. Ja tas neizdodas, tad tālruņa ekrānā var skatīties ar lejupvērstu skatienu, nevis fiziski noliecot galvu. Turklāt – varbūt ziņas vietā ir vērts piezvanīt?

• Lieto tālruni retāk. Mūsdienās ziņapmaiņas aplikācijas, piemēram, WhatsApp, ir pieejamas arī datorā, ļaujot izvairīties no neērtās skatīšanās mazajā ekrānā. Turklāt, līdzīgi kā ieteikts darīt darbā ar datoru, arī aktīvas viedtālruņa lietošanas laikā vēlams ik pa pusstundai ieturēt atpūtas pauzi, kurā dot atslodzi ne tikai acīm, bet arī mugurai un kaklam.

Īsziņu kakla simptomi:

• hroniskas galvassāpes

• sāpes muguras augšdaļā

• sāpes plecos

• sāpes kakla apvidū

• salīkusi mugura