SPKC izdevis aizliegumu vēl vienai psihoaktīvai vielai

© scanpix

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izdevis aizliegumu jaunai un bīstamai psihoaktīvai vielai "Mexedrone" un to saturošiem izstrādājumiem, liecina informācija "Latvijas Vēstnesī".

SPKC brīdina, ka vielas "Mexedrone" un to saturošu izstrādājumu lietošana var radīt nopietnu kaitējumu veselībai, bīstamību dzīvībai, kā arī apdraudējumu sabiedrības drošībai kopumā. Minētā viela ir sintētisks katinons, starptautiski kontrolētās vielas "Mefedrons" atvasinājums.

Tāpat, atskaitot zinātniskos pētījumus, nav norāžu par vielas "Mexedrone" izmantošanu rūpniecībā vai saimnieciskajā darbībā, kā arī nav zināmas vispāratzītas vai apstiprinātas vielas ārstnieciskās vērtības vai pielietojums.

Agrīnās brīdināšanas sistēmā saņemts ziņojums par Apvienotajā Karalistē reģistrētu vielas "Mexedrone" identifikācijas gadījumu šī gada augustā.

Lēmums attiecas uz fiziskām un juridiskām personām, kuras izgatavo, iegādājas, glabā, pārvadā, pārsūta vai izplata minēto vielu.

Pagaidu aizliegumu nosaka uz laika periodu līdz 12 mēnešiem saskaņā ar likumu "Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību". Minētais likums paredz, ka no aizlieguma spēkā stāšanās dienas vielas un tās saturoši izstrādājumi trīs darba dienu laikā jānodod Valsts policijai.

Kopš 2014.gada aprīļa par jaunu psihoaktīvu vielu vai to saturošu izstrādājumu, kam ir noteikts aizliegums, izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu realizācijas nolūkā vai realizēšanu piemēro kriminālatbildību.

Šobrīd par minētajām darbībām draud brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods un policijas kontrole. Savukārt, ja minētās darbības izraisījušas smagas sekas, tiek piemērots sods ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem vai citas likumā noteiktās sankcijas.

Ieskaitot aizliegumu vielai "Mexedrone", SPKC būs izdevis aizliegumu jau 32 jaunai psihoaktīvai vielai, kuras visas ir bīstamas cilvēka dzīvībai un veselībai.

Veselība

Slimību un profilakses kontroles centram (SPKC) epidemioloģiskajā izmeklēšanā apzinot 45 personas, nav izdevies noskaidrot nesen konstatētā difterijas uzliesmojuma infekcijas avotu, liecina Veselības ministrijas sagatavotā paskaidrojuma vēstule Saeimas prezidijam.