PADOMI mirdzošiem matiem vasarā

Uzturēšanās saulē īpaši kaitē krāsotiem, kā arī regulāri taisnotiem un veidotiem matiem © Lost Horizon Images

Vasaras sezonā, kad baudām sauli, siltu laiku un ūdens priekus, ir īpaši jārūpējas ne tikai par ķermeņa ādu, bet arī par matiem. Jo saule bojā matus vairāk nekā to žāvēšana ar fēnu.

Peldoties jūrā, mati nonāk arī saskarē ar sāļu ūdeni, tādējādi tie tiek bojāti vēl vairāk. Sekas parasti redzamas vasaras izskaņā – mati kļuvuši sausi un dehidrēti. Kā atgūt matu dabisko mitruma līmeni, nodrošināt to mirdzumu un veselību vasarā, Neatkarīgajai skaidro Marita Soha, Dove matu kopšanas produktu kategorijas vadītāja Baltijas valstīs.

Saules staru iedarbība līdzinās matu balinātāja iedarbībai – pārmērīgi uzturoties saulē, UVA un UVB stari negatīvi ietekmē matu virsējo kārtu un to sastāvā esošo proteīnu – keratīnu. Ja keratīns tiek bojāts, mati vairs nav aizsargāti pret saules un karstuma ietekmi un līdz ar to kļūst trausli. Uzturēšanās saulē īpaši kaitē krāsotiem, kā arī regulāri taisnotiem un veidotiem matiem.

«Tāpat kā āda, arī mati ir veidoti no proteīniem, kuriem nepieciešama regulāra mitrināšana. Toties atšķirībā no ādas, kas var pati sevi mitrināt, mati nevar patstāvīgi atgūt nepieciešamo mitruma līmeni. Kad mati ir dehidrēti, tie kļūst nepaklausīgi un grūti ieveidojami. Ilgtermiņā mati sāk šķelties un lūzt, kas ir arī viens no matu izkrišanas iemesliem,» skaidro Marita Soha, uzsverot, ka tāpēc ir svarīgi mitrināt gan matus, gan galvas ādu pirms saules radītajām negatīvajām sekām, bet vēl svarīgāk ir atgūt dabisko matu mitruma līmeni, pirms šie bojājumi kļūst neatgriezeniski.

«Sausi mati izskatās nevaldāmi jau no pirmā acu uzmetiena. Patiesībā rūpes par sausiem matiem līdzinās rūpēm par delikātiem augiem – nodrošiniet tiem visu nepieciešamo barošanu, un tie uzplauks. Sākumā mēģiniet izvairīties no ļoti karsta vai hlorēta ūdens, kas sausina galvas ādu vēl vairāk. Bet pēc peldes jūrā vai peldbaseinā nepieciešams kārtīgi izskalot matus un galvas ādu,» iesaka Marita Soha. Tāpat viņa iesaka izvēlēties matu kopšanas līdzekļus, kas bagātīgi mitrina un baro matus. Piemēram, barojošas matu eļļas, jo tās palīdz saglabāt matu mitrumu, padarot tos mīkstākus un gludākus, kā arī vieglāk ieveidojamus.

«Sausi mati nav aizsargāti, un tos ir viegli sabojāt vēl vairāk. Lai no tā izvairītos, ieteicams vairākas reizes nedēļā izmantot dziļi barojošu matu masku, lai saglabātu tos veselus un pasargātu no apkārtējās vides ietekmes. Veidojot matus ar fēnu vai taisnotāju, jāatceras arī par aizsarglīdzekļiem pret karstumu, lai novērstu vēl lielākus bojājumus,» atgādina Marita Soha. Viņa novērojusi: tāpat kā ādai, arī matiem nepieciešams saules aizsarglīdzeklis, tāpēc ir ieteicams izmantot neizskalojamu kondicionieri vai ieveidošanas produktus ar UV filtru, lai aizsargātu matus no tālākiem bojājumiem.

SVARĪGI!

Jāatceras, ka karstā laikā ir jādzer pietiekami daudz ūdens, kā arī ēdienkartē jāiekļauj tādi ēdieni, kas satur daudz antioksidantu, piemēram, vitamīnus C un E, kas ir ļoti labvēlīgi matu veselībai. Tie ir viegli atrodami daudzos vasaras augļos un ogās, piemēram, zemenēs un mellenēs, tāpēc garšīgs smūtijs var būt gardums gan veselībai, gan matu skaistumam.



Veselība

Kompensējamie medikamenti daudziem reto slimību pacientiem ir vienīgā iespēja dzīvot, taču pašlaik terapija ir apdraudēta jau esošiem pacientiem, kā arī tiek liegta jauniem pacientiem. Pēc Reto slimību alianses aplēsēm, pašlaik finansējuma iztrūkums reto slimību ārstēšanas programmā sasniedz jau 20,7 miljonus eiro.

Svarīgākais