PADOMS: Vingrojot haotiski, svars nemazināsies

© Publicitātes foto

Bieži vien sportojot rodas dažādas traumas tikai tāpēc, ka nav ievēroti visvienkāršākie nosacījumi un pamatlietas, kas sportošanu padarītu par efektīvu, nevis gluži otrādi, radītu ķermenī pārmērīgas sāpes vai pat traumas. Jebkuras fiziskās aktivitātes ir veselīgas un vajadzīgas, tomēr nebūtu prāta darbs noslogot savu ķermeni ar fiziskiem vingrinājumiem, pirms tam nezinot, kā pareizi uzsākt un nobeigt treniņu, un to pareizi iesildīt. “Arī haotiskā secībā veiktas fiziskas aktivitātes nelīdzēs, pretējā gadījumā mēs riskējam sastiept muskuļus vai pat trenējoties tos saraut,” norāda fitnesa klubu tīkla “Atlētika” galvenā trenere Veronika Kim.”

Tā kā lielākoties sievietes trenējas, lai iegūtu skaistākas ķermeņa aprises, sportojot jāievēro pareiza secība no tā sākuma posma līdz beigu posmam.

Jebkuru treniņu jāsāk ar iesildīšanos no augšas – jāizkustina plaukstas, elkoņus, plecus, tad kājas un citas ķermeņa daļas, veicot rotāciju pa apli pulksteņrādītāja virzienā, tad pret vismaz 10 reizes.

Svarīgi sajust, ka locītavas kļūst siltas. Tālāk jāiestaipās, jāsaberzē muguras krustu daļa ar rokām tik ilgi, līdz āda kļūst karsta, tad slodze būs efektīvāka un mazināsies traumu risku, un ķermenis būs iesildīts. Tāpat, ja vingrojot vēlas notievēt, jāievēro pareiza secība: iesildīšanās; vingrojumu komplekss problēmzonām – gurniem, vēdera presei, nobeigumā vienmērīga, ilga aerobā slodze. Tikai tā var panākt tauku dedzināšanu un svara samazināšanu.

“Izplatītākā kļūda fitnesa zālē – vingrojumus veicam haotiskā secībā. Ienākot zālē, vairums sieviešu – labākajā gadījumā iesildoties, bet biežāk to nemaz nedarot, metas pie velotrenažiera, stepera vai skrejceliņa. Drīz vien viņas pagurst un samazina tempu. Pēc tam veic pāris vingrojumus presītei, arī gurniem un krietni nogurušas dodas prom. Mērķis gandrīz visām ir viens – iegūt slaidākas ķermeņa aprises un tikt vaļā no liekajiem kilogramiem. Maldīgs ir uzskats, ka vajag tik fiziski kustēties un rezultāts būs. Ja vingrinājumus veic haotiski un nepareizā secībā, kārotā efekta nebūs. Izpētīts, ka svaru samazinošā slodze iestājas tikai 20. –25. treniņa minūtē. Tas nozīmē, ka viss, kas tiek darīts līdz tam, ir tikai sirds un asinsvadu stiprināšanai, nevis tievēšanai, turpina Veronika Kim.”

Lai izvadītu lieko šķidrumu, kas treniņa laikā sakrājas šūnās, nobeigumā svarīgi izstaipīt un izkratīt muskuļus, īpaši gurnu un apakšstilbu rajonā, uzliekot rokas uz gurniem un kārtīgi pāris minūtes sapurinot muskuļus, kā arī izpildot dažādus staipīšanās vingrinājumus. Kārtīga izstaipīšanās arī neradīs pietūkušus un uzaudzētus muskuļus kāju rajonā, no kā sievietes parasti visvairāk cenšas izvairīties.

 

Veselība

Decembris un janvāris mēdz būt vīrusa slimību sezonas pacēluma punkti, tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus, jo īpaši riska grupu pacientus, veikt sezonālo vakcināciju pret gripu un Covid-19, lai svētku laikā, kad biežāk tiek apmeklēti publiski pasākumi, cilvēki būtu pasargāti no riska slimot smagi un nonākt slimnīcā.

Svarīgākais