Latvijā no krūts vēža ik gadu mirst 400 sievietes

© F64

Aptuveni 1100 Latvijas sievietēm gada laikā tiek diagnosticēts krūts vēzis, savukārt aptuveni 400 sieviešu no šīs slimības mirst ik gadu, aģentūrai LETA pēc informatīvās kampaņas "Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!" atklāšanas teica onkologs Jānis Eglītis.

Viņš norādīja, ka aptuveni trešdaļa no atklātajiem krūts vēža gadījumiem tiek diagnosticēta 3. un 4.stadijā. Pozitīva tendence gan vērojama 1.stadijā atklāta krūts vēža skaita pieaugumā. Eglītis to skaidroja ar skrīninga programmu aktīvāku izmantošanu, kā arī sieviešu pašu apziņu, ka pārbaudīt savu krūšu veselību ir nepieciešams.

Kā kampaņas atklāšanā norādīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), katram cilvēkam pašam jādzīvo atbildīgi, šādi mazinot iespēju saslimt ar vēzi, jo tomēr arī šī slimība var skart jebkuru. Ministrs vēlreiz uzsvēra, ka svarīgi ir lietot veselīgu uzturu, nelietot alkoholu un tabaku, kā arī nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. Tāpat svarīgi ir regulāri apmeklēt ārstu, ne tikai tad, ka slimība jau cilvēku ir skārusi, bet lai pārbaudītu savu veselības stāvokli.

Belēvičs vēlreiz norādīja uz saviem plāniem panākt, ka pacientiem nav tikai tiesības, bet ir arī pienākumi, kā arī stāstīja klātesošajiem, ka tuvākajā laikā varētu tapt likuma grozījumi, lai trīskāršotu ģimenes ārstu prēmijas par agrīni atklātu vēža gadījumu.

Kā klātesošajiem norādīja Nacionālā veselības dienesta vadītāja Daina Mūrmane-Umbraško, krūts vēža pārbaudi 50-69 gadus vecām sievietēm valsts apmaksā reizi divos gados. Pērnajā gadā no visām sievietēm, kurām tika izsūtīts uzaicinājums veikt valsts apmaksātu pārbaudi, aicinājumam atsaucās tikai 36% sieviešu. Vidzemē gan šī atsaucība bijusi 50% gadījumu, bet Rīgā - 31%. Viņa to skaidroja ar iespēju Rīgā pakalpojumu saņemt arī par maksu, kas tad attiecīgi šajā statistikā neparādās.

Tāpat Mūrmane-Umbraško uzskata, ka ģimenes ārstiem vairāk ir jāseko līdzi, vai viņu pacientes dodas veikt krūšu pārbaudi, kā arī sabiedrība vairāk ir jāizglīto par "zaļā koridora" iespējām saņemt tūlītējas pārbaudes un ārstēšanu, ja skrīninga programmā cilvēkam konstatēts vēzis.

Krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības "Vita" dibinātāja un ķirurģe Sarmīte Baltkāja gan norādīja, ka skrīniga programmas būtu nepieciešams apmaksāt arī vecākām sievietēm, ne tikai līdz 69 gadu vecumam. Viņa stāstīja, ka nereti vēzi diagnosticē arī vecākām sievietēm, tāpēc šāds ierobežojums ir "murgs".

Savukārt Latvijas Psihoterapeitu biedrības vadītāja Baiba Purvlīce stāstīja, ka sievietes bieži vien baidās no diagnozes un baidās zaudēt krūti, seksualitāti vai partneri, tāpēc nevēršas pēc palīdzības. Viņa aicināja sievietes rūpēties par sevi un saprast, ka rūpes par sevi ir arī rūpes par ģimeni.

Kampaņa noslēgsies 23.maijā.

Jau ziņots, ka, lai veicinātu sieviešu informētību par savlaicīgu krūts veselības pārbaužu nepieciešamību, jau piekto gadu tiek organizēta krūts veselības informatīvā kampaņa "Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!", aģentūru LETA informēja organizatoru pārstāve Tanita Tamme.

Kampaņu rīko Latvijas Basketbola savienība un krūts vēža pacienšu atbalsta biedrība "Vita".

Kampaņa tiek rīkota ar mērķi atgādināt sievietēm par regulārām ikmēneša krūts pašpārbaudēm un aicināt sievietes vecumā no 50 līdz 69 gadiem, kas ir riska grupa ar paaugstinātu krūts vēža risku, izmantot valsts sniegto iespēju bez maksas reizi divos gados veikt krūts izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi.

Lai informētu un iedrošinātu Latvijas sievietes rūpēties par savu krūšu veselību regulāri, pērn kampaņā "Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!" tika aizsākta brīvprātīga reģionālo vēstnešu kustība. Šogad vairāk nekā 40 sievietes no dažādiem Latvijas novadiem iesaistījušās krūts veselības informatīvajā kampaņā, lai kopīgiem spēkiem uzrunātu Latvijas sievietes.

Viens no iemesliem, kāpēc sievietēm vēlīni tiek atklāts krūts vēzis un viņas regulāri neveic krūts izmeklējumus, ir bailes - no ārsta apmeklējuma, pārbaudes vai sliktas diagnozes. Reģionālās vēstneses savos novados mudinās sievietes nebaidīties no krūšu veselības pārbaudēm, savlaicīgi veicot nepieciešamos izmeklējumus, norādīja Tamme.

Jau pērn, pateicoties vēstnešu iesaistei un aktivitātēm, sievietes tika iedrošinātas rast atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem, rosinātas veikt pašpārbaudi krūšu veselības profilaksei, kā arī iedrošinātas veikt mamogrāfiju.

Ik gadu vairāk nekā 100 000 sieviešu vecumā no 50 līdz 69 gadiem saņem valsts nosūtītu uzaicinājuma vēstuli veikt krūšu izmeklējumu ar mamogrāfijas metodi bez maksas. Tomēr ne vairāk kā 40% sieviešu veic šo pārbaudi.

Vairāk informācijas par kampaņu var atrast "www.parbaudikrutis.lv".

Veselība

Ieteikums izdzert vismaz astoņas glāzes ūdens – jeb aptuveni divus litrus dienā – bieži atrodams dažādos medicīnas un daļēji medicīniskos avotos. Daudzi cilvēki to dara, uzskatot, ka vairāk ūdens dzeršana ir izdevīga. Tomēr zinātniskie pierādījumi par šo jautājumu ir pretrunīgi.

Svarīgākais