Mēs gaidām svētkus un labprāt vēlamies tos pastiept garumā, tāpēc Ziemassvētkiem un jaunā gada gaidīšanai veltīti pasākumi tiek rīkoti visu decembri un nereti turpinās vēl janvārī. Un, ko tur liegties, kur svētki, tur arī bagātīga maltīte ar saldiem un trekniem ēdieniem, kā arī kāds stiprāks malks. Gatavošanās svētkiem ir arī attaisnojums vai drīzāk iegansts nedoties uz vingrošanu. Tās vietā sanāk krosiņš pa veikaliem, dāvanas meklējot. Bieži mēdz gadīties, ka no ļaužu pilnajām tirdzniecības vietām tiek pārnests arī kāds elpceļu vīruss, bet, tā kā nav laika ļauties slimībai, cilvēki cenšas to iedzīt pagrīdē, lietojot zāles, kas nomāc traucējošos simptomus. Cits izvēlas atmest tam visam ar roku un doties ceļojumā uz tālām zemēm, lai izbaudītu eksotiku. Ko par to visu sacīs aknas?
Šis ir brīdis, kad īsti vietā atcerēties, kas jādara, lai rūpētos par aknu veselību, jo, arī plānojot savas gada nogales aktivitātes, šis jautājums ir vietā. Noteikti ir lietas, kuras katrs var darīt jau tūlīt, negaidot, kad pienāks jaunais gads ar kārtējo apņemšanos sākt jaunu, skaistu un veselīgu dzīvi.
Aknām draudzīgs dzīvesveids:
- Ievērot mērenību alkohola patēriņā. Regulāri lietojot alkoholu, dažādu bioķīmisku reakciju rezultātā tiek veicināta tauku izgulsnēšanās aknās, aknu šūniņas palielinās, pēc tam veidojas iekaisums, kas ar laiku noved pie fibrotisko audu veidošanās, kam seko ciroze – neatgriezenisks aknu bojājums.
- Lietot veselīgu sabalansētu uzturu. Dienā vēlamas 4–6 ne pārāk lielas maltītes, kur sabalansētās devās ir nepieciešamās uzturvielas. Veselīgi ēdiena gatavošanas paņēmieni ir vārīšana, sautēšana, tvaicēšana vai cepšana folijā. Aknām nepieciešamas kvalitatīvas olbaltumvielas, kas ir piena produktos, gaļā, zivīs. Vislabāk ēdienu gatavot no svaigiem produktiem, nevis no konserviem un pusfabrikātiem. Ieteicamas polinepiesātinātās taukskābes, pilngraudu izstrādājumi un citi ar šķiedrvielām bagāti produkti, ik dienu jādzer pietiekami daudz ūdens.
- Būt kustīgiem. Ļoti svarīgi ir nodrošināt sev pietiekamu fizisku slodzi. Vismaz piecreiz nedēļā vēlama mērena 40–60 minūšu ilga fiziska aktivitāte – sportošana, peldēšana, dejas, lēns skrējiens vai ātra pastaiga. Arī viesībās var kustēties – dejot, iet rotaļās, bet, ja tam galīgi nav vietas, kaut vai doties pastaigā turpat pie mājas.
- Bez vajadzības nelietot zāles. Lai gan tādi gadījumi nav visai bieži, zāles var izraisīt akūtus vai hroniskus aknu bojājumus, tāpēc tās jālieto atbildīgi, saskaņā ar ārsta norādījumiem. Ja cilvēks iegādājas aptiekā bezrecepšu zāles pēc savas iniciatīvas, vajadzētu konsultēties ar farmaceitu un rūpīgi ievērot pievienoto instrukciju.
- Izsargāties no dažādiem vīrushepatīta veidiem. Jāzina, ka ar vīrusiem, kas izraisa aknu iekaisumu, ir iespējams inficēties dažādos ceļos. A hepatīts ir netīro roku slimība, tā izplatās ar inficētu ūdeni vai pārtikas produktiem un tālāk no cilvēka uz cilvēku, nokļūst organismā un vairojas aknu audos. B un C hepatīta vīrusi izplatās ar inficētā cilvēka asiņu starpniecību, piemēram, izmantojot vienu adatu un šļirci, kā tas notiek narkotisko vielu lietotāju vidū, vai arī, ja tikušas veiktas medicīniskas manipulācijas, manikīrs, pedikīrs, pīrsings u. c. ar nesteriliem instrumentiem. Inficēties var arī seksuāli transmisīvā ceļā, ja netiek lietoti prezervatīvi. Pret B hepatīta vīrusu var vakcinēties, bet pret C hepatīta vīrusu vakcīnas nav. Plānojot ceļojumus, der pārrunāt ar ārstu potenciālo inficēšanās risku un vakcinācijas lietderību.
- Ievērot piesardzību, strādājot ar sadzīves ķīmijas produktiem. Jāsaprot, ka aknās nonāk lielākā daļa vielu, kuras mēs ne vien apēdam, bet arī ieelpojam vai aizskaram, tāpēc, darbojoties ar sadzīves ķīmiju, jāievēro ražotāju dotās instrukcijas par lietošanas piesardzību, devām un uzglabāšanas noteikumiem.
- Ja nepieciešams, lietot produktus aknu veselībai. Lai izlemtu, vai šie produkti ir vajadzīgi, jāizvērtē nevēlamie faktori, kuriem diendienā esam pakļauti. Aptaujā, kuru SIA Lotos pharma veikusi sadarbībā ar mediķiem un farmaceitiem, konstatēts, ka arvien biežāk par aknu veselību Latvijas iedzīvotāji vēlas rūpēties profilaktiski, ne tikai tad, kad sajūt simptomus, kas varētu liecināt par aknu problēmām. Nopietni pret šo jautājumu izturas autoservisos un ķīmiskajā rūpniecībā strādājošie; tie, kuriem regulāri jālieto zāles, un, protams, tie, kuri slimojuši ar aknu slimībām.
Dabas vielas aknām
- Silimarīns, kas tiek iegūts no mārdadžiem, palīdz stiprināt aknu šūnu apvalkus – membrānas, padara tās noturīgākas pret toksīnu iedarbību.
- Esenciālie fosfolipīdi, kas pazīstami jau vairāk nekā 60 gadu, – tie ir daļa no aknu šūnu membrānas. Ja toksīniem izdodas iekļūt aknu šūnas apvalkā, tad tie vispirms sagrauj tur esošos esenciālos fosfolipīdus. Bet, ja turpat blakus atrodas ar speciāliem produktiem uzņemtie esenciālie fosfolipīdi, tad tie var stāties bojāto vietā un šūnas apvalks atkal ir vesels.
- Pieneņu sakņu ekstrakts, kas palīdz mazināt iekaisuma procesus un ir noderīgs situācijā, kad toksīniem tomēr izdodas sagraut aknu šūnu.
- Antioksidanti – vielas, kas spēj padarīt nekaitīgus brīvos radikāļus. Iedarbīga ir aminoskābe – ornitīns, kas var neitralizēt amonija jonus, kuri ir sevišķi bīstami. Arī artišoku ekstrakts, atrodoties organismā, saista brīvos radikāļus un neļauj tiem postoši ietekmēt aknu šūnas.
info
Uzzini pirmais
kas interesants noticis Latvijā un pasaulē,
pievienojoties mums Telegram vai Whatsapp kanālā