Ne jau tikai šampūns, balzams un matu maska trauslus, smalkus un nespodrus matus padara veselīgus, kuplus un biezus. Krāšņai galvas rotai nepieciešams galvenokārt sabalansēts un pilnvērtīgs uzturs.
Uztura speciālisti Krievijā izpētījuši, tieši kādi produkti jāēd, lai mati būtu veselīgi, norādot, ka, ievērojot stingras diētas, mati skaistāki nekļūst.
1. OLAS
To sastāvā ir biotīns, ko ārsti parasti izraksta matu veselībai, jo tas palīdz uzlabot galvas ādu un veicina matu augšanu. Biotīna trūkums ir vainīgs pie matu trausluma.
* Biotīnu satur arī valrieksti, avokado, auzu pārslas, pākšaugi
2. LIELLOPU GAĻA
Liesa liellopu gaļa satur daudz dzelzs, kas palīdz apgādāt ar skābekli matu folikulus. Ja organismā ir dzels deficīts, mati izkrīt. Līdzīgi notiek, ja organismam trūkst vitamīna B12, kas arī atrodams liellopu gaļā.
* Daudz dzelzs ir arī pākšaugos – pupiņās, lēcās, šķeltajos zirņos; arī olās, zemesriekstos, saulespuķu sēklās, spinātos, austerēs
* Vitamīns B12 ir arī zivīs, olās, piena produktos, cūkgaļā
3. BURKĀNI
Kad beta karotīns nokļūst organismā, tas tiek pārveidots par retinolu – vitamīnu A, un tas ir atbildīgs par matu spīdumu un elastību.
* Beta karotīns jeb vitamīna A vēstnesis ir arī spinātos, brokoļos, ķirbjos, tomātos, greipfrūtos, persikos, aprikozēs, plūmēs, mango, papaijā, hurmā un daudzos citos gaiši dzeltenos un oranžos, kā arī tumši zaļos augļos un dārzeņos
4. BANĀNI
Banānu sastāvā esošais triptofāns (neaizvietojama aminoskābe, kas cilvēka ķermenī tiek pārvērsta serotonīnā) atbild par matu biezumu.
* Ja jums negaršo banāni, ēdiet rozīnes, auzu pārslas, dateles, sezama sēklas, ciedru riekstus
5. AUGĻI, OGAS, DĀRZEŅI
Augļi, ogas un zaļie dārzeņi ir bagātīgs vitamīna C avots. Tas cīnās pret brīvajiem radikāļiem, kuri novājina matus. Ja vitamīna C trūkst, mati lūst.
* Lielā daudzumā vitamīnu C satur upenes, zemenes, kivi, skābēti kāposti, spināti, paprika, pētersīļi, mārrutki, skābenes, brokoļi, Briseles kāposti
6. AUSTERES
Austeres ir greznība, ko visi nevar atļauties, taču to sastāvā augstā koncentrācijā esošais cinks atbild par tā hormona izstrādi, kas veicina matu augšanu, novērš blaugznas, matu izkrišanu un pāragru nosirmošanu.
* Austeres var aizvietot ar mīdijām, vistas gaļu, lasi, kviešu asniem, lēcām, aitas gaļu un liellopu aknām
7. AUGU EĻĻA
Viena ēdamkarote kvalitatīvas augu eļļas, uzturā lietota ik dienu, spēj atdzīvināt sausus, trauslus un lūstošus matus, padarot tos spēcīgus un spīdīgus. Vērtīgākās ir eļļas ar augstu nepiesātināto taukskābju saturu, piemēram, linsēklu, rapšu, kviešu dīgstu, kaņepju sēklu, vīnogu sēkliņu, naktssveces u. c. eļļas.
* Atcerieties, ka ārstnieciskas īpašības piemīt tikai auksti spiestām (nerafinētām) eļļām
8. TREKNĀS ZIVIS
Trekno zivju sastāvā lielā koncentrācijā esošās omega3 taukskābes, par kuru fantastiskajām īpašībām jau ir tik daudz runāts un rakstīts, arī ar galvas ādu un matiem dara tiešām fantastiskus brīnumus – galvenokārt veicina matu augšanu.
* Omega3 ir arī grieķu riekstos, valriekstos, avokado, ķirbju sēklās, linsēklu un olīveļļā